Soykırım Nedir?

Soykırım Nedir?
03.09.201516:36

Soykırım nedir, soykırımlar neden yapılır? Soykırım hakkında bilmemiz gereken detaylı bilgiler;

Haber güncelleme tarihi 08.02.2016 10:27

Dünya üzerinde sayamayacağımız kadar fazla soykırım yapılmıştır. Soykırımlar nedir, neden yapılma gereği duyulmuştur bunları açıklamaya çalışacağız.

Soykırım diğer adıyla jenosit, ırk, siyasi görüş, din, sosyal durum ya da herhangi bir ayrıcı özellikleri ile diğerlerinden ayırt edilebilen toplulukların bireylerinin önemli ve düzenli bir sayıda yok edilmesidir. Soykırım olabilmesi için illaki bütün ırkı yok etmek gerekmiyor, bunun düşüncesi bile soykırım sayılır.

soykırım

Tarihe baktığımız zaman çoğumuz tarafından en bilinen soykırım Nazi Almanya’sında Yahudiler başta olmak üzere bir çok etnik gruba karşı yapılmıştır. Son Saddam Hüseyin döneminde Halepçe’de Kürtlere karşı, Bosna Hersek’te Boşnaklara karşı soykırımlar yapılmıştır.

Soykırım ile katliam arasından farklar vardır. Soykırım bir ırk, etnik, gibi özellikleri senden ayrı bulunan toplulukların bireylerini düzenli ve önemli bir sayıda yok ederek soylarını yok etmektir.  Katliam ise kendini savunma gücü olmayan insanları acımasızca öldürmektir. Burada soyu tamamen ortadan kaldırma düşüncesi yoktur.

 

Soykırım Yapılış Şekilleri

Grup üyelerini öldürmek,

Grup üyelerine eziyet ederek kapanılmayacak tahribatlara yol açmak,

Gruptaki doğumları kasıtlı olarak engellemek

Gruptaki çocukları zorla başka gruba transfer etmekti.

Soykırım sadece toplu kıyımlar yaparak, insanları yok etmiyor yukarıdaki saymış olduğumuz yollardan da insanların soylarını yok etme yoluna gidiyorlar.

Soykırımların her türlüsü dünya üzerinde yaşanmıştır. En çok görülen soykırım türü toplu insanlara kıyım yapmaktır.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
61
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.