Milliyetçilik Nedir?

Milliyetçilik Nedir?
02.07.201515:19

Milliyetçilik düşüncesinin Avrupa'da doğuşu ve bu düşüncenin yayılması nasıl olmuştur? İşte milliyetçilik hakkında bütün bilgiler

Haber güncelleme tarihi 04.07.2015 17:58

Milliyetçilik bir ideoloji olarak teorik yanı zayıf olsa da, pratik olarak oldukça güçlü bir harekettir. Milliyetçiliğin diğer ideolojiler gibi ünlü teorisyenleri yoktur. 

Milliyetçiliğin kendi başına var olan, evrensel nitelikli ilkelerinden bahsetmek mümkün değildir. Milliyetçilik için daha çok söylem koalisyonu olduğu söylenebilmektedir. Çünkü milliyetçilik liberalizm, faşizm, muhafazakarlık ya da sosyalizm gibi farklı ideolojilerin her birine eklemlenmekte zorluk çekmemiştir.

19. yüzyıl koşullarında milliyetçilik bireylere uygulanmak istenen "özgürlük ve eşitlik" in uluslara da uygulanması talebini öne çıkartan bir akımdı. Bürokratik devlet yapısı içerisinde güçlü ve tutarlı bir devlete ihtiyaç duyulmaktaydı. Bu devlet aynı zamanda pazar sağlayacak bir devlet olmalıydı. Bu güçlü devleti koruyacak bir bilince ihtiyaç duyulduğu sırada milliyetçilik tam olarak bunu sunmaktaydı.

Napoleon'un işgalleri milliyetçiliğin Avrupa’ya yayılmasını hızlandırmıştı. Napoleon yaptığı düzenlemelerle bir yandan eski rejimin kurumlarını ve feodalizmden arta kalan uygulamaları temizlerken öte yandan işgalleri ve işgaller sırasındaki katı tutumuyla, İspanya ve Rusya’dan İtalya ve Almanya’ya kadar bir dizi tepkinin ortaya çıkmasına neden olmuştu.

İtalya ve Almanya örneklerinde, parçalanmış toprakların birleştirilmesi milletleşmenin elverişli koşullarını ortaya çıkartırken, aynı zamanda işgal ettiği topraklarda neden olduğu öfkeyle, milliyetçiliğin en fazla ihtiyaç duyduğu "öteki"nin yaratılmasını da kolaylaştırmıştı.

19. yüzyıl boyunca milliyetçilik, Almanya, İtalya, Polonya gibi parçalanmış coğrafyalarda "bütünleştirici" bir etki yaparken, Osmanlı İmparatorluğu, Avusturya-Macaristan, Rus Çarlığı gibi geleneksel çok uluslu imparatorluklarda "parçalayıcı" bir etki yapmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
2
0
2
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.