Bitcoin 24s 319.383,00₺ 0.89 %
Ethereum 24s 23.715,00₺ 0.12 %
Tether 24s 18,66₺ 0.09 %
BNB 24s 5.429,53₺ -0.12 %
USD Coin 24s 18,62₺ -0.04 %
Binance USD 24s 18,64₺ -0.04 %
XRP 24s 7,33₺ -0.52 %
Dogecoin 24s 1,94₺ 1.76 %
Cardano 24s 6,03₺ -0.30 %
Polygon 24s 17,15₺ 0.12 %
Polkadot 24s 103,89₺ 0.16 %
Lido Staked Ether 24s 23.427,00₺ 0.15 %
OKB 24s 407,65₺ -0.29 %
Litecoin 24s 1.428,67₺ 0.42 %
Shiba Inu 24s 0,00₺ -0.79 %
Uniswap
1 UNİ = 115,90₺ 0,70₺
1UNISWAP SON 1 GÜNDE 0.61 %
1UNISWAP SON 1 AYDA -10.21 %
1UNISWAP SON 1 YILDA -57.71 %

UNİSWAP GRAFİK

1g
1h
1a
3a
6a
1y
Uniswap Fiyat: 115,90₺ (0.61%)
Günlük Hacim: 1.297.100.323₺
Piyasa Değeri: 87.360.609.901₺
Dünyanın en büyük borsası Binance'den %10 komisyon indirimi ile Uniswap satın alabilmek için buraya Tıklayın

DeFi projeleri arasında yer alan Uniswap (UNI), herhangi bir merkeze bağlı olmayan, kullanıcılarının merkeziyetsiz borsanın yönetiminde söz hakkı sahibi olunmasını sağlayan ERC-20 tabanlı tokenların değişimini, akıllı sözleşmeler üzerinden herhangi bir merkeze bağlı olmadan bir protokol olarak çalışır.

Son dönemlerde artan DeFi projeleri arasına giren UNI token, sahip olduğu alt yapı ve projesi ile dikkat çekici kripto paralar listesine girmeyi başaran bir isimdir. DeFi, merkeziyetsiz finans işlemlerine verilen genel isimdir. DeFi projesi, Bitcoin ve Ethereum gibi merkezi olmayan kripto paralara karşı verilebilecek güzel bir örnekleme olsa da DeFi, daha geniş anlamda genel finans piyasalarının herhangi bir otoriteye bağlı olmadan çalışmasını sağlayan daha geniş bir projedir. Uniswap (UNI) de bu projenin bir parçası olarak oluşturulmuş ve kripto para borsasında token olarak işlemde yer alan bir alt coindir.

Uniswap (UNI) Token Nedir?

UNI token, diğer kripto paralardan farklı olarak DeFi projeleri arasında yer alan temelde ERC-20 tabanlı tokenların değişimini akıllı sözleşmeler üzerinden, merkeziyetsiz bir şekilde çalışan bir protokol zinciridir. Sistemin havuzunda bulunan diğer ERC-20 tabanlı tokenlarla değişim yapmayı sağlayan UNI, merkeziyetsiz borsanın yönetiminde, söz sahibi olunmasını sağlayan bir proje temeli üzerine kurulmuştur. Stake edilerek alınabilen Merkeziyetsiz Uniswap Protokolü; sistem içinde yapılacak güncellemelerde ve değişimlerde kullanıcılarının fikir birliğine uyum gösterir. Yapılacak herhangi bir değişim ya da güncelleme için kullanıcıların oy birliği sonucunda çıkan karara göre hareket edilmektedir.

2018 yılında kurulan UNI Token, o dönemlerde DeFi projelerine karşı çok fazla rağbet olmamasından dolayı değeri çok fazla yükselmese de 2020 yılında DeFi projelerinin duyulması ve ilginin artmasıyla birlikte diğer DeFi projelerinde yer alan tokenlar gibi UNI token de değer kazanmaya başladı. Piyasadaki toplam arzı 522.026.431 UNI, maksimum arzı ise 1 milyar UNI’dir.

UNI Token Madenciliği Yapılabilir mi?

Son dönemlerde ASIC ya da diğer donanımsal cihazlarla yapılan kripto para madenciliğinin yerini stake edilerek sahip olunabilen kripto paralara bıraktı. Uniswap (UNI) de madenciliği yapılmayan alt coinlerden biridir. Toplam arzı 1 milyar UNI olup UNI bakiyeleri, belirli zaman aralıklarında halka arz edilmektedir.

