Dünyanın En Güçlü 10 Hayvanı!

Dünyanın En Güçlü 10 Hayvanı!
25.10.201812:53

Doğada ayakta kalmak için güç önemlidir. Hayvanlar aleminde besin zincirinin en üstünde olmak en güçlü hayvan olmak değildir. Bu içeriğimizde vücut ağırlıkları ile kaldırabilecekleri ağırlık arasında ortaya çıkan güç dengesini listeleyeceğiz.

Haber güncelleme tarihi 12.06.2020 19:32

Yeryüzünde Bulunan En Güçlü 10 Hayvan

Dünyanın en güçlü hayvanlarını düşündüğünüzde, aklınıza ne geliyor? Arabaları çeken filler? Ya da vücut geliştirmiş kangurular mı? Yaprak taşıyan karıncalar ne olacak? Listemizdeki hayvanlar; ne kadar kaldırabildiklerine göre değil, kilolarına göre ne kadar kaldırabildiklerine göre sınıflandırılmıştır. İşte dünyanın en güçlü hayvanları!


10. Kartal

Bu yüksekten uçan yaratıkların bir iktidar sembolü olmasının nedeni var. Güçlü ayakları ve keskin pençeleri ile kendilerinden dört kat büyük hayvanları bile avlayabilen kartallar gerçekten aşırı güçlü hayvanlardandır. Tilki, geyik veya yaban kedileri onların günlük öğünlerini oluşturur. Tahmin edildiği gibi kartalların onları avlaması bizim kahvaltı hazırlamamıza oranla daha kısa sürüyor. 

kartal-008.jpg


9. Yeşil Anakonda

Anakonda yılanlar neredeyse 10 metre uzunluğuna ve 230 kilograma kadar ulaşan kilolarıyla bilinir. Anakondalar ağır bedenlerini avlarının etrafına sararak kurbanlarını neredeyse kuvvet harcamadan boğup öldürebiliyor. Genellikle tek seferde yutabildikleri avlarını yakalamak çok zamanlarını almıyor.

yesil-anakonda-001.jpg


8. Boz Ayılar

Boz ayı, Batı dillerinde kahverengi ayı olarak bilinen ve Türkiye'de de bulunan bir ayı türüdür.  Boz ayı fiziksel anlamda son derece heybetli bir türdür. Ortalama boyları 2,8 metreye kadar ulaşabilen bu ayı türü, 600 kilograma kadar ağırlığa ulaşabilmektedir. Boz ayılar fiziksel olarak son derece güçlü hayvanlardır. Boz ayının bir pençe darbesi bir sığırı dahi tek seferde öldürebilecek düzeydedir. Boz ayılar at kadar hızlı koşabilir. Aynı zamanda çok da iyi birer yüzücüdür.

boz-ayilar.jpg


7. Öküz

Öküz, ağırlıklarının bir buçuk katının üstünde yük kaldırabilen hayvanlardır. Çok uzun süreler boyunca ağır yükleri taşıyabilme kabiliyetine sahiptirler. Onlarla tarla sürmek veya araba çekmek mümkündür.

okuz.jpg


6. Kaplan

Kaplanlar kedi ailesinin en güçlü üyeleridir. Vücut ağırlığını ikiye katlayabilir ve bir pençe darbesi ile bir ineğin kafatasını parçalayabilirler. Etleri parçalamak için tasarlanmış uzun dişlere sahip olmaları da onları ormanın en güçlülerinden biri yapmaya yetiyor. 

kaplan-005.jpg


5. Goril

Yetişkin bir erkek goril, bir insandan 15-20 kat daha güçlüdür. Kendi vücut ağırlığının yaklaşık 10 katı ağırlığında bir yükü kolaylıkla taşıyabilecek yetenektedirler. Tırmanma yetenekleri de onları korkunç yapmaya yetiyor.

goril-001.jpg


4. Afrika Fili

Fil dünya üzerindeki en büyük yaşayan kara hayvanıdır. Bu filler, yaklaşık 130 yetişkin insana denk olan 9.000 kg’a kadar yük taşıyabilirler. 40.000 kadar kasa sahip olan gövdeleri tek başına 200 kg’a kadar kaldırma gücüne sahip. Bu güç neredeyse bir ağacı yerinden koparmak anlamına geliyor. 

afrika-fili-001.jpg


3. Karınca

Bu listede illa ki böceklerin de yer alacağını önceden tahmin etmiş olabilirsiniz. Sadece 2.1 cm uzunluğundaki karıncalar, vücutlarının 50 katı ağırlığında yük taşıyabilme özelliğine sahiptirler. Son derece güçlü çeneleri sayesinde büyük yaprakları uzun mesafeler boyunca taşıyabilirler.

karinca.jpg


2. Gergedan Böceği

Gergedan böcekleri vücutlarının 850 katı ağırlığında yük taşıyabilme gücüne sahiptir. Yani bu neredeyse bir insanın çift katlı bir otobüsü tek başına çekebilmesi demek! Bilim adamları bu gücü orman zeminindeki ağır çöpleri itebilmek için kullandıklarına inanıyor.

gergedan-bocegi.jpg


1. Bok Böceği

1 mm ile 4 cm (1,6 inç) arasında değişen uzunluklarda olabilen bok böcekleri, vücut ağırlıklarının 10 katı ağırlığındaki nesneleri kolayca kaldırabilecek güçtedir. Bu böcekler rakipleriyle savaşmak için boynuzlarını kullanır. 

bok-bocegi.jpg


Önerilen İçerik; Dünyanın En İlginç Hayvanları!

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1149
4530
1237
1037
1035
536
1927
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 15
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.