Çenesi En Güçlü 10 Hayvan ve En Güçlü Çene Basınçlı Canlılar

Çenesi En Güçlü 10 Hayvan ve En Güçlü Çene Basınçlı Canlılar
22.06.201505:23

Güçlü çeneleri sayesinde çok kolay bir şekilde avlanabilen bu canlılar vahşi yaşamın en güçlülerinden. İşte çeneleriyle ön plana çıkan hayvanlar.

Haber güncelleme tarihi 25.02.2023 13:51

Tabiatın güçlü ve etkileyici yaratıkları arasında, çenesi en güçlü hayvanlar öne çıkıyor. Bu hayvanların çene basıncı o kadar yüksek ki, avlarını yakalamak için gereken gücü kolayca sağlıyorlar. Bizde bu içeriğimizde vahşi yaşamda hayatlarını sürdüren en yüksek çene gücüne sahip canlıları listeledik.

Çenesi En Güçlü Hayvanlar

Dünya’nın çeşitli bölgelerinde birçok hayvan yaşamaktadır. Bunların en çok korkulanları şüphesiz ki, öldürücü özelliklere sahip olanlarıdır. Avını öldürmek için kusursuz yeteneklerle donatılmış olan hayvanlar tam bir ölüm makinesi gibi tasarlanmıştır. Onların en ürkütücü yanı ise kuvvetli çeneleri ve parçalayıcı dişleridir.

İşte en güçlü çene basıncına sahip hayvanlar...

1. Tuzlu Su Timsahı

Çenesi En Güçlü Hayvanlar

Diğer pek çok yırtıcı hayvana nazaran timsahların ağzı üst çene vasıtasıyla açılıp kapanır. Yetişkin bir tuzlu su timsahı 7 metreye kadar uzayabilir ve 1 ton ağırlığın üzerine çıkabilir. Son derece tehlikelidir, ısırma kuvveti 2268 kilogramdır. Bölgesinde yaşayan balıklar, domuzlar kısacası büyük küçük her şey besin kaynağı olabilir.

2. Amerikan Timsahı (Alligator)

Çenesi En Güçlü Hayvanlar

Bu hayvanın yaşam alanı kurak bölgelerdeki nehirlerdir. Diğer timsah türlerinde olduğu gibi Amerikan Timsahının da çenesi üst kısımdan açılır. Boyları 3-4 metreye kadar uzayabilir. İnsanlara da saldırma eğilimi gösteren alligatorların ısırma gücü 964 kilogramdır.

3. Su Aygırı

Çenesi En Güçlü Hayvanlar

Karada ve suda yaşayabilen su aygırları bitkilerle beslenir. Çevresinde yabancı görmeye tahammülleri yoktur. Ağırlıkları 4 tonu aşabilir ve boyları 1,5 metreye ulaşabilir. Dişleri 50 cm’ye kadar erişebilir. Bir ısırışta timsahı iki parçaya bölebilirler. Isırma güçleri ise 826 kilogramdır.

4. Goril

Çenesi En Güçlü Hayvanlar

En büyük maymun türü olarak dikkat çeken bu hayvan, fiziki olarak inanılmaz bir güce sahiptir. Yetişkin bir goril 2 metre uzunluğa ve 200 kilograma ulaşabilir. Genel olarak sakin ve sosyaldir. Ancak tehlikeli bir durumla karşılaştığında, korkutucu bir kimliğe bürünebilir. Isırma gücü 590 kilogramdır.

5. Sırtlan

Çenesi En Güçlü Hayvanlar

Genellikle leşle ve rakiplerinin yakaladığı avları yağmalayarak beslenen sırtlanlar gruplar halinde yaşarlar. Sırtlanlar kendi avlarını öldürmeden parçalamalarıyla tanınır. Bütün kedigillerden daha kuvvetli çeneye sahiptirler. Isırma güçleri 499 kilogramdır.

6. Kaplan

Çenesi En Güçlü Hayvanlar

Bu hayvanların uzun ve sivri dişleri avcılık özelliklerinin üst seviyelere varmasını sağlamıştır. Bölgelerinde bulunan domuz ve mandaları avlayarak beslenir. Isırma güçleri 476 kilogramdır.

