Piyasa Değerine Göre En Büyük 10 Stablecoin

Piyasa Değerine Göre En Büyük 10 Stablecoin
10.03.202210:51

DeFi token olarak da bilinen ve fiyatı her zaman 1 USD'a eşit olan stablecoinler, varlıkların korunması amacıyla sıklıkla tercih ediliyor.

Haber güncelleme tarihi 10.03.2022 10:51

Stablecoinler, fiyatı her zaman 1 Amerikan Dolarına eşit olan kripto paralardır. DeFi tokenlar olarak da adlandırılan sabit fiyatlı coinler, daha çok varlıkların korunması amacı ile kullanılırlar.

En Çok Tercih Edilen 10  Stablecoin

Stablecoinler, aslında sayıca çok fazladır. Fakat bunlardan bazıları diğerlerine göre daha fazla tercih edilirler. Projenin daha fazla reklam yapması, hacimli borsalarda bulunması gibi etkenler, bu coinlerin daha fazla tercih edilmesini sağlar. Peki, en çok tercih edilen stablecoinler hangileridir? İşte en çok tercih edilen 10 stablecoin.

1. Tether (USDT)

En Çok Tercih Edilen Stablecoin

2014 yılında kurulan Tether (USDT), ilk stablecoin olarak bilinmektedir. Projenin kuruluş amacı, dijital dolar ya da sabit değerli bir kripto para oluşturmaktır. Fiyatı her zaman 1 ABD doları ile eşit olan Tehter, piyasada en çok tercih edilen stablecoindir. Binance, Huobi, Gate.io, KuCoin, Coinbase ve daha birçok global ölçekte faaliyet gösteren kripto para borsalarında Tether (USDT) yer alır.

Tether (USDT) Nasıl Alınır?

USDT, yukarıda da belirttiğimiz üzere birçok kripto para borsasında listelenen bir coindir. Satın almak için listelendiği borsalardan birine üye olarak, işlem çiftleri ile takas edebilirsiniz. BTC/USDT, ETH/USDT, XRP/USDT ve diğer işlem çiftleri arasında takas yaparak alım-satım yapabilirsiniz.

2. USD Coin (USDC)

En Çok Tercih Edilen Stablecoin

Circle ve dünyanın en büyük kripto para borsalarından Coinbase’in ortaklaşa kurdukları USDC Coin (USDC) de sabit coinlerden bir diğeridir. Fiyatı her zaman 1:1 ABD dolarına eşit olan USDC de genel olarak varlıkların korunması amacı ile yatırımcıların kullandıkları bir kripto paradır. USDC’nin amacı da USDT ile benzer ancak daha geniş yelpazede değerlendirilmektedir. Circle kurucu ortakları Jeremy Allaire ve Sean Neville, USDC hakkında açıklama yaparken; dünyadaki tüm insanları daha verimli ve kapsayıcı bir küresel pazara olanak sağlayan kripto paralara destek olma amacı ile ortaya çıkartıldığını belirtmektedir.

USD Coin (USDC) Nasıl Alınr?

Birçok global kripto para borsasında listelenen USDC; Coinbase, Binance, KuCoin, Kraken ve diğer birçok kripto para borasında işlemde olan bir coindir. Alım satım ya da takas işlemi için öncelikle listelendiği borsalardan birine kayıt olun daha sonra desteklediği işlem çiftleri ile takas yapabilirsiniz.

3. Binance USD (BUSD)

En Çok Tercih Edilen Stablecoin

Stable coinler arasında Binance kripto para borsasının Paxos ile yaptığı işbirliği neticesinde kurulan ve New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) onaylanarak düzenlenen BUSD da en çok tercih edilen stablecoinler arasında yer almaktadır. 1:1 ABD doları ile eşit şekilde fiyatlanan BUSD, diğer stable coinlerden farklı olarak Binance’ın da desteğini arkasına aldığı için daha fazla avantaj sağlamaktadır. ERC20 tabanlı olarak geliştirilen stablecoin, coinmarketcap verilerine göre en çok tercih edilen üçüncü sabit coindir.

Binance USD (BUSD) Nasıl Alınır?

