Beta Balığı Bakımı

Beta Balığı Bakımı
04.12.201510:16

Beta balığı besleyen ya da beslemek isteyenler için, işte beta balığı bakımı hakkında bütün bilgiler...

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:15

Beta Balığı Bakımı ve Özellikleri

Beta balıkları, labirent balıkları dediğimiz türlerden biridir. Doğal yaşam alanları Asya olan bu türün boyutu, 4-6 cm arasında değişmektedir. Bu balıkların en büyük özelliği suyun içerisindeki oksijen bittiğinde suyun yüzünden oksijen alıp yaşamlarını sürdürebilmeleridir.

Kendi türleri arasında çok agresiftirler. Bu nedenle kesinlikle bir araya gelmemeleri gerekir. Bir araya geldiklerin taktirde ikisinden birinin ölümü ile sonuçlanabilmektedir.

Beta Balığı Türleri

Beta balıklarının ülkemizde en bilinen türleri şunlardır:

  • Betta Splendes
  • Betta Dimidiata
  • Betta Rutilans
  • Betta Crown Tail 

Beta Balığı Özellikleri

Beta Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Erkek beta balıkları genellikle birarada yaşayamazlar. Dişilerin ise çoğu bir arada yaşayabilmektedir. Beta balığı beslemeye başlamadan önce akvaryumunuzu iyi seçmeniz gerekir. Balıklarınız almadan 1 ay önce akvaryumun kurulması tavsiye edilmektedir. Herhangi bir su değişimi olacak mı olmayacak mı ve kontrol edilmesi açısından önceden kurulması önemlidir. 

Beta balıkları labirentli bir balık türü olduğundan dolayı, onları bir bardakta ya da fanusta beslemek yerine akvaryumda bakmamız daha sağlıklı olacaktır. Bu narin balıkların sağlıklı gelişim ve yaşamları için en azından 35 litrelik bir akvaryumda bakılması gerekmektedir. Bu hem balıkların daha sağlıklı hem daha güzel olmalarını sağlayacaktır. 

Beta balıklarımız için dikkat etmemiz gereken diğer bir nokta su değişikliğidir. Ayda bir değiştireceğiniz suyun daha önceden oda sıcaklığında alıştırılması gerekiyor. Eğer çok soğuk bir suya koyarsanız, beyaz benek hastalığına yakalanmasına sebep olabilirsiniz. Bu hastalık için de önlemler alınmaz ise balığınızı kaybedebilirsiniz.

Beta Balıklarında Üreme

Dişilerle çiftleşmesi çok kolay hayvanlardan değildir. Dişilerle belli bir dönem ayrı kaplarda birbirlerini görebilecek şekilde yerleştirilmesi gerekir.

Beta Balığı Bakımı ve Özellikleri

Erkek betalar üreme sırasında dişiyi sıkarak yumurtaların dökülmesini sağlar ve yumurtaları ağzına toplayarak köpük yuvaya taşır ve yerleştirir. Çiftleşmeden hemen sonra dişi mutlaka ayrılmalıdır. Yavrular büyüyerek serbest yüzmeye başlayıncaya kadar erkek tarafından bakılmaktadır.

Yavrular yüzmeye başlayınca ise erkek de ayrılmalı ve yavrular ilk besinler ile beslenmeye başlanmalıdır.

Beta Balığı Beslenmesi

Beta balıklarını beslerken, düzenli olarak günde en fazla 1 veya 2 kere yemlerinin verilmesi gerekmektedir.