Lohusalıkta Cinsellik

Lohusalıkta Cinsellik
16.12.201517:28

Gerek dini açıdan gerekse sağlık açısından birçok soru işaretine neden olan lohusa dönemi cinsel yaşam ile ilgili tüm merak ettikleriniz haberimizde;

Haber güncelleme tarihi 03.09.2019 20:44

LOHUSALIK NEDİR?

Lohusalık, doğumdan sonraki 6 haftayı kapsayan bir dönemdir. Lohusalık dönemi bir başka deyişle annenin kendini toparlamaya başladığı dönem olarak nitelendirilmektedir. Bu dönemde hamilelik döneminde meydana gelen fiziksel ve hormonsal değişimler normale döner ve annenin eski sağlığına geri dönmesi beklenir.

Hamilelik döneminde annenin vücudunda meydana gelen fiziksel ve hormonsal değişimlerin eski haline dönmesinde belli bir süreye ihtiyaç duyulur. Halk arasında “40’ı çıkmak” olarak adlandırılan lohusalık dönemi ortalama 60 gün sürmektedir. Bu süreçte annenin kendini toparlaması, hamilelik dönemi boyunca değişen hormon ve organlarının eski sağlığına geri dönmesi beklenir.

lohusalik-donemi-007.jpg

Anne adaylarının gebelik sürecinde hissettiği heyecan; doğumdan sonra yerini annelik duygusuna bırakınca ortaya çıkan ruh hali, annenin psikolojisini doğrudan etkiler. 9 ay süren heyecanlı bekleyişin sonunda annenin bebeğini kucağına alarak yaşadığı o mükemmel annelik duygusunun yanı sıra artan sorumluluklar lohusalık depresyonunu tetikleyecek nitelikte olabilir. Sosyal yaşamınızdan aile içi düzeninize kadar neredeyse hayatınızın tamamına yakın bir bölümünün değişmesi kişide endişe ve korkuyu da beraberinde getirerek depresyona davetiye çıkarabilir.

bebeklerde-uyku-saatleri.jpg

Lohusa döneminin psikolojik açıdan öneminin yanı sıra fizyolojik açıdan da annenin toparlanması, eski sağlığına ve gücüne kavuşmasında büyük önem taşıdığını unutmamak gerekir. Bu nedenle annenin yanında refaket eden kişi, anneye bebeğin bakımından günlük rutin ev işlerine kadar birçok alanda yardımcı olur. Lohusa annenin her fırsatta dinlenmesi ve kendini çok fazla yormaması bu dönemde oldukça önemlidir.

Hamilelik döneminde olduğu gibi lohusalık dönemi de beraberinde birçok soru işaretini getirmektedir. Bebeğin bakımı ve ihtiyaçlarının yanı sıra ebeveynlerin sosyal hayatlarında meydana gelen bu köklü değişim, baba için de büyük bir sorumluluğu beraberinde getirmektedir. Bu süreçte babanın desteği ve yardımları anne için oldukça önemlidir. Aksi halde babanın ilgisiz ve umursamaz davranması annenin lohusalık depresyonuna girmesine neden olabilir.

lohusa-depresyonu.png

LOHUSALIK DÖNEMİNDE ANNEDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER

Lohusalık döneminde annenin eski sağlığına geri dönebilmesi adına vücudunda çeşitli değişimler meydana gelir. Hamilelik döneminde değişen hormonlar doğumdan sonra yavaş yavaş eski haline geri dönmeye başlar. Doğumdan sonraki 60 günlük dönemi kapsayan lohusalıkta bu değişimlerin büyük bölümü tamamlanır.

emzirmek-009.jpg

Lohusalık döneminde meydana gelen değişimlerin başında loşi adı verilen bir akıntı gelmektedir. Vajen yolu ile gelen bu akıntı kan ve serum karışımı olmakla birlikte yaklaşık 15 gün sürmektedir. Loşi adı verilen bu akıntı plasentanın ayrıldığı yerden dökülen doku parçalarıdır. 10-15 gün arasında süren bu akıntılar ilk 3 gün kırmızı, 4-5 gün sonra pembe ve 7. gün sonrasında ise beyaz renkte gelmektedir.

losi-akintisi.png

Uterus adı verilen bölüm doğumdan sonra giderek küçülmeye başlar. Bu küçülmenin tamamlanması ve eski haline geri dönmesi yaklaşık 2 ay sürmektedir. Ancak küçülmenin başlamasından 10 gün sonra uterus karın duvarında hissedilmemeye başlar.

