İktidar Nedir? İktidarın Oluşum Süreci

İktidar Nedir? İktidarın Oluşum Süreci
26.08.201510:17

İktidar, diğer adıyla güç nedir, tarihsel süreçte iktidar nasıl oluşum göstermiştir? İktidarı besleyen kaynaklar nelerdir? İktidarla ilgili detaylı bilgiler;

Haber güncelleme tarihi 08.02.2016 11:08

Geçmişten günümüze her şeyin değiştiği gibi toplumsal yapı ve kavramlar da değişmiştir. Önceden iktidar, yani güç kavramı, bilek gücüyle bağlantılıyken günümüzde bu durum söz konusu değildir.Günümüzde, İktidarlık siyasette halkın gücüne dayanır, güç yaşantımız içinde paraya dayanıyor. Önceden insanların güç gösterisi topraklarla ve hayvanlarıyla ölçülürken şu anda parasıyla ve statüsüyle ölçülüyor. İktidarın ne olduğunu ve geçmişten günümüze iktidarın oluşumu hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

 

İktidar Nedir?

iktidar nedir

Genellikle siyasi kudreti temsil etmektedir. Bu şekilde açıklık getirebiliriz;  toplumsal hiyerarşiye baktığımız zaman en üst konumda yer alan ve toplumu yönetme erkine sahip olan kurumsal bir güç olarak tanımlayabiliriz. Sözlük anlamlarına baktığımız zaman şu anlamlarla karşılaşıyoruz: Fiziksel, düşünsel ya da ahlaksal bir etki yapabilme; bir etkiye direnebilme yeteneği, gücüdür. Sınırsız mutlak nitelik. İlahi güç. Devlet yönetimini elinde bulunduran kişi ve kuruluşlar; iktidar partisidir. Her hükümet iktidar olmayabilir.

 

Geçmişten Günümüze İktidarın Yapılanması

iktidar

İlkel toplum dediğimiz gücü avcılık- toplayıcılıktan alan toplumlardan bugüne güç kavramı değişmiştir. İlkel zamanlarda bilek gücü önemliyken günümüzde ise bu durum söz konusu değildir; artık iletişim en etkili güçtür.

İlkel dönemlerde de hayvanlar arasındaki hiyerarşinin aynısı insanlar arasında da söz konusuydu ancak tarım toplumuna, yani yerleşik hayata geçilmesiyle birlikte insani unsurlar ortaya çıkmıştır.

Bu dönemlerde güç, iktidar anlayışı çeşitlenmeye başlanmıştır. Bir grup insanı yönlendiren liderler, yerleşik hayata geçen insanların çoğalması ve toplulukların artmasıyla birlikte artık insan topluluklarını kontrol etmek zorlaşmıştı. Bundan dolayı başta olan liderler büyümek zorunda kalmış ve iktidar olma yolunda ilerlemişlerdir. Bunun için genişleyen topluluklar “devlet” şeklinde kurumsallaşmıştır. İlk dönemlerdeki liderler aslında devletin ilk şeklidir.

Başta devlet yetkileri hükümdarın gücünün aktarımı şeklindeydi ve uzun süre iktidar gücü elinde bulunanın izniyle onun içindir. İlk devletler iktidarın gücünü ve her şeyin iktidarın gücüyle var olduğunu öngörürken daha sonraları halk iktidarları yani hükümdarlık sadece çevresindekiler için değil, toplumun tümü için hareket eden iktidarlar kuruldu. İlk devletlerde halkın devlet için olduğunu savunurken daha sonraları devlet hal içindir düşüncesi yer almıştır.

İlk devletlerde iktidar- hükümdar gücünü İlahi bir güçten alırken, günümüzde ise iktidar gücünü halktan alır. İktidarın zamanla anlam ve şekil değiştirdiğini anlatmış olduk.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
50
49
8
15
8
5
22
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.