Kanun Devleti ve Hukuk Devleti Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kanun Devleti ve Hukuk Devleti Arasındaki Farklar Nelerdir?
07.11.201514:03

Çoğu kişi tarafından hukuk devleti ve kanun devleti aynı olarak biliniyor. Oysaki bu iki devletleşme şekli arasında farklılıklar söz konusudur; ikisini aynı tanımlama içinde vermek yanlış olacaktır.

Haber güncelleme tarihi 16.05.2017 16:17

Kanun devleti ve hukuk devleti aynı şey değildir. Bu iki kavram asla birbirine karıştırılmamalıdır. Devlet mekanizmasını elinde bulunduran siyasal güçler, parlamentoda çoğunluğa bağlı kalarak kanun çıkarır ve bu kanun yoluyla istenildiğini elde ederek kurgulanan hedefe ulaşma imkanı sağlanır. Yani başka bir deyişle, kendi amacına uygun, çıkarları doğrultusunda kanunlar hazırlanarak bu yolda ilerlemektir. Bu yolda ilerleme “kanun” yani yasal olarak uygun görülür, meşrulaştırılır çünkü kanunu uygulayan irade ile o kanunu oluşturan, yön veren irade aynı güçtür.

Hukuk Devleti Nedir?

hukuk1.jpg

Hukuk devleti, faaliyetlerinde hukuk kurallarına bağlı olan, vatandaşlarının hukuki güvenliğini sağlayan devlettir. Anayasa Mahkemesi’nin 12 Kasım 1991 tarih ve 1991/43 sayılı kararında hukuk devleti ilkesini, benzer bir şekilde yönetilenlere en güçlü, en etkin ve en kapsamlı biçimde hukuksal güvenceyi sağlayan tüm devlet organlarının eylem ve işlemlerinin hukuka uygun olması şeklinde tanımlanmıştır. Genel özellikleri ise yasama, yürütme ve yargı organlarının hukuka bağlı olması şeklindedir.

 

Kanun Devleti Nedir?

kanun-devleti.jpg

Kanun devletinde mekanizmasını elinde tutan siyasal güç, parlamentodaki çoğunluğa dayanarak istediği kanunları çıkartabilir. Bu kanunları kurguladığı hedefe gitme yolunda imkan elde etmek amacıyla çıkarır. Hükümet, kendi çıkartmış olduğu kanunla birlikte hareket ederek, yasalara aykırı davranmadığını göstererek ya da menfaatlerini meşrulaştırarak hareket ettiğini gözler önüne serer.

Hukuk Devleti ve Kanun Devleti Arasındaki Farklar?

Sizlere hukukun tanımını yapmak gerekecektir. Hukuk bireyler arasındaki ilişkileri düzenleyen kuralların bir bütünüdür. Türlerine göre gelenek görenek, ahlak, din kuralları ve yaptırımı devletçe belirlenen yasaları içerir. Kanun ise anayasa ile tanımlanan hak ve menfaatlerin nasıl uygulanacağını kurallara bağlayan hukukun kaynağıdır. Gördüğünüz gibi hukuk ve kanun ana başlıkta bir bileşenken ancak unsurları itibariyle birbirinden farklılık gösteriyor. Hukuk devleti hukuku her zaman uygulayan genel ve özel kanunlarla anayasanın tanıdığı hak ve özgürlükleri mümkün mertebede hukukun tanımına uygun olarak bireyler arasında uygularken; kanun devleti ise erkin yarattığı ve düzenlediği çerçevede yaşama hakkı veren devlettir. Hukuk devletinde birey hak sahibi olurken, kanun devletinde hak bireye tanınan bir menfaat olabiliyor.

Kanun devleti, kanunlar çerçevesinde hareket eden devlet demektir. Yani çoğunluğun iktidardaki oluşturulacak kanunlarla her yolun kanunlar doğrultusunda meşru kılınabileceği bir sistemdir. İşte tam bu çizgide hukuk devletinden ayrılır. Hukuk kelimesinin ne olduğunu bildiğimiz zaman bu ayrımı da kolaylıkla anlamlandırıyoruz. Hukuk devleti olabilmenin yolu hak ve hukuku gözetmekten geçiyor, mevcut hükümetin sadece değil, bütün seçmen kitlesine hitap etmesi gerekir. Yani hükümetlerin çoğunlukçu değil, çoğulcu hareket etmesi gerekir. Hukuk ve kanun devleti arasındaki bir diğer belirgin fark ise, kanun devleti yapılan kanunlar çerçevesinde hareket ederken; hukuk devleti ise, hak ve hukuk çerçevesinde hareket etmektedir.

Türkiye Hukuk Devleti mi Yoksa Kanun Devleti midir?

Son zamanlarda Türkiye'nin bir kanun devletine gitme eğilimi tartışılıyor. Özellikle başkanlık sisteminin kanun devletinin sinyallerini verdiği, bu yönde tehlike oluşturabileceği iddia ediliyor.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
542
110
120
103
102
115
102
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.