• DOLAR6,10281.09
 • EURO6,96891.17
 • ALTIN233,1820.12
 • BIST90.1861.64

Türkiye’de Nesli Tükenen Hayvanlarımız

Türkiye’de Nesli Tükenen Hayvanlarımız

Türkiye’de tükenmiş ve tükenmekte olan birçok hayvan vardır. İklim değişiklikleri ve insanların doğaya tahribatları yüzünden yüzlerce canlının nesli tükenmiş ve tükenmeye devam ediyor.

Haber güncelleme tarihi 09.08.2018 18:10

Dünya üzerinde olduğu gibi Türkiye'de de geçmişten günümüze birçok hayvanın nesli tükenmiş ve tükenmeye devam ediyor. İnsanlar kendilerine yaşam alanları oluşturmak için, doğadaki hayvanların yaşam alanlarını yok etmekten vazgeçmiyor. Yaşam alanları yok olan hayvanlar ya başka yerlere göç ediyor ya da yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Günümüzde sanayinin hızlı bir şekilde gelişmesi ile birlikte doğadaki birçok hayvan yok olmakla karşı karşıya.

İşte, yaşanan tüm olumsuzluklar neticesinde Türkiye'de nesli tükenen hayvanların listesi...

"Dünya'da Soyu Tükenmekte Hayvanlar" konusunda bilgi sahibi olmak isterseniz içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Not: Aşağıda yer alan "Türkiye'de nesli tükenen hayvanlar" listesi, her yeni bilgi sonrasında güncellenecektir.


KAFKAS BİZONU

Kafkas Bizonu, diğer adıyla Avrupa Bizonu olarak adlandırılmaktadır. Kafkas Bizonu türüne eski dönemlerde tüm Avrupa ve Anadolu üzerinde rastlanırken, günümüzde ise sadece Rusya, Ukrayna ve Polonya çevresinde rastlanmaktadır. Görülebilen yerlerin birçoğu da Milli Park’lardır. Türkiye’de ise 16.yy da türünün tükendiği bilinmektedir.

türkiyede nesli tükenen hayvanlar

 


ASYA ÇİTASI

Çok fazla bilinmese de Anadolu toprakları üzerinde Asya Çitası adı verilen tür yaşamaktaydı. Dünya üzerinde toplamda 50 adet Asya Çitası olduğu belirtilmektedir. Türkiye’de ise en son 19 yüzyılda rastlanan Asya Çitası’nın artık Anadolu topraklarında tükendiği belirtilmektedir.

türkiyede nesli tükenen hayvanlar

 


HUBARA KUŞU

Hubara Kuşu, dünya üzerinden az rastlanan kuş türleri arasındandır. Bu kuş türünün diğer kuş türlerinden ayrılan özelliği ise neredeyse hiç ses çıkarmamasıdır. Türkiye topraklarında bir dönem yaşayan Hubara kuşu günümüzde Kanarya Adaları, Kuzey Afrika ve Pakistan’da türünü devam ettirmektedir. Türkiye’de ise nesli tükenen bir hayvandır.

türkiyede nesli tükenen hayvanlar

 


ASYA ASLANI

Asya aslanı, kedigiller familyasında yer alır. Özellikle Hindistan bölgesinde yetişiyor. 19. yüzyıldan önce ülkemizde de yetişen bu hayvanın nesli 19.yy’da tükenmiştir. Neden tükenmiştir? İklim değişiklikleri ve değişen şartlardan dolayı tükendiği söylenilmektedir. Şimdilerde İran, Hindistan, Pakistan ve Bangladeş’te yaşamaktadırlar.

asya aslanı

 


APOLLO KELEBEĞİ

Apollo kelebeği 1000 ile 2000 yükseklikleri arasındaki dağlarda yaşıyorlar. Türkiye’de bu kelebeğin nesli tükenmek üzeredir. Tam olarak neden tükenmek üzere olduğu bilinmiyor. Ama yapılan tahminlere göre hastalıklar ve asitli yağmurların buna neden olduğu düşünülüyor. Türkiye’de tehlike altında olan bu kelebekler en çok Polonya’da bulunuyor. Çekoslovakya’da da nesli tükenmek üzere, İsveç ve Filandiya’da da sayıları hızla azalmaktadır.

apollo kelebeği

 


ANADOLU PARSI

Orta Doğu Ve Batı Asya’da yaygın olan İran Leoparları 1980’li yıllar öncesi Anadolu’da da yaşamışlardır. Anadolu Parsının Anadolu’da hâlâ yaşadığı idea ediliyor. Ancak 1974 yılından bu yana bu idea kanıtlanmamıştır. En son olarak 1974 yılında Ankara Beypazarı’nda bir kişi tarafında vurulduğu kabul ediliyor.

anadolu parsı

 


ASYA FİLİ

Asya’da yaşayan bu iri hayvanın nesli Türkiye’de 19 yüzyılda tükenmiştir. Bangladeş, Hindistan, Endonezya’nın bazı kesimlerinde görülüyor. Asya fili ve Afrika Filini birbirinden ayırmak oldukça kolaydır. Asya fili kısa ve dişleri küçüktür. Afrika fili daha uzun ve dişleri oldukça büyüktür. Evcil bir hayvan olan Asya Fili ormancılıkta, yük taşıyıcılıkta oldukça kullanılır.

asya fili

 


HAZAR KAPLANI

Hazar kaplanları yalnız yaşıyorlar. Sadece çiftleşme mevsiminde dişiler ile birlikte görülür. Çiftleşme genellikle bahar veya kış aylarında gerçekleşir. Kaplanların çiftleşme dönemi yaklaşık 20- 30 gün sürer. Dişi kaplan yaklaşık olarak 100 gün içinde doğurur. Bu hayvanlar doğdukları zaman kördürler on gün içinde ancak gözleri açılır. Ülkemizde çok öncelerde görülen bu kaplanın nesli tükenmiştir.

hazar kaplanı

 • Yorumlar 33
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  İLGİLİ HABERLER
  BENZER HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
  Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.