Katliam Nedir?

Katliam Nedir?
01.10.201517:09

Çoğu zaman katliam ve soykırım kavramları birbiriyle karıştırılır. Hatta bazılarına göre bu iki terimin birbirinden bir farkı görülmeyerek gelişi güzel bir şekilde kullanılır. Katliam ve soykırım terimini birbirinden ayırarak kullanınız.

Haber güncelleme tarihi 23.10.2018 12:15

Katliam ve soykırım sonuçları aynı ancak düşünce anlamında farklılık gösteriyor. Soykırım, bir ırkı, etnik kimliği, dini topluluğu yok etmek amacıyla yapılan toplu öldürmelerdir. Katliam ise kendini savunama imkânı bulunmayan çok sayıda insanın acımasızca öldürülmesidir. Katliamlar uygar toplumlarda her ne kadar hoş görülmese de, katliamı yapan kişiler genellikle kendilerine haklı bir kılıf uydururlar. Katliamlar çoğunlukla ırk, din veya siyasi düşünceler doğrultusunda yapılır. Bazen de akli dengesi yerinde olmaya birileri tarafından yapılabilir.

katliam3.jpg

Katliamlar devlet eliyle de gerçekleştirilmesi mümkündür. Devlete isyan eden azınlık grupları tarih sayfalarında da gördüğümüz kadarıyla katliama uğramışlardır. Özellikle savaş ve siyasi kriz dönemlerinde de katliamlar artış göstermiştir.

Katliamlar olaylar sonucu olabileceği gibi bir etnik temizlik planının parçası olarak da gerçekleşebiliyor. Eğer katliamlar ırkı ya da ulusu tamamen ortadan kaldırmayı amaçlıyorsa soykırım olarak düşünülür

Etnik Temizlik; dar anlamda bakıldığı zaman insan haklarını ihlal ederek ve diğer zorba faktörleri de kullanarak  kitleleri zorla yerlerinden etmek olarak tanımlanırken; geniş anlamda ise nüfus transferinin eş anlamlısı olarak kullanılıyor.

Tarihteki Katliamlar

Katliamlar insanların geçmişi kadar eskidir. İnsanlar çoğaldıkça katliamlarda çoğalmıştır; Katliamlar çoğaldıkça insanlık da azalmıştır. Katliamların çoğu devlet eliyle, insanların kötü emelleri sonucu, keyfi bir şekilde yapılmıştır.Sizlere birkaç katliam örneği vermekle yetineceğiz, çünkü yapılan katliamlar bir hayli fazla ve her geçen gün daha da çoğalmaktadır. İşte, yapılan belli başlı katlimalar;

halepçe

Halepçe Katliamı: 1988 ‘de Irak’ın kuzeyinde Kürtlere karşı düzenlenen Enfal Harekâtı adlı isyanı bastırma operasyonunun bir parçasıdır. Kanlı Cuma olarak bilinen bu zehirli gaz saldırısı Kürt halkına yönelik bir soykırım olduğu düşüncesi vardır.

 

hocali.jpg

Hocalı Katliamı: 1992 yılında Karabağ Savaşı sırasında Azerbaycan Cumhuriyeti’nin Dağlık Karabağ bölgesinde Hocalı kasabasında yaşayan Azeri siviller Ermenistan’a bağlı kuvvetler tarafından toplu bir şekilde katledildi

Madımak Katliamı: 1993 yılında Madımak Oteli içinde bulunan aydınlara saldırarak bu saldırı sonrasında buradaki insanları hiç düşünmeden ateşe verdiler. Bunun sonucu  37 kişi katledildi. Bu katliam Türkiye tarihinin kara lekesi olmuştur..

Suruç Saldırısı: Son olarak 2015 yılında yaşanılan Kobane’deki çocuklara yardım götürmek için yollara düşen, üniversiteli gençlerin içinde patlatılan canlı bomba sonucu, 31 genç fidanın öldüğü bu olay da bir katliam olarak kayıtlara geçmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.