Devlet, Millet ve Ulus Kavramı

Devlet, Millet ve Ulus Kavramı
27.06.201510:05

Devlet, ulus ve millet kavramları tam olarak neyi ifade ediyor. Özellikle ulus ve millet kavramı günümüzde çokça karıştırılıyor, bu iki kavramın arasındaki en belirgin fark nedir?

Haber güncelleme tarihi 08.02.2016 14:36

Günümüzde devlet, ulus ve millet kavramı tam olarak ne ifade edildiği bilinmiyor ya da sürekli karıştırılıyor. Kısa ve açık bir şekilde bu kavramların tam olarak ne ifade ettiğini anlattık.

DEVLET

Belirli toprak parçası üzerinde insanların oluşturduğu bir oluşumdur. Devlet, insan, toprak, egemenlik (siyasi otorite) unsurlarını bir arada barındırıyor. Yani üç bir araya gelir ve devlet oluşur. Bu unsurlardan birinin kaybı devleti sonlandırır. Devlet için önemli bir unsur ise egemenlik, bağımsızlık dış ülkeler tarafından tanınma da oldukça önemlidir. Devleti tanınma durumu iki şekilde olur

De Facto (Fiili Durum)

De vice (Hukuki Durum)

Eğer bu iki özellik diğer devletlerle tanınır olursa devlet diğer devletlerle eşit olur.

Devlet için siyasi birlik gerekir. Kuvvetler ayrımı yapılmalı; yasama, yürütme, yargı bu üçüde bir devlette bulunmalıdır.

MİLLET

Bir toprak parçası ve bunun üzerinde yaşayan insanların arasında bağ olmalıdır. Maddi manevi bağlar insanları bir arda tutar. Bir devlette farklı milletten insanlar olabilir. Bir milletin mensupları farklı ülkelerde de olabilir. Yani millet için vatan şartı yoktur. Milletlerin birbirleriyle objektif ve subjektif bağları vardır. Objektif bağlar maddi bağlardan ibarettir, subjektif bağlar ise manevi unsurlardır. Subjektif bağlar yani soyuttur. Örneğin yaşanmış anılar; tarih. Millet olabilmek için öncelikle objektif dediğimiz maddi veriler gelir sonrasında manevi değerler gelir.

ULUS

Vatan ulus olabilmek için aranan ilk unsurdur. Vatan eşittir devlet. Ulusu millet kavramından ayıran en önemli özellik Ulusun millet içerisinde yer alan maddi ve manevi değerlerin dışında vatan bağlayıcılığının şart olmasıdır. Ulusun devlete sahip çıkma bağı fazladır. Ulus içindeki en önemli kavram “Patriotizm” yani vatanseverliktir.

Önem ve güç hiyeralşisi yönünden bu üç kavramı derecelendirme yapacak olursak.

Devlet ve ulus arasında resporik yani yer değiştirilebilir bir önem vardır. Millet ise bu iki kavramın dışında gelişir, yetişir. Millet bu iki kavram yanında soyut kalır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
14
161
81
119
116
20
181
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.