Hocalı Katliamı Nedir? Katliam Nasıl Gerçekleşti?

Hocalı Katliamı Nedir? Katliam Nasıl Gerçekleşti?
13.10.201514:40

Hocalı Katliamı, yani en büyük sivil katliamlarından biri olan bu katliam kimler tarafından ve kimlere karşı yapılmıştır. 26 Şubat 1992 yılındaki gerçekleşen bu katliam, insanın tüylerini ürpertiyor.

Haber güncelleme tarihi 23.10.2018 12:13

Hocalı'da Azeri halkına işkenceler yaparak katledildiler

Çocukların derileri yüzüldü, hamile kadınların süngüsüne vuruldu, genç kızların göğüsleri koparıldı...

Akıl almaz bu işkencelerin yaşandığı Azerbaycan'ın Karadağ bölgesindeki Hocalı kasabasına gidelim. 1992 Yılında gerçekleşen bu insanlık dışı vahşet hakkında bilgi sahibi olalım.

Hocalı'da Neler Yaşandı?

1992 yılında sivil örgütler tarafından" en kapsamlı sivil katliam" olarak nitelendirdikleri Hocalı Katliamı’nın, üzerinde 23 yıl geçti. Hocalı, Ermenistan ile Azerbaycan arasında dağlık bir kasabanın adıdır. 7000 nüfusa sahip olan Hocalı, stratejik olarak önemli bir konuma sahipti. Yukarı Karadağ bölgesinde bulunan tek havaalanı Hocalıdaydı. 1991 yılından itibaren giriş ve çıkışları kontrol edilen Hocalı, bir saldırıya karşı savunmasız bırakılmıştı. Hocalı Katliamı için her ne kadar katliam deniliyorsa; o da Halepçe gibi bir soykırım düşüncesiyle gerçekleşmiştir. Ermeniler bir yıl boyunca bütün hazırlıklarını yapmış ve 1992 yılına gelindiğinde büyük bir soykırım için harekete geçmişlerdir. Kanları donduran Hocalı Katliamı, Şubat ayının 25’i 26’a bağlayan gecesinde Azeriler uykularında yakalanmışlardır. Kasaba, Ermeni askerleri tarafından ateş altına alınmıştır. Sonrasında askeri birlikler kasabaya girerek, kadın- erkek , çocuk- hamile kadın demeden hunharca katletmeye başlandı.

hocali4.jpg

Resmi verilere göre83 çocuk, 116 kadın toplamda 613 kişi acımasızca katledildi; 400’ün üzerinde yaralı ve 1000’den fazla kişi de rehin alındı. Katliamın korkunç yüzü sabahın ilk saatlerinde gözler önüne serildi. Hocalı’da bu katliama karşı çıkacak bir güç yoktu, karşılıklı bir savaş da olmamıştı. Savunmasız olan halk, işkence çektirilerek öldürülmüştü. Sokaklar işkenceyle öldürülen insanlarla dolup taşmıştı. Bir insanlık dramının yaşandığı bu katliam, insanların inanmakta zorluk çektiği bir katliamdır. Bir insanın yapamayacağı bu işkenceler kimler tarafından yapılmıştı!

İnsanların gözleri oyulmuş,

Çocukların derileri yüzülmüş,

Hamile kadınların çocukları düşürülmüş,

Başları kesilmiş ve futbol oynanmış,

Kadınların uzuvları kesilmiş,

Tırnaklar sökülmüş,

Diri diri toprağa gömülmüş

Ve daha bir çok işkenceye tanık olmuştu, Hocalı Kasabası.

hocali-2.jpg

28 Şubat’ta helikopterlerle gelen medya mensupları, fotoğraflarla burada yaşananları dünyaya duyurdular. Yapılan bu işkencelerin bir propaganda olduğunu söyleyen bazı ülkelere en iyi cevap fotoğraflar olmuştu. Evet çocukların kulakları kesilmiş, derileri yüzülmüştü. Bu yaşananlar acı ve gerçek. Bu olaydan sonra Hocalı’da bulunan Azeriler dağları aşarak Azerbeycan’a sığındı.

Deri Yüzerek Deney Yapmışlar!

hocali3.jpg

Ermeni doktor Zori Balayan, 13 yaşındaki çocuğun, vücudunun birçok bölümünü yüzerek ne kadar dayanabileceğini deneyledi. Yapılan bu vahşice deney sonucu çocuk 7 dakika içinde öldüğünü kanıtlamış. Hiçbir ağrı kesici kullanmadan yapmış olduğu, bu insanlık dışı işkenceyi, üstüne üstük  “Ruhumuzun Canlanması” kitabında gururla yer vermiştir. Yaptığı bu insanlık dışı işkenceden dolayı hakkında kırmızı bülten çıkartılmıştır. İntikam dolu, doktor demeye bin şahit isteyen bu kişi, yıllar önce Anadolu’da sürülmelerinin intikamını almış kendince.

Sonuçta;

İnsanlık dışı bir katliama tanıklık eden Hocalı’daki insanlar, ömürleri boyunca bunun acısını yüreklerinde hissedeceklerdir. Bedenlerin insan şeklinde olması, insan olmanın göstergesi değildir; insan olmak ruh ile ilgili bir meseledir. Vahşice kıyımlar yapan, insanlar üzerinde çeşitli işkenceler yapanlar insan olmaktan nasibini almamışlardır. İnsan olanda merhamet, acıma hissi olmalı. Kim olursa olsun, millet, ırk, renk ayrımı gözetmeden bütün insanlığın acısı acımız olmalıdır; acılar paylaşıldıkça azalır. Ölümlerin ardından halay çekilebiliyor, seviniyorsanız o zaman "insanlığınızı kontrol etmeniz" gerekecektir.

Not: Yukarıdaki araştırma haberi;  Vikipedi gibi bağımsız sayfalardan, bu konuyla ilgili yapılan belgesellerden yola çıkılarak derlenilmiştir.

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
28
2
0
126
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.