Lohusalık Dönemi Hakkındaki Her şey

Lohusalık Dönemi Hakkındaki Her şey
17.11.201508:59

Birçok kadın için sıkıntılı ve zorlu geçen bir dönem olan lohusalık dönemine dair her şey...

Haber güncelleme tarihi 18.05.2017 16:12

LOHUSALIK NEDİR?

Doğum sonrasındaki dönem olarak bilinen lohusalık dönemi, annenin doğumdan sonra kendini toparlamaya başladığı dönemdir. Gebelik sürecinde meydana gelen fiziksel ve hormonsal değişiklikler annenin lohusalık döneminde psikolojik olarak etkilenmesine neden olmaktadır. Doğumdan sonra hormonların eski haline gelir ve anne fiziksel olarak da kendini toparlamaya başlar.

Halk arasında “40’ı çıkmak” olarak adlandırılan lohusalık dönemi yaklaşık 6 hafta yani 40 gün sürmektedir. Doğumdan sonra hormonların ve organların eski sağlığına dönmesi zaman almaktadır. Bu süre zarfında aile büyüklerinden bilgili ve tecrübeli biri sürekli olarak annenin yanında refakat eder. Lohusalık dönemi boyunca annenin yanında refakat eden kişi anneye gerek fiziksel anlamda gerekse manevi anlamda destek olur.

Lohusa döneminin psikolojik açıdan öneminin yanı sıra fizyolojik açıdan da annenin toparlanması, eski sağlığına ve gücüne kavuşmasında büyük önem taşınıdığını unutmamak gerekir. Bu nedenle annenin yanında refaket eden kişi anneye bebeğin bakımından günlük rutin ev işlerine kadar birçok alanda yardımcı olur. Lohusa annenin her fırsatta dinlenmesi ve kendini çok fazla yormaması oldukça önemlidir.

lohusa-donemi.jpg

Gebelik sürecinde rahimde meydana gelen değişiklikler doğumdan hemen sonra eski haline dönmeye başlar. Ancak bu süreçte rahim kasılmalarında meydana gelen artış nedeniyle ağrılar söz konusu olabilir. Lohusa dönemindeki rahim kasılmalarının nedeni ise doğumdaki zorlanmalardır. Özellikle daha önce doğum yapmış kişilerde rahim kasılmasına bağlı ağrılar daha çok olmaktadır.

Doğum sonrasında annenin sosyal hayatından aile içi düzene kadar birçok şeyin değişmesi psikolojik olarak dalgalanmalara neden olmaktadır. Gebelik sürecinde hissedilen heyacan doğumdan sonra yerine annelik duygusuna bıraktığında ortaya çıkan ruh hali annenin psikolojisini doğrudan etkilemektedir. Bu nedenle lohusalık döneminde depresyona sıkça rastlanılmaktadır.

lohusalik-.jpg

LOHUSALIK DÖNEMİNDE HİJYEN

Lohusalık döneminde dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli unsur ise hijyendir. Annenin ve yanında refakat eden kişilerin hijyene dikkat etmesi oldukça önemlidir. Lohusalık döneminde yenidoğan kadar anne de ilgi ve özene ihtiyaç duyar.

Lohusalık döneminde çamaşırların ve kıyafetlerin temizliğine de ayrıca özen gösterilmelidir. Pamuklu çamaşırların yanı sıra kullanılan pedlerin yumuşak, temiz, emici, kokusuz ve renksiz olmasına dikkat edilmelidir. Gerek anne gerekse yanında refakat eden kişi sık sık ellerini yıkamalıdır.

hijyen.jpg

Lohusalık döneminde en çok merak edilen konulardan biri ise banyo yapmanın uygun olup olmayacağıdır. Lohusa dönemindeki annelerin duş almasında bir sakınca yoktur. Ancak duş sırasında vajina bölgesine özel bir yıkama yapılmamalıdır. Lohusalık sürecinde vajinaya su kaçmaması gerekir. Ancak özel bir yıkama veya kasıtlı bir durum söz konusu olmadıkça normal duş sırasında vajinaya su kaçması söz konusu değildir.

Dikişlere pansuman yapmak için ilaçlı su kullanılması gerekmektedir. Ancak dikişli bölgede birkaç gün süren şişlik, gerginlik ve rahatsızlık hissedilebilir. Bu süreçte dikişlerin kesilmesi doğru değildir; iyileşmeyle birlikte kendiliğinden düşer.

