Köpek Balıkları Hakkında Bilmedikleriniz

Köpek Balıkları Hakkında Bilmedikleriniz
01.06.201513:12

Denizlerin en yırtıcı balıkları olan köpek balıkları hakkında bilgiler ile karşınızdayız. Bu canlıların yaşamı ve özellikleri hakkında detaylı bilgi için yazımıza bakabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:17

Köpekbalıkları Hakkında Genel Bilgiler

Köpekbalıkları, görünüşleriyle insanda korku uyandıran hatta her denize girdiğimizde her an derinlerden bize saldıracakmış hissi yaşadığımız yırtıcı balıklardır. Özellikle derinliği fazla olan bölgelerde yüzerken hepimizin aklından mutlaka böyle bir senaryo geçmiştir. Bu senaryo film endüstrisinin bizler üzerinde yarattığı etkinin göstergesidir. Köpekbalıklarının kullanıldığı korku-gerilim filmlerini izlemişliğiniz varsa bu durum bilinçaltınızda yer etmiştir ve kurtulmanız kolay kolay mümkün değildir.

Köpekbalıkları denizlerdeki en yırtıcı balıklardır. Genelde et ve omurgasız deniz canlıları ile beslenirler fakat gemilerden atılanları yedikleri görülmüştür. Yakalanan bazı köpekbalıklarının midesinde teneke kutu, cam parçaları, gazete kağıtları, tahta parçaları gibi nesneler bulunmuştur. Buradan görüldüğü üzere pek yemek ayırt etmezler denizlerin çöpçüleridirler. Bütün vakitleri genelde yemek aramakla geçer ve kendilerinden büyük canlıları da yiyebilirler.

Köpekbalığı tabiri bizim dilimizde kullanılan ve bu hayvanların kafa yapısına istinaden verilmiş isimdir. Köpekbalıklarının üst çeneleri ve burunsu yapıları öndedir ve alt çene başın tam altında yer alır. Genel olarak balıklar gurubunda bu tür ağız yapısı pek görülmez. Kafa yapısının önündeki burun özel alıcılara sahiptir. Bu algılayıcıları sayesinde çok iyi koku almalarının yanı sıra, sudaki elektrik dalgalarını ve sıcaklık değişimlerini çok iyi hisseder. Sudaki kanın kokusunu 3 kilometreden alabilirler. Aynı zamanda bu bölge sinir yapısı bakımından çok hassastır.

Köpekbalıklarını araştıran bilim insanları son yıllarda burun çıkıntıları hakkında enteresan bilgiler keşfetmişlerdir. Burunlarındaki algılayıcılar o kadar hassastır ki buraya yapacağınız temas ile doğrudan beyinlerini etkilemek mümkündür. Buruna dokunulan balıkların sakinleştiği hatta uyuştuğu gözlemlenmiştir. Yine bu bölgeye dokunarak ve okşayarak onları hipnoz etkisine sokmak mümkündür.

Bilim insanlarının yaptığı bir diğer yeni keşif ise vücut yapıları ve denge ile alakalı. Köpekbalıklarının vücudu düz yüzmeleri için tasarlanmıştır. Hamle yaparken yan ya da ters dönseler de bu şekilde kalamazlar ve hemen eski konumlarına dönerler. Bunu fark eden araştırmacılar köpekbalıklarını ters çevirdiğinizde trans haline girdiklerini gördüler. Ters kaldığı sürece hiç tepki vermediği baygınlık halinin sürdüğü kaydedildi. Tekrar düz çevirdiğinizde ise normale dönüp yüzmeye başladığı ve uzaklaştığı görüldü.