Gerek anne için gerekse bebek için en özel ve en değerli şey şüphesiz ki anne sütüdür. Lohusalık döneminde değişen hormonların etkisiyle süt salgılanması başlamaktadır. Bebeğin emmesiyle birlikte giderek artan süt miktarı bebek için en değerli besin kaynağıdır. Emzirme öncesinde memenin kaynatılmış ılık su ile temizlenmesi ve pomat sürülmesi oldukça önemlidir. Sütün devamlılığı bebeğin emmesiyle doğru orantılıdır. Bu nedenle bebeğin emmemesi durumunda pompa ile süt boşaltılmalı ve korumalı bir şekilde buzdolabında muhafaza edilmelidir.

lohusalik-doneminde-emzirme.jpg

DOĞUMDAN SONRA NE ZAMAN CİNSEL İLİŞKİYE GİRİLEBİLİR?

Lohusalık döneminde en çok sorulan sorulan başında cinsel yaşam gelmektedir. Gerek annenin sağlığı gerekse dini açıdan bakıldığında lohusalık döneminde cinsel yaşama dair pek çok soru işareti bulunmaktadır.

Hamilelik döneminde annede meydana gelen hormonsal değişimler 6 hafta yani 40 gün sonunda normale döner. Bu nedenle uzmanlar lohusalık dönemi boyunca cinsel ilişkiye girilmesini önermemektedir. Doğumdan sonraki 6 haftada genital organlar eski haline geri döner. Bu süreçte cinsel ilişkiye girilmesi önerilmemekle birlikte 6 hafta sonunda doktor kontrolüne takiben izin verilmektedir.

Lohusalık döneminde cinsel ilişkiye dair en çok sorulan sorulardan bir diğeri ise doğum şeklinin cinsel yaşam üzerindeki etkileridir. Doğum şekli cinsel yaşam üzerinde geçici olarak çeşitli olumsuzlar meydana getirebilir. Bu olumsuzluklar sezeryanla doğum yapan kadınlara oranla normal doğum yapan kadınlarda daha çok gözlemlenmektedir.

lohusalik-doneminde-cinsel-iliski.jpg

LOHUSALIKTA CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA AĞRI NEDEN OLUR?

Lohusalık döneminde cinsel ilişki sırasında yaşanan sıkıntıların başında ağrı gelmektedir. Lohusa dönemindeki kadınların henüz hormonal değişimlerini tamamlamamış olmalarının yanı sıra genital organlarındaki değişimin cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrılara neden olabilmektedir. Bu ağrıların nedenlerinin başında kadının cinsel isteksizlik yaşamasına bağlı olarak ilişki sırasında uyarılmaması ve bu sebeple kuruluk yaşamasından kaynaklanmaktadır.

Lohusalık döneminde cinsel ilişki sırasında kadında şiddetli ağrıların oluşmasındaki bir diğer neden ise normal doğum yapan kadının doğum kesisi bölgesindeki hassasiyettir. Dikişli bölgenin tam olarak iyileşmemesi ve bu bölgede meydana gelen hassasiyet, cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olmaktadır.

lohusalik-doneminde-cinsel-isteksizlik.jpg

LOHUSALIK DÖNEMİNDE CİNSEL İLİŞKİ GÜNAH MI?

Lohusalık döneminde cinsel ilişkiye dair soru işaretlerinden bir diğeri ise dini açıdan bir sakıncası olup olmadığıdır. Dini açıdan bakıldığında lohusalık döneminde kadınlar birçok durumdan muaf olurlar. Lohusalık döneminde kadına getirilen yasaklardan bahsetmek gerekirse; namaz kılamaz, oruç tutamaz, Kur’an okuyamaz, Kur’an’ı elinde tutamaz, Kabe’yi tavaf edemez, mescidlere giremez ve eşi ile cinsel ilişkiye giremezler.

Lohusalık kanının kesilmesiyle birlikte kadın boy abdesti alarak ibadetlerini yapmaya başlayabilir. Ancak kocası ile cinsel ilişkiye girebilmesi için kanının kesilmesinin üzerinden en az bir namaz vakti geçmesi gerekmektedir.

Lohusalık döneminde eşin, kadının göbeği ile diz kapakları altına kadar olan bölgeleri kapalı olacak şekilde yani bu bölgelerde bir örtü olacak şekilde cinsel ilişki olmaksızın sevip okşayabileceği belirtilmektedir. 

 

Cansu YAVAŞ / NeOldu.com

 

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1123
159
1106
96
45
90
66
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.