7. Timsahkapan Kaplumbağası

Çenesi En Güçlü Hayvanlar

Adından da anlaşılabileceği gibi bu hayvan timsah öldürebilir. Dünyanın en büyük su kaplumbağası türlerindendir. Timsah haricinde yılan ve hemen hemen denizde yaşayan bütün canlılarla beslenebilir. Isırma kuvveti 455 kilogramdır.

8. Boz Ayı

Çenesi En Güçlü Hayvanlar

Ağırlıkları 500 kilogramın üzerine çıkabilen bu hayvanlar, çok güçlü ve hızlıdırlar. Ayakları üzerine dikildiklerinde 2,5 metre olabilirler. Hem otçul hem de etçil hayvanlar olmaları doğada kolayca besin bulmalarını sağlar. Isırma güçleri 355 kilogramdır.

9. Jaguar

Çenesi En Güçlü Hayvanlar

Çoğunlukla yalnız yaşayan jaguarlar avını diğer yırtıcılara göre farklı bir yöntemle öldürür. Kurbanını direkt kafatasından ısıran jaguar avının beynini hedef alır. Güçlü çenesi ve keskin dişleriyle kurbanına şans tanımaz. Isırma gücü 315 kilogramdır.

10. Aslan

Çenesi En Güçlü Hayvanlar

Kedi soyunun en büyük ve güçlü bireyi aslanlardır. Ormanın kralları yaşadıkları bölgelerde en lider avcı konumundadır. Yalnız çeneleri diğer kedigillere göre daha zayıftır. Isırma güçleri 315 kilogramdır.

En Güçlü Çene Basıncına Sahip Canlılar

Çenesi En Güçlü Hayvanlar

Çenesi en güçlü hayvanlar arasında yer alan bu canlılar, doğanın en ilginç ve etkileyici yaratıklarıdır. Bu hayvanların güçlü çene yapıları, onların avlanma ve beslenme süreçlerinde hayatta kalabilmelerini sağlar.

  • Timsah: Timsahlar, güçlü çeneleri ve keskin dişleri ile bilinirler. Bu hayvanların çene basıncı yaklaşık 3,700 pound (yaklaşık 1,678 kilogram) kadar yüksek olabilir.
  • Köpekbalığı: Büyük beyaz köpekbalıkları, yaklaşık 4,000 pound (yaklaşık 1,814 kilogram) çene basıncına sahip olabilir. Bu hayvanlar, avlarını yakalamak ve parçalamak için çenelerini kullanırlar.
  • Hipopotam: Hipopotamlar, 1,800 pound (yaklaşık 816 kilogram) çene basıncına sahip olabilir. Bu hayvanlar, suda ve karada avlarını yakalamak için güçlü çenelerini kullanırlar.
  • Afrika fili: Afrika fillerinin çene basıncı, yaklaşık 1,000 pound (yaklaşık 453 kilogram) kadar olabilir. Bu hayvanlar, besinlerini sindirmek ve avlarını yakalamak için çenelerini kullanırlar.
  • Sırtlan: Sırtlanların çene basıncı yaklaşık 1,000 pound (yaklaşık 453 kilogram) kadar olabilir. Bu hayvanlar, avlarını kemirmek ve parçalamak için güçlü çenelerini kullanırlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
En Güçlü HayvanlarDünyanın En Tehlikeli Sürüngenleri

Çene basıncı en yüksek hayvan hangisidir?

En yüksek çene basıncına sahip hayvanlar arasında timsahlar, büyük beyaz köpekbalıkları ve hipopotamlar bulunur. Ancak, hangi hayvanın çene basıncının daha yüksek olduğu kesin olarak bilinmemektedir.

Çene basıncı ne işe yarar?

Çene basıncı, hayvanların avlarını yakalaması ve parçalaması için son derece önemlidir. Ayrıca, besinleri sindirirken de çenelerini kullanırlar.

Çenesi güçlü olan hayvanlar insanlara zarar verebilir mi?

Çenesi en güçlü hayvanlar, doğal ortamlarında insanlara zarar verebilirler. Ancak, insanlar bu hayvanlarla karşılaşmamak için güvenli mesafelerden uzak durmalıdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3904
3802
1201
1601
4102
802
2901
502
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 26
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER