Yılanların Kraliçesi Anakonda Efsaneleri

Yılanların Kraliçesi Anakonda Efsaneleri
15.08.201515:50

Bir yılan düşünün ki insanı bir çırpıda yutabiliyor, bir yılan düşün ki hiç çekinmeden bir antilopun kemiklerini teker teker kırıp yiyebiliyor. İşte karşınız da Anakondalar.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:31

Anakonda Hakkında

Boğa yılanları familyasının en heybetlisi olan anakonda bilimsel adı ile Eunectes, türünün en büyüğü olması ve muazzam kuvveti ile doğada çekinilen bir hayvandır. Sadece tropikal bölgelerde yaşarlar. Bataklık ve nehir olan bölgeleri mesken tutan bu canlı etrafındaki tüm canlılara göre daha iri ve daha acımasızdır.

eunectes

Boyları 8-10 metreyi eni ise 1 metreyi aşan anakondalar’ın efsaneleşmiş çok fazla söylentiye mashar olduğu bilinir. Net olarak görülmemekle birlikte birçok anlatıda boyutlarının 20 metrelere ulaştığı söylenir. Hatta en büyük anakondayı bulabilmek için çok sayıda hayvan bilimci anavatanı olan Güney Amerika'da birçok belgesel yapmıştır.

Zehirli olmayan bu canlı avlarını boğarak ve sıkarak öldürür. Sarıldığı avını elinden almak mümkün değildir. Bir çok defa bir geyik, hatta bir timsahı bile avladığına şahit olunmuştur.

 

Anakonda Türleri

koyu benekli anakonda

Koyu benekli Anakonda

 

yeşil anakonda

Yeşil Anakonda

 

sarı anakonda

Sarı Anakonda

 

bolivya anakonda

Bolivya Anakonda

 

Anakonda Efsaneleri

Kulaktan kulağa konuşulan konulardan en önemlisi anakondaların boyutları hakkındaki söylentilerdir. Bazı kaynaklar 30 ila 45 metre arasında değişen uzunluklara kadar çıktıklarını savunmaktadır. Bazı kaynaklar suda yaşama özelliğinden ötürü dinazorlar çağından gelen nadir canlılar olduğunu belirtmiştir. Büyüklüğünün yegane temelinin de dünyada henüz insanlar yokken bile anakondaların dinazorlar ile yaşadığı bilgisidir.

Ne var ki tüm bu söylentiler bir kuramdan öteye geçmezken birtakım doğrulundan emin olunmayan anakonda görüntüleri de yazılı görsel basına servis edilmiş ama kanıtlanamamıştır.

Güney Amerika'ya giden Avrupalı bir grup boyları 18 metreye varan dev anakondalar gördüklerini beyan etmiş ve bölge halkının da 15 metrelik anakondaları çok defa gördüklerini söylemişlerdir fakat yine bu iddiaların hiç biri ispatlanmamıştır.

Maceraperest Percy Fawcett ise çok büyük boyutlar da bir anakonda ile karşılaştığını söyleyenlerden biri. 19 metre boyunda bir anakondayı gezi sırasında öldürdüğünü söylemiş. Bu açıklama sonrası güvenilirliği yitiren araştırmacının bilim çevrelerinden de eleştirlileri alması çok uzun sürmemiş. Fawcett’in verdiği boyutu anlayacağımız dilden aktarmak gerekirse; bir futbol sahasının boylamasına 5’te biri, enlemesine ise 3’te biri kadardır, bir başka deyişle 10 adam boyuna denk gelen bir canlı olduğunu söylemek sanırım ürkmek için gayet yeterlidir.   

19. yüzyılda bu açıklama sonrası Belçikalı bir hayvan bilimci olan Bernard Heuvelmans Fawcett’i savunmuş ve yaptığı yayının yalan olmadığını düşündüğünü belirtmişti. Bu teoriler ispatlanmamasına rağmen anakondalar hala bu muazzam gizemi korumaya devam etmektedir. Başka bir deyişle anakonda efsaneleri bitmek bilmeyecek çünkü onlara büyük olmak çok yakışıyor.

 

NeOldu.com / Özel Haber

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
126
4
2
5
46
3
4
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.