Sadece Binance.com kripto para platformunda yer alan BUSD’u satın almak ya da takas etmek için öncelikle Binance kayıt işlemini yapmanız gerekir. Daha sonra desteklediği tüm işlem çiftlerinde BUSD alım-satımı ya da takas işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

4. TerraUSD (UST)

En Çok Tercih Edilen Stablecoin

En çok tercih edilen sabit coinler arasında yer alan TerraUSD (UST), diğer satablecoinlerden daha farklı bir projedir. Terra topluluğuna değer sağlamak ve Dai gibi diğer stabil coinlerde yaşanan ciddi ölçeklenebilirlik sorununu ortadan kaldırma amacı ile geliştirilen TerraUSD (UST), DeFi için ölçeklenebilir bir çözüm sunmak amacı ile geliştirilmiştir. Kullanıcılara daha yüksek oranda faiz getirisi sunmak ve ölçeklenebilirlik doğruluğu ve zincirler arası kullanımı vaat etmektedir. Bu yönüyle diğer stable coinlerden daha farklıdır.

TerraUSD (UST) Nasıl Alınır?

Birçok global kripto para borsasında listelenen TerraUSD (UST), Binance, KuCoin, FTX, Huobi, Gate.io gibi kripto para borsalarında işlem çiftleri ile desteklenen bir coindir. Satın alma ya da takas yapmak için listelenen borsalardan birine üye olmanız yeterli olacaktır.

5. Dai (DAI) Coin

En Çok Tercih Edilen Stablecoin

Ethereum tabanlı olarak kurulan ve fiyatı her zaman 1 ABD doları ile eşit olan Dai, stablecoinler arasında yer almaktadır. Maker protokolü ve MakerDAO isimli merkeziyetsiz otonom organizasyon tarafından yönetilen stablecoin de daha çok varlıkların dalgalanmalar karşısında zarar etmemesi için kullanılmaktadır. 2019 yılında kurulan coin, MakerDAO ve Maker protokolü tarafından yönetilir yani merkeziyetsiz bir coindir.

Dai (DAI) Coin Nasıl Alınır?

Yine bu sabit coin de birçok global kripto para borsasında listelenmiş kripto paralardan biridir. Binance, Kraken, KuCoin, FTX, Uniswap (V2), ByBit gibi birçok borsada listelenmiş olarak Dai, satın alma işlemi için listelendiği borsalardan birine üye olmayı gerektirir. Daha sonra kolaylıkla desteklenen işlem çiftlerinde takas yoluyla satın alınabilir.

6. TrueUSD (TUSD)

En Çok Tercih Edilen Stablecoin

Dünya varlıklarını tokenize etme amacıyla 2018 yılında ilk olarak sınırlı sayıda yatırımcıya sunulan TrueUSD (TUSD), 2020 yılına gelindiğinde yaklaşık 400 milyon dolar değerinde token içerecek şekilde ciddi anlamda bir büyüme yakaladı. Diğer strablecoinler gibi 1:1 ABD dolarına eşit olan TrueUSD, artan likideyi daha kolay kullanılır hale getirmek için tasarlanmış bir coindir.

TrueUSD (TUSD) Nasıl Alınır?

Birçok kripto para borsasında listelenen TUSD, satın alma işlemi için sadece listelendiği borsalara üye olmayı gerektirir. Binance, Huobi, KuCoin, Bittrex, Poloniex gibi borsalarda listelenen sabit coini satın almak için bu borsalardan birinde üyelik oluşturduktan sonra desteklenen işlem çiftlerinde alım-satım ve takas işlemi yapabilirsiniz.

7. Pax Dollar (USDP)

En Çok Tercih Edilen Stablecoin

Ethereum blockchain üzerinde çalışan Pax Dollar (USDP) da stablecoinler arasında yer almaktadır. İlk olarak 2018 Eylül ayında piyasaya sürülen coin de yine diğer sabit kripto paralarda olduğu gibi likideyi korumak ve yatırımcıların varlıklarını zarar etmeden ellerinde tutmalarını amaçlamaktadır. Charles Cascarilla ve Rich Teo tarafından geliştirilen Paxos Standard, birçok kripto para borsasında listelenmiş bir coindir.

Pax Dollar (USDP) Nasıl Alınır?

Global ölçekte hizmet veren birçok kripto para borsasında işlemde olan Pax Dollar (USDP), Binance, Uniswap (V2), Coinbase, MEXC, WazirX, Bitrue gibi borsalarda listelenmektedir. Takas ya da alım-satım işlemi yapmak için listelendiği borsalardan birine kayıt olarak işlem yapabilirsiniz.

8. Neutrino USD (USDN)

En Çok Tercih Edilen Stablecoin

ABD dolarına sabitlenmiş algoritmik bir kripto teminatlı stablecoinlerden biri olan Neutrino USD (USDN) de diğer stablecoinler gibi 1:1 ABD dolarına eşittir. Birçok global ölçekli kripto para borsalarında işlemde olan coin, likideyi korumak ve kullanıcılarına farklı yönden avantaj sağlamak amacı ile tasarlanmış bir sabit coindir.