Kripto para madenciliğinin enerji tüketiminde çok aşırı enerji sarfiyatı yapması ve üretim zorluğunun her geçen zaman diliminde daha da yükselmesi, yeni projelerde stake etme yönteminin daha fazla tercih edilmesini etkilemektedir. Madencilikte (mining) olduğu gibi stake edilen alt coinlerde de yatırımcıların söz hakkı sahibi olduğunu söylemek gerekir. UNI Coin, stake edenler, Uniswap sisteminde yapılacak herhangi bir güncelleme ya da değişim durumunda oy kullanma hakkına sahiptirler ve protokol de oy sonuçlarına göre hareket eder.

Uniswap (UNI) Avantajları Nelerdir?

Kripto paraların talep görmesindeki en önemli etken, kullanıcılarına sunduğu avantajlardır. Bir projeye yatırım yapılırken de daha çok avantajları ele alınır. Uniswap’ın (UNI) 2020’de değer kazanmasındaki en büyük etken DeFi projelerine olan ilgi olsa da ayrıca sunduğu avantajlar da fiyatının yükselmesinde önemli ölçüde rol almaktadır. Peki, UNI Token kullanıcılarına ne vaat ediyor, avantajları nelerdir?

UNI (sabit ürün Pazar yapıcı modeli” adı verilen bir sistem üzerine kurulmuştur. ERC-20 tabanlı olarak çalışan token, herhangi bir tokenın, Uniswap’e eşdeğer başka bir token ile finanse edilip listelenmesini sağlıyor.

Fiyatlarının oluşumunda da diğer kripto paralardan ayrılan UNI’nin fiyatı, havuzdaki likide oranına göre oluşmaktadır. Buna ek olarak birçok yerel ve global borsada işlemde olması da ayrıca kolaylıkla alım-satım işleminin yapılmasını etkilemektedir.

Uniswap (UNI) Güvenilir mi?

Kripto paraların güvenli olup olmamaları, hem kullanıcılar hem de projenin sunduğu güvenlik özelliklerine bağlı olarak değişir. Bir DeFi projesi olması itibari ile güven noktasında herhangi bir sorunu olmasa da hack ve diğer dış saldırılara karşı UNI sahiplerinin kendi güvenlik önlemlerini alması gerekir. Online cüzdanlarda saklanıyor olması, cüzdanın kaybolması ya da zararlı yazılımların borsaya bulaşması gibi riskleri içermektedir. Tabi bunlar küçük ihtimaller dahilinde olduğu için genel olarak UNI token için “güvenilirdir” demek daha yerinde olacaktır.

Uniswap (UNI) Nasıl Alınır?

Kripto para borsalarının birçoğunda işlemde olan UNI Token satın almak için işlemde olan bir borsaya kayıt olmanız gerekir. Doğrulama işlemini başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra desteklediği ER-20 tabanlı tokenlarla takas edilebilir ya da borsanın desteklediği itibari paralarla alım-satım işlemi yapılabilir.

Uniswap (UNI) Yorumları

Stake edilebilir bir coin olmasından dolayı yatırımcıların gözünde iyi yorumlar alan Uniswap yorumları hakkında daha fazla ayrıntıya ulaşmak için Twitter veya diğer sosyal medya kanallarını takip edebilirsiniz. Kullanıcı yorumları, her kripto parada olduğu gibi UNI Token için de önemli bir yere sahiptir. Temel analiz konusunun önemli bir yerini tutan coin yorumları incelenmeden yatırım yapmaya karar verilmemelidir.

Uniswap (UNI) Güncel Fiyatı / Grafiği

Yatırım yapmadan önce teknik analiz yapabilmek için Uniswap güncel fiyatı ve grafiği hakkında bilgi edinmelisiniz. Bu sayfada, UNI güncel fiyatını görebilir, grafiğini inceleyebilirsiniz.


KOLAY HESAPLAMA ARACI

Türk Lirası
Bitcoin
Ethereum
Tether
BNB
USD Coin
Binance USD
XRP
Dogecoin
Cardano
Polygon
Polkadot
Lido Staked Ether
OKB
Litecoin
Shiba Inu
Dai
Solana
TRON
Uniswap
Avalanche