Faşizm Nedir?

Faşizm Nedir?
03.07.201516:04

Birinci Dünya Savaşı'nın hemen ardından bütün dünyada yükselişe geçen faşizm, demokratikleşmeden kopuşa yol açmıştı.

Haber güncelleme tarihi 30.05.2017 17:42

Modernliteye tepki olarak doğan ve modernitenin tüm kavramlarını reddeden faşizm, Birinci Dünya Savaşı'nın hemen ardından ortaya çıkmış bir ideolojidir. Genel olarak otoriter-totoliter devlet rejimleri üzerine kurulu yönetim sistemidir.

Demokratikleşmeden ilk kopuş, 1922 yılında İtalya'da Benito Mussolini liderliğindeki Ulusal Faşist Parti'nin iktidara gelmesi ve faşist bir rejim kurmasıyla başlamıştır. Bunun hemen ardından Portekiz, Almanya ve İspanya'da da farklı isimlerde faşizmin çeşitli biçimleri olan rejimler kurulmuştur.

Faşist ideoloji, hem üretmiş olduğu dünya görüşü ile hem de hayata geçirilen ülkelerdeki uygulamaları ile kendilerini diğer "izm"lerden, özellikle de dönemin en önemli iki akımı olan liberalizm ve sosyalizmden net bir şekilde ayırmıştır. Bu ayrım zamanla faşizmin demokrasiden de net bir kopuşunu ifade etmektedir. Zira faşizm dönemin diğer ideolojilerinden farklı olarak "eşitlik idealini" kökten bir şekilde reddetmektedir. 

Faşizmin özü itibariyle Batı düşünce geleneğine yabancı değildir. Platon'un "idealar"ı, Rousseau'nun "genel irade"si, Hegel'in yüceltilmiş "devlet"i bize adeta faşizmin gelişini haber vermiştir. Fakat faşizmin kökeni ne Platon'a ne de Batı düşünsel geleneğine dayanmaktadır.

Birinci Dünya Savaşı'nın yarattığı yıkım Avrupa'yı çok sarsmış, bazı ülkeler bu yıkıntıdan demokrasiyi kurarak çıkarken bazıları otoriter ve totoliter yöntemleri tercih etmiştir. Faşizm belirli bir ölçüde sanayileşmiş ve kapitalistleşmiş toplumlarda sistemin üretmede zorlandığı, toplum için mevcut egemen ideolojinin yetersiz kaldığı, yönetenler ile yönetilenler arasındaki bağın zayıflamaya başladığı dönemde faşizmin ortaya çıkma ihtimali artmaktadır. 

Faşizm özü gereği, az çok ekonomik bağımsızlık gerektirmektedir. Aksi halde faşizmin anti-kapitalist ve milliyetçi söylemi ile çelişkiye düşmektedir.Faşizmin fetih ve yayılma eğilimi, daha çok gelişmiş ülkelerin gösterebileceği birşey olduğu için, faşist rejimler bunu sağlamak zorundadırlar. Bu gerçekleşmezse faşist rejim için önemli olan kitle desteği sağlanamaz.

Faşizm hakkında bilgi

Faşizmin genel özelliklerinde diğeri, temelde güçlü ve karizmatik otorite üzerine kurulmuş olmasıdır. Genellikle orta sınıf ve altı üzerinden yükselen bir ideoloji olmuştur. Faşizmde önemli olan diğer bir nokta otoriter liderin güçlü bir retorik kullanması gerekliliğidir. Faşist liderlere bakıldığında çok iyi birer propagandacı oldukları görülmektedir.

Aşırı milliyetçi olan faşizm, totoliter bir yönetim biçimidir. Faşizm ölü bir ideoloji değildir, hala varlığını korur ve dünya için tehlikeli bir ideolojidir. Özellikle etnik milliyetçiliğe dayanan bu faşizm günümüzde post-faşizm adını almıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.