Doğumdan sonra eve gelindiğinde kanamada artış, kötü kokulu akıntı, ateş ve dikişlerde şişlik meydana gelirse bir an önce doktora başvurmanız önerilmektedir.

lohusalik-donemi-005.jpeg

LOHUSALIK DÖNEMİNDE MEYDANA GELEN KOMPLİKASYONLAR

Lohusalık döneminde annenin oldukça dikkatli davranması ve mümkün olduğunca dinlenmesi önerilmektedir. Özellikle doğumdan sonraki ilk 24 saat boyunca annenin gözetim altında tutulması oldukça önemlidir. Aksi halde ilk 24 saat içinde ani ve ciddi komplikasyonlar söz konusu olabilir. Bu komplikasyonlara karşı önlem alınması ve kontrol altında tutulması için 24 saat boyunca nabız ölçümleri ve kanama kontrolleri yapılmalıdır.

Özellikle doğum sırasında sancıları destekleyen ilaçlar çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Ani tansiyon artışları, bulantı ve kusmalar meydana gelebilir. Bazı vakalarda kusma sırasında kusulan meteryalin solunum yoluna kaçması nedeniyle zatürreye neden olarak ölüme sebebiyet verdiği gözlemlenmiştir.

lohusa-doneminde-kanama.jpg

Kanama : Anotonin neden olduğu bu durum doğum sonrasında rahim kasılmaları nedeniyle açıkta damarların kapanamamasıdır. Oldukça ciddi bir durum olan anotonide hayati tehlike bulunmaktadır. Doğum sonrasında 500 mililitreden fazla kanama anormal olarak kabul edilirken anotoni nedeniyle bu kanama oranında artış gözlemlenir.

Öncelikle elle yapılan rahim masajından sonra damar yoluyla kasılmaları önleyen ilaçlar verilir. Ancak tüm bunlara rağmen kanama durdurulamaz ise acil ameliyat ile annenin rahmi alınır.  

Enfeksiyon : Üreme, boşaltım ve memelerin enfeksiyonu nedeniyle meydana gelen bu durumda çeşitli enfeksiyonlar meydana gelir. En sık gözlemlenen enfeksiyon rahim ağzı enfeksiyonudur. Enfeksiyon sonucunda doğumdan bir gün sonra 40 dereceye varabilen ateş söz konusu olur.

Emboli : Bebeğin amninyon sıvısının annenin kan dolaşımına geçmesi sonucunda akciğer ve beyin gibi önemli damar yollarında tıkanıklığa neden olmasıdır. Tedavisi güç olan ve annenin hayatını ciddi bir şekilde tehdit eden emboli, doğum sonrası ölümlerin başlıca nedenlerindendir.

lohusa-doneminde-olusan-saglik-sorunlari.png

LOHUSA DÖNEMİ BESLENME

Lohusalık döneminde dinlenme ve hijyen kadar beslenmede oldukça önemlidir. Annenin sağlıklı ve düzenli beslenmesi bebeği doğrudan etkilediğinden bu dönemde annenin beslenmesine oldukça dikkat etmesi gerekmektedir. Unutmayınız ki, annenin tükettiği her besin süt yoluyla bebeğe ulaşmaktadır.

Lohusalık ve emzirme döneminde annenin sağlıklı beslenmesinin yanı sıra vitamin ve mineral bakımından zengin besinleri tercih etmesi gerekmektedir. Vitamin ve mineral bakımından zengin besinlerin tüketilmesi sayesinde annenin iyileşmesi ve bebeğin gelişimi olumlu yönde etkilenecektir.

lohusa-doneminde-beslenme.jpg

Lohus döneminde annenin günde 3 litre sıvı tüketmesi oldukça önemlidir. 3 litrelik sıvı miktarının 2 litresini su diğer 1 litresini ise komposto, çorba, meyve suyu veya gebelikte önerilen bitki çaylarından tüketerek tamamlayabilir. Ancak kahve ve siyah çay tüketiminin bu sıvı tüketimine dahil edilmemesi özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur. Lohusa annenin kahve ve çay tüketimini azaltması önerilmektedir.

Lohusa annenin kalsiyum, demir ve çinko gibi önemli mineralleri içerisinde barındıran besinleri tüketmesi özellikle önerilmektedir. Süt, peynir, yoğurt, pekmez, fındık ve kurubaklagiller sayesinde kalsiyum ihtiyacını karşılarken; yumurta, pekmez, tahin, ıspanak, kuru meyveler ve özellikle güneş ışınları ile D vitamini ihtayıcını karışılayabilirsiniz.

Lohusalık döneminde şarküteri ürünleri, kızartma yemekleri ve hamurişlerinden kaçınarak daha çok sebze ve meyve ağırlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. Özellikle yeşil sebze tüketimine ağırlık vermeki ve aynı zamanda et tüketimi ile protein ihtiyacınızı karşılamalısınız.

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.