Japon Balığı Bakımı

Japon Balığı Bakımı
09.11.201514:07

Japon balıkları hakkında bilgi bulabileceğiniz yazımızda onların nasıl beslenmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:10

Japon Balıkları Nasıl Balıklardır?

Japon balığının bakımı çok kolaydır. Isı değişimine ve suyun oksijen seviyesindeki değişikliğe dayanıklı bir türdür. 18-24 derece arası su sıcaklığında yaşamaları uygundur. Bu şekilde, hastalanma olasılıkları azalır. Protein kaynağı dışında karbonhidrat kaynağıyla da beslemekte fayda vardır. Bunun için Japon balıklarına özel üretilmiş yemler vardır. Mide yapıları diğer balık türlerine göre farklı olduğu için ve bağırsağa benzer bir yapıda olduğundan çok fazla doyma hisleri yoktur. Yem attığınız müddetçe yerler. Buna dikkat etmek gerekir. Bu yüzden de haftada bir gün yem verilmemesi tavsiye edilir. Yumurtlayarak ürerler ve yumurtaları 5-6 gün içinde açılmaya başlar. Japon balığını tek çeşit olarak beslemek en sağlıklısıdır.

japon balığı

İri gözlü, karın boşluklarında parlak pullar olan bu balık türü, tatlı sularda yaşarlar ve pelet yemler ile küçük granül yemlerle beslenirler. Renkleri ve kuyruk özellikleri bakımından sınıflandırılan Japon balıklarından, adaptasyon bakımından turuncu olanlar tercih edilmektedir çünkü daha fazla yaşarlar. Ortalama ömürleri çevre şartlarıyla ve bakımlarıyla alakalıdır. Uygun gıdalar verilirse, suları temiz tutulursa ve günde 1-2 saat güneş görürlerse ortalama 5-7 yıl yaşarlar. Rahat yüzebilecekleri geniş, filtreli ve ışıklı akvaryumlarda bakılmalıdırlar.

japon balığı

Uygun ortam sağlanırsa Japon balıklarından yavru alınabilir fakat anne ve babasının zarar vermemesi için yavrular yumurtadan çıkınca başka bir akvaryuma alınmalıdır. Özel yemlerle beslenmelidir ve uygun boyuta gelince anne ve babasının olduğu akvaryuma konabilirler.

yavru japon

Japon balıklarında cinsiyet ayrımı genellikle karın, gövde ve kuyruk kısımlarına bakılarak yapılır. Erkek Japon balığının kuyrukları daha uzundur. Dişilerin ise gövdeleri daha uzundur ve karın kısımları daha dolgundur. Çiftleşme öncesinde erkek Japon balıklarının solungaçlarında küçük sivilceler, ince bantlar belirginleşmeye başlar ve erkek balık dişi Japon balığını sürekli kovalar. Balıkları çiftleşme döneminde stres faktöründen uzak tutmalısınız.

japon balığı

Japon Balığı Nasıl Bir Akvaryumda Yaşamalıdır?

Japon balıklarının uzun süre yaşamasını istiyorsanız akvaryum şartlarının önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Bir balık için 10 litre su uygundur. Japon balıklarının kaka çıkışı çok fazla olduğu için çift filtre kullanmakta fayda vardır. Bir tanesi içerideki suyu çekip temizlemesi için mekanik filtre, diğeri de temiz suyu devridaim etmesi için şelale tarzında filtredir. Suyu temizlenirken tamamı değil yüzde 20’si boşaltılmalıdır. Japon balıklarının sağlığı için fanus akvaryumları tercih etmemeniz gerekir. Küçük ve filtresiz akvaryumlarda balık bakıyorsanız bile suyunu 2 günde bir değişmelisiniz.

Akvaryumun içine kökleri sağlam ve iri yapraklı süs bitkileri koyabilirsiniz. Aynı zamanda suyun temizliğine yardımcı olurlar. Balıklar da arasına saklanarak korktuğunda veya çiftleşme esnasında kendini gizleyebilir. Çabuk yıpranan, balıkların yiyebileceği tarzda bitkiler tercih edilmemelidir.

akvaryum bitki

Japon Balığı Nasıl Beslenir?

Granül ve pelet tarzında yemlerle kolayca beslenebilir. Sıkıştırılmış olduğu için balıkta tokluk hissi yaratır. Küçük ırk Japon balıklarında granül yem tercih ediliyorsa, balık başına üç adet sabah ve üç adet akşam olarak verebilirsiniz. Pelet yem tercih ediyorsanız, sabah bir ve akşam bir adet olarak verebilirsiniz.

yem

Bunun dışında haşlanmış ıspanak veya canlı yem tarzında gıdalar da balığa verilebilir. Haşlanmış ıspanak, haşlanmış tatlı kırmızı biber gibi gıdaları ya da haşlanmış karidesi küçük küçük ufalayarak balığınızın yiyebileceği kadar haftada bir kez verebilirsiniz. Canlı yemleri de haftada bir verebilirsiniz.

Japon Balıkları Hangi Tür Balıklarla Birlikte Bakılabilir?

Japon balıkları sadece Japon balıklarıyla yaşamalıdır. Kendinden küçük veya büyük balıklarla yaşadıklarında problem yaşanır. Küçük balıkları yiyebilirler. Aynı şekilde büyük balıklar da Japon balıklarına zarar verebilir. Hatta havuz Japon balığı denilen Koi balıklarının bile hızlı manevra yapması sebebiyle diğer Japon balıklarıyla birlikte bakılmaması tavsiye edilir.

komik kedi

En İyi Japon Balığı Yemleri

  • Tetra AniMin
  • JBL
  • Tropical 
  • Sera

balık yemleri

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1084
1419
1081
403
403
40
404
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.