Neutrino USD (USDN) Nasıl Alınır?

Diğer stablecoinler kadar olmasa da hatırı sayılır global kripto para borsalarında işlemde olan Neutrino USD (USDN), KuCoin, Bittrex, MEXC, Curve Finance, Waves Exchange gibi kripto para borsalarında listelenen bir coindir. Satın almak ya da takas etmek için listelendiği borsalardan birine üye olmanız yeterlidir.

9. Frax Protocol (FRAX)

En Çok Tercih Edilen Stablecoin

Sabit coinler arasında yer alan Frax Protocol (FRAX), fiyatı her zaman 1:1 ABD dolarına eşit olan stablecoindir. ilk kesirli-algoritmik sabit para sistemi olması ile diğer coinlerden ayrılan FRAX, BTC gibi sabit kaynaklı dijital varlıklar yerine yüksek düzeyde ölçeklenebilir, merkezi olmayan, algoritmik bir para sağlama temeli üzerine kurulmuştur.

Frax Protocol (FRAX) Nasıl Alınır?

Diğerlerine göre yeni olması itibari ile çok fazla büyük hacimli kripto para borsalarında yer almayan Frax Protocol (FRAX), Uniswap (V2), Gate.io, Curve Finance, Sushiswap gibi kripto para borsalarında işlem gören bir sabit coindir. Satın almak için bu borsalardan birine üye olup desteklediği işlem çiftleri ile takas yapabilirsiniz.

10. HUSD (HUSD)

En Çok Tercih Edilen Stablecoin

Ethereum blok zincirinde bir ERC-20 tokeni olarak çalışan HUSD da stablecoinler arasında yer almaktadır. güvenlik, likidite ve kolaylığa odaklanılarak geliştirilen kripto para, 2019 yılında Stable Universal tarafından ABD yasal gereksinimlerine uygun şekilde piyasaya sürülen kripto para, diğer stablecoinlerde olduğu gibi kullanıcıların varlıklarını korumalarını sağlama amacıyla geliştirilmiştir.

HUSD (HUSD) Nasıl Alınır?

Huobi Global, MDEX, Pionex, Gate.io gibi global ölçekte hizmet veren kripto para borsalarında listelenen HUSD, satın almak için listelendiği borsalardan birine üye olmayı gerektirir. Üyelik işlemini tamamladıktan sonra desteklediği işlem çiftleri ile takas edebilirsiniz.


Benzer Tavsiye Önerileri
Gate.io Nasıl Üye Olunur?Gate.io Güvenilir mi?

Stablecoin SSS

Stablecoin nedir?

Stablecoin (sabit coin), fiyatı değişmeyen her zaman 1:1 ABD dolarına eşit olan kripto paralardır. Bunların genel kullanım amacı, yatırımcıların BTC, ETH gibi sürekli fiyat dalgalanması yaşanan coinler yerine varlıklarını ABD dolarına sabit şekilde korumak amacı ile kullanılır.

Stablecoinler güvenilir mi?

Stablecoinlerin değişken coinlerden aslında tek farkı, fiyatlarının değişmemesidir. Bunların birçoğu Ethereum tabanlı olarak blockchain sistemini kullandıkları için güvenilir kripto paralardır.

Stablecoin nasıl çalışır?

Stablecoinler, fiyat istikrarlılığını yakalamak için tasarlanan kripto paralardır. Bir yedek varlık tarafından desteklenen bu coinler, güvenliği ve gizliliği sağlarken volatiliteyi ortadan kaldıran coinlerdir.

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    Adınız Yorumunuz
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Koinler
Güncel kripto para birimleri hakkında teknik bilgi, detaylı anlatım ve anlık takip olanığı için aşağıdaki listeyi kullanabilirsiniz.
Kısa Kod Güncel Fiyat
Bitcoin BTC 332.158,00₺
Ethereum ETH 18.660,27₺
Tether USDT 16,84₺
USD Coin USDC 16,87₺
BNB BNB 3.772,06₺
Binance USD BUSD 16,87₺
Cardano ADA 7,86₺
XRP XRP 5,44₺
Solana SOL 577,73₺
Dogecoin DOGE 1,14₺
Polkadot DOT 117,75₺
Dai DAİ 16,87₺
TRON TRX 1,12₺
Shiba Inu SHİB 0,00₺
LEO Token LEO 99,47₺