Devlet Nedir?

Devlet Nedir?
21.08.201513:01

Devlet tam olarak nedir; geçmişten günümüze kadar devlet yapılanmaları ve devleti oluşturan üç temel nelerdir? İşte, devlet hakkında bilmeniz gereken bilgiler.

Haber güncelleme tarihi 08.02.2016 12:15

Devlet; toprak bütünlüğüne bağlı olarak siyasal örgütlü ve ulusal ya da uluslararası topluğun oluşturduğu bir varlıktır. Devlet öncesi örgütlenmeler yani ilkel dönemlerde bir araya gelerek bilinçsiz bir şekilde, bir arada olan topluluklar, insanlık tarihinde devletten önceki ilk yapılanma olarak gösterilir. Bu insanlar eşit bir şekilde, kendi aralarında iş bölümleri yaparak bir düzen kurmuşlardır. Sonraları grupların oluşması ve örgütlenmesiyle birlikte toplayıcılıktan tarıma geçilmesiyle birlikte insanlar arası güç gösterilmesi baş göstermiştir.

ilkel topluluklar

Güç gösterimiyle birlikte güçlü oranları  baza alarak bir toplumsal sınıflanma oluşturulmuştur. Güçlerin ve sınıfların oluşmasıyla birlikte günümüzdeki devlet yapılanmasının temelleri atılmış oldu. Artık bir toplum ve bu toplum üzerinde söz sahibi olan kişiler vardı.

 

Devletin Oluşumu;

İlkel toplumlarda, kent devletlerine kabile fedarasyonlarından, derebeyliğine, tarihsel imparatorluklardan mutlak devlete ve en son olarak da günümüzdeki devlet yapılanmasına dönüşülmüştür.

Günümüzdeki çağdaş devlet; ekonomik, politik, kültürel olgulara dayanıyor. Çağdaş devlet derebeyliklerin baskıcı rejimlerinden sonra ortaya çıkan, sosyal- kültürel çerçeveli bir yönetim biçimidir.

Devletlerin ortaya çıkması günümüzde hukuksal yapılara dayanıyor. Devlet bu hukuksal kurallar çerçevesinde yönetiliyor.

 

Hukukun Devlet Üzerinde Etkisi

hukuk

Hukuk devleti bir toprak parçası üzerinde yerleşen ve bu otoritelere bağlı olan insan topluluklarıdır. Devletin üç ana öğesi vardır;

Toplum yani insan. İnsan ve toprak devletin var olabilmesi için temel nedendir. Egemenlik ise toplumu diğer topluluklardan ayırır. Devlet her şeyden önce bir insan topluluğudur. İnsanın olmadığı bir yerde devletten söz etmek mümkün değildir. Devlete ait olan insanlar ulus olarak adlandırılır. Devletler tek bir milletten oluşmuyor, içinde birçok millet de barındırabilir.

Günümüzde Çin, Hindistan gibi devletlerin nüfusu 1 milyarı aşmıştır. Buradaki halklar birbirinden farklı ırklara sahiptirler ancak bir çatı altında bir devlet kurmuşlardır. Devlette insan haklarının eşitlik ilkelerini baza alınarak hareket edilmelidir. Unutmayalım insan devlet için en değerli varlıktır; insan olmadan devletin ayakta kalması olanaksızdır.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
28
23
36
24
38
31
43
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.