Köpekbalıkları, balinalar ya da yunuslar gibi memeli değillerdir. Solungaç solunumu yaparlar. Yanlarda 5-7 arası dikey solungaç delikleri bulunur ve ağızdan aldıkları suyu buradan filtre ederek solunum sağlarlar. Köpekbalıklarının yaklaşık 250 türü bulunur ve bunların 27 sinin insanlara saldırdığı tespit edilmiştir. En küçük olanları 30 santimetreden başlarken en büyükleri 14 metre uzunluğa ve 20 ton ağırlığa ulaşabilir.  İnsana saldıran türler daha büyük boyuttaki türlerdir.(Burada parantez açmakta fayda var. En büyük köpekbalıkları balina köpekbalıklarıdır. Bu hayvanlar sudaki planktonlarla beslenirler ve dişleri yoktur. İnsanlara ya da diğer balıklara zarar vermezler. 20 ton olmalarına rağmen zarif ve kibar hayvanlardır.) Bunun sebebine bakarsak insan onlar için farklılık ifade etmemektedir. Onlar su içinde bu ebatlardaki her canlıya saldırabilmektedirler. Bu yüzden insanı da potansiyel av olarak görmeleri normaldir. Ayrıca meraklı hayvanlardır. Su içindeki farklı canlılar dikkatlerini çeker. İnsanın su içindeki hareketleri ve salgıladığı kokular onları size çekebilir.

kopek-baligi.gif

Köpekbalıkları Hakkında Enteresan Bilgiler

 • Köpekbalıklarında diğer balıklarda olduğu gibi hava keseleri bulunmaz ve yüzmeyi bıraktıklarında dibe batarlar.
 • Dişleri birkaç sıra halindedir ve sayıları 500 adedi bulan türleri vardır. Dış sıradaki dişler en büyükleridir ve kesici parçalayıcı dişlerdir. İçtekiler ise esnek yapıda olabilir ve ezici görev görürler. Köpekbalıklarının dökülen dişlerinin yerine yenisi çıkar.
 • Omurgaları kıkırdak yapıdadır ve onlara esneklik kazandırır. Çok esnek ve seri hayvanlardır.
 • Mide asitleri çok kuvvetlidir. Bu asitten bir damla elinize damlatıldığı zaman eliniz yanar.
 • Görme yetileri kuvvetlidir. Karanlık sularda ve gece rahat bir şekilde avlanabilirler. Burunlarındaki hassas alıcılar sayesinde bu görme yeteneği tamamlanır.
 • İşitme duyuları da çok gelişmiştir. Suda çırpınan birisinin yaptığı titreşimleri ayırt edebilirler ve o tarafa yönelirler. Bu yüzden hızlı ve su sıçratarak yüzmek onların dikkatini çeker. Köpekbalıkları arasında kalmış kişilerin sakin şekilde yüzerek aralarından geçip kurtulduğu vakalar mevcuttur. Bu yüzden panik yapmadan sakince yüzmeye devam etmeli ve karaya doğru çıkmaya çalışmalısınız.
 • Köpekbalıklarının bağışıklık sistemi çok kuvvetlidir. O kadar kuvvetlidir ki enfeksiyon kapmazlar ve hasta olmazlar. Kanser mikrobu verildiğinde bunu yendikleri görülmüştür.
 • Köpekbalıklarının etleri yağsızdır. Vücuttaki bütün yap karaciğerde bulunur. Bu yüzden etleri tatsız ve yavandır.
 • Genelde derin sularda yaşarlar fakat av bulamadıklarında sığ sulara da gelirler.
 • 20-30 yıl arasında ömürleri vardır.
 • Derileri pulsuzdur ve zımpara benzeri pürüzlü bir yüzey ile kaplıdır. Bu yüzey özel yapısıyla sudaki sürtünmeyi azaltır.
 • Ciğerleri A vitamini bakımından zengindir ve yüzgeçleri kozmetikte kullanılır.
 • Kaplan köpek balıkları, camgözler ve çekiç kafa köpek balıkları en çok saldıran türlerdir.
 • En büyük saldırgan tür büyük beyaz köpekbalıklarıdır ve saldırdıklarında kurtulmanız neredeyse imkansızdır.
 • Köpekbalıkları saldırgan gibi görülseler de her yıl yıldırım çarpması sonucu ölen insan sayısı köpekbalığı saldırısı ile ölenlerden fazladır.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1658
972
658
311
361
165
1282
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.