Türkiye'de Nesli Tükenen Hayvanlar | 2022

Türkiye'de Nesli Tükenen Hayvanlar | 2022
10.07.201517:52

Türkiye’de nesli tükenmiş ve tükenmekte olan hayvan türü vardır. İşte, ülkemizde nesli tükenen ve tükenme tehlikesi bulunan hayvanların listesi.

Haber güncelleme tarihi 17.12.2021 15:25

Türkiye'de Sonu Tükenen Hayvanlar Listesi

Dünya üzerinde olduğu gibi Türkiye'de de geçmişten günümüze birçok hayvanın nesli tükenmiş ve tükenmeye devam ediyor. İnsanlar kendilerine yaşam alanları oluşturmak için, doğadaki hayvanların yaşam alanlarını yok etmekten vazgeçmiyor. Yaşam alanları yok olan hayvanlar ya başka yerlere göç ediyor ya da yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Günümüzde sanayinin hızlı bir şekilde gelişmesi ile birlikte doğadaki birçok hayvan yok olmakla karşı karşıya.


1. Kafkas Bizonu

Türkiye nesli tükenen hayvanlar

Kafkas Bizonu, diğer adıyla Avrupa Bizonu olarak adlandırılmaktadır. Kafkas Bizonu türüne eski dönemlerde tüm Avrupa ve Anadolu üzerinde rastlanırken, günümüzde ise sadece Rusya, Ukrayna ve Polonya çevresinde rastlanmaktadır. Görülebilen yerlerin birçoğu da Milli Park’lardır. Türkiye’de ise 16.yy da türünün tükendiği bilinmektedir.


2. Asya Çitası

Türkiye nesli tükenen hayvanlar

Çok fazla bilinmese de Anadolu toprakları üzerinde Asya Çitası adı verilen tür yaşamaktaydı. Dünya üzerinde toplamda 50 adet Asya Çitası olduğu belirtilmektedir. Türkiye’de ise en son 19 yüzyılda rastlanan Asya Çitası’nın artık Anadolu topraklarında tükendiği belirtilmektedir.


3. Hubara Kuşu

Türkiye nesli tükenen hayvanlar

Hubara Kuşu, dünya üzerinden az rastlanan kuş türleri arasındandır. Bu kuş türünün diğer kuş türlerinden ayrılan özelliği ise neredeyse hiç ses çıkarmamasıdır. Türkiye topraklarında bir dönem yaşayan Hubara kuşu günümüzde Kanarya Adaları, Kuzey Afrika ve Pakistan’da türünü devam ettirmektedir. Türkiye’de ise nesli tükenen bir hayvandır.


4. Asya Aslanı

Türkiye nesli tükenen hayvanlar

Asya aslanı, kedigiller familyasında yer alır. Özellikle Hindistan bölgesinde yetişiyor. 19. yüzyıldan önce ülkemizde de yetişen bu hayvanın nesli 19.yy’da tükenmiştir. Neden tükenmiştir? İklim değişiklikleri ve değişen şartlardan dolayı tükendiği söylenilmektedir. Şimdilerde İran, Hindistan, Pakistan ve Bangladeş’te yaşamaktadırlar.


5. Anadolu Parsı

Türkiye nesli yok olan hayvanlar

Orta Doğu Ve Batı Asya’da yaygın olan İran Leoparları 1980’li yıllar öncesi Anadolu’da da yaşamışlardır. Anadolu Parsının Anadolu’da hâlâ yaşadığı idea ediliyor. Ancak 1974 yılından bu yana bu idea kanıtlanmamıştır. En son olarak 1974 yılında Ankara Beypazarı’nda bir kişi tarafında vurulduğu kabul ediliyor.


6. Asya Fili

Türkiye nesli yok olan hayvanlar

Asya’da yaşayan bu iri hayvanın nesli Türkiye’de 19 yüzyılda tükenmiştir. Bangladeş, Hindistan, Endonezya’nın bazı kesimlerinde görülüyor. Asya fili ve Afrika Filini birbirinden ayırmak oldukça kolaydır. Asya fili kısa ve dişleri küçüktür. Afrika fili daha uzun ve dişleri oldukça büyüktür. Evcil bir hayvan olan Asya Fili ormancılıkta, yük taşıyıcılıkta oldukça kullanılır.


7. Hazar Kaplanı

Türkiye nesli yok olan hayvanlar

Hazar kaplanları yalnız yaşıyorlar. Sadece çiftleşme mevsiminde dişiler ile birlikte görülür. Çiftleşme genellikle bahar veya kış aylarında gerçekleşir. Kaplanların çiftleşme dönemi yaklaşık 20- 30 gün sürer. Dişi kaplan yaklaşık olarak 100 gün içinde doğurur. Bu hayvanlar doğdukları zaman kördürler on gün içinde ancak gözleri açılır. Ülkemizde çok öncelerde görülen bu kaplanın nesli tükenmiştir.


Türkiye Nesli Tükenme Tehlikesi Bulunan Türler

8. Ala Geyik

Türkiye nesli tükenme tehlikesi olan hayvanlar

Türkiye’de soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan en bilindik hayvan türleri arasında Ala Geyik bulunmaktadır. Günümüzde zaman zaman karşılaştığımız bu hayvan türü, oldukça değerli bir tür olmakla beraber korunma altındadır.


9. Çizgili Sırtlan

Türkiye nesli tükenme tehlikesi olan hayvanlar

Ülkemizin kırsal bölgelerinde yaşayan bu çizgili sırtlanların da soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Hiçbir şekilde evcilleştirilmeye bu tür, gelecek yıllarda ülkemizde herhangi bir soy bulunduramayacaktır.


10. Akdeniz Foku

Türkiye nesli tükenme tehlikesi olan hayvanlar

Ülkemizde ender görülen hayvan türlerinden bir tanesi de Akdeniz Foku’dur. Oldukça uysal olmalarına rağmen tehlike anında sert davranışlar sergileyebilmektedir. Ancak bu hayvan türünün de ülkemizde soyu tükenme tehlikesi yer almaktadır.


11. Telli Turna

Türkiye nesli tükenme tehlikesi olan hayvanlar

Bir dönem şarkılara da konu olan Telli Turna hayvan türü, günümüzde soyunu devam ettiren ancak gelecek yıllarda tükenme tehlikesini yaşayacaklar arasındadır.


12. Bozkır Kartalı

Türkiye nesli tükenme tehlikesi olan hayvanlar

Anadolu’nun bozkır bölgelerinde geçmişte sıklıkla görülen bozkurt kartalı, yakın zaman içerisinde koruma altına alınan ve avlanması yasak olan bir hayvan türüdür. Bütün önemlere rağmen uzmanların açıklamasına göre ileri de soyu tükenme tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır.


13. Ulu Doğan

Türkiye nesli tükenme tehlikesi olan hayvanlar

Soğuk iklim bölgelerinde yaşayan ve düşmanına karşı oldukça tehlikeli olan Ulu Doğan hayvan türü, Türkiye’de soyu tükenme tehlikesi yaşayan hayvan türleri arasındadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20286
16408
16565
5580
5358
4147
9314
4631
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 315
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.