Gergedanlar Hakkında Daha Önce Duymadığınız 17 Tuhaf Bilgi!

Gergedanlar Hakkında Daha Önce Duymadığınız 17 Tuhaf Bilgi!
11.07.201909:43

Gergedangiller familyasından günümüze kadar gelen gergedanlar, büyük ve iri hayvanlardır. Şaşırtıcı ve ilginç özelliklere sahip olan gergedanlar hakkında bazı araştırmalar yaptık ve bu içerikte derledik. İşte gergedanlar hakkında her şey.

Haber güncelleme tarihi 09.01.2020 10:09

Gergedanlar Hakkında İlginç ve Şaşırtıcı 17 Bilgi!

Gergedanlar, gergedangiller familyasından günümüze kadar soyunu sürdürebilmiş bir ırkdır. Fillerden sonra dünyanın en iri hayvanları arasında yer almaktadır. Gergedanlar, siyah gergedan, beyaz gergedan ve Hint gergedanı olmak üzere 3 çeşit türe sahiptir. Ortalama 40 ile 50 yıl arasında bir ömre sahip olan gergedanlar hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz?

Gergedan kaç yıl yaşar? Gergedan ne kadar hızlı koşar? Gergedan türleri nelerdir? Gergedanlar hakkında bilgiler nelerdir? Gergedan neyi temsil eder? Gergedan boynuzu kaç cm? Gibi soruların yanıtı burada. Bu içeriğimizde sizler için gergedanlar hakkında bazı araştırmalar yaptık. İşte gergedanlar hakkında daha önce duymadığınız ilginç ve bir o kadar da tuhaf bilgiler.

gergedan hakkında bilgi


Gergedan Hakkında Kısa Bilgi

 • 40-50 Yıllık ömre sahiptiler.
 • Koku alma duyuları görme duyularına göre daha iyidir.
 • Zıplama yeteneğine sahip değildirler
 • Ortalama 4500 kg ağırlığa sahiptirler.
 • Otçul hayvanlardır.
 • Ciltleri insanlar gibi hassastır.
 • 48-60 km/s hızla koşabilirler.
 • Zebralar ve atlar ile yakın akrabadırlar.
 • Kafalarındaki boynuzları ile 900 kg ağırlık taşıyabilirler.
 • 15-16 Ay hamilelik süreci geçirirler.
 • 3 Yaşından sonra aileden ayrılabilmektedirler.
 • Büyük ve iri vücuda fakat küçük bir beyine sahiptirler.
 • Boynuzları ortalama 1 metre uzunluğundadır.

1. Gergedanların koku alma duyular son derece iyidir. Genellikle iletişimlerini kokuları sayesinde kurmaktadırlar. Fakat bu durum görme duyuları için aynı değildir. Görme duyuları koku aşma duyularına göre çok daha zayıftır.

gergedan hakkında bilgi


2. Gergedanlar tıpkı biz insanlar gibi aynı miktarda uykuya ihtiyaç duymaktadırlar. Bir gergedan günde ortalama 8-10 uyumaktadır.

gergedan hakkında bilgi


3. Gergedanlar asla zıplayamazlar. Tıpkı filler ve pronhorn koyunları gibi gergedanlar da zıplamazlar. Herhangi bir yangın sırasında ateşin üzerinden zıplamak yerine içinden geçerler.

gergedan hakkında bilgi


4. Otçul hayvanlardır. Gergedanlar asla et yemezler, korkutucu ve büyük görüntüleri ile sanki et yiyorlarmış gibi görünse de gergedanlar bitki ve meyvelerden beslenmektedirler.

gergedan hakkında bilgi


5. Oxpecker kuşu, gergedanların en büyük dostudur. Genellikle bu kuşlar gergedanların sırtında bulunmaktadır. Böcekleri, keneleri ve sinekleri yiyerek gergedanı rahat ettirmektedir.

gergedan hakkında bilgi


6. Gergedanlar hakkında bilgiler içeriğimize devam ediyoruz. Gergedanların cildi tıpkı insanların cildi gibi son derece hassastır. Ciltleri yanabilir, soyulabilir ve hatta rahatlıkla kesilip zarar görebilir.

gergedan hakkında bilgi


7. Gergedan ne kadar hızlı koşar? Yetişkin bir gergedan, büyük ve iri vücuduna rağmen, 48-60 km/s hızla koşabilmektedir. Bu hız yarış bisikleti ile hemen hemen aynıdır. Bu durumu insan ile karşılaştırdığımızda bir insan en hızlı koşusuyla saatte 15 mil koşabilir. Bir gergedan en yüksek hızı ile 40 mil kadar koşabilir.

gergedan hakkında bilgi


8. Gergedanlar görme duyularının zayıf olduğunu sizlere söylemiştik. Gergedanlar, hemen hemen burnunun dibindeki herhangi bir şeyi bile göremeyebilirler. Fakat bu durum sizi rahatlatmasın, kokunuzu kolaylıkla alabilir.

gergedan hakkında bilgi


9. Beyaz gergedanlar, boynuzu ve ağır kafası ile herhangi bir 907 kiloluk cismi taşıyabilir.

gergedan hakkında bilgi


10. Zebralar ve atlar ile gergedanların akraba olduğunu biliyor muydunuz? Zaman ile evrimleşmiş olan bu hayvanlar geçmişte aynı atalara sahiptirler.

gergedan hakkında bilgi


11. Güçlü gergedanların tek düşmanı biz insanlardır. Gergedanların boynuzları son derece değerlidir. Bu nedenle insanlar gergedanları sahip oldukları boynuzları yüzünden avlamaktadır.

gergedan hakkında bilgi


12. Beyaz gergedanlar ve siyah gergedanların arasındaki önemli farklardan bir tanesi de beyaz gergedanların dudak yapısı düz ve geniş bir ağza sahiptir. Bu nedenle otları yerden yemektedirler. Siyah gergedanların ağız yapısı gaga şeklindedir. Beslenirken genellikle ağaç yapraklarını terhih etmektedirler.

gergedan hakkında bilgiler


13. Gergedanlar çok iyi annelerdir. Hamile bir gergedan yavrusunu tam 15 ila 16 ay karnında taşır. Çoğu annenin olduğu gibi gergedanlar da yavrularını korur ve besler. Yavru bir gergedan yaklaşık 3 yaşına gelene kadar annesinin yanından ayrılmaz.

gergedan hakkında bilgi


14. Gergedanların büyük ve uzun bir boynuza sahip olduğunu hepimiz biliyoruzdur. Bir gergedan en fazla 1.7 metre uzunluğunda boynuza sahip olabilmektedir.

gergedan hakkında bilgi


15. Bir gergedan boynuzu, gergedanın ölümüne kadar uzamaktadır. Ölü bir gergedanın bedeni zamanla çürür ve kaybolur fakat boynuzu bedenden yıllar sonra yok olmaya başlar.

gergedan hakkında bilgi


16. Gergedanların büyük ve iri vücutları bulunmaktadır. Fakat vücutlarına nazaran çok daha küçük beyinlere sahiptirler.

gergedan hakkında bilgi


17. Gergedanlar diğer hayvanlara göre uzun bir ömre sahiptir. Ortalama bir gergedan 40 ile 50 yıl ömre sahiptir.

gergedan hakkında bilgi

Önerilen İçerik; Arılar Hakkında Hayrete Düşeceğiniz 15 İnanılmaz Bilgi!

NeOldu.com / HayvanSever

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
347
322
561
84
319
137
270
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 4
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.