Ulus Devleti Nedir?

Ulus Devleti Nedir?
25.08.201516:20

Fransız İhtilâli sonucu etkin bir şekilde ortaya çıkan, ulusalcılık sonucu imparatorlukların yıkılması yerine ulus devletleri kurulmuştur.. Ulus devleti tam olarak nedir ve nasıl ortaya çıkmıştır?

Haber güncelleme tarihi 25.08.2015 17:09

Ulusal devlet, sözcük anlamında kısaca; geçerliliğini bir ulusa dayandıran kurumsal bir yönetim düzeni olarak tanımlanır. Başka bir tanımı da şu şekilde yapılmıştır; toprak bütünlüğüne bağlı olarak siyasal örgütlü bir ulusun ya da uluslar topluluğunun oluşturmuş olduğu tüzel varlık olarak tanımlanır.

Fransız devrimi sonucu etkin bir şekilde ortaya çıkan ulusalcılık kavramı kısa bir sürede imparatorlukların yıkılmasına, ulus devletlerinin kurulmasına neden olmuştur. Ulusalcılığı devlet yapılanması içinin yanı sıra kültürel, ve siyasi değerlerle birleştirerek ulus- devlet projeleri yaratılmaya başlanmıştır ve 19. yüzyılın başlarında itibaren ulusalcılık temellik ulus-devletler tarihin sahnesinde yerini bulmuştur. Ernest Genler ‘e göre; şüphesiz, etnik ya da kültürel eksende bir araya gelmiş bir halk istemektir ve bu ancak ulusal devlet ile gerçekleştirileceğini öngörmüştür.

devrim

Ulusalcılığa göre devlet, sadece toplumsal düzeni sağlayan, teknik bir zorunluluk olmayan, en önemlisi modernleşmeyi gerçekleştiren bir organizasyondur. Gelner’e göre, sanayileşme ve onunla birlikte ortaya çıkan iş bölümü talepleri tarafından harekete geçilen süreç ile birlikte ulusal devletlerin ortaya çıkması kaçınılmaz olmuştur.

Sanayileşme ile birlikte kırsal kesimlerden şehirlere göçün başlaması, toplumsal yapının örgütlenmesine ve yeni merkezi toplulukların ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu nedenle yeni merkezi güçlere ihtiyaç duyulmuş ve bu güçler devlet olarak tanımlanmıştır. Bu merkezi güç, ortak bir dil, ortak eğitim ve homojen bir toplum yapısı ilişkileri sunmak zorunluluğu vardı. Bu talepler doğrultusunda ortak kültür karşılığı olan ulus kavramından yola çıkarak devlet oluşumları başlanmıştır.

19. yüzyıla gelindiği zaman ulus-devleti ortaya çıkmıştır. Yalnızca Avrupa’da değil, dünyanın diğer bölgelerinde de hızlı bir şekilde model olarak benimsenmiş ve yayılmıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
355
1178
170
165
532
171
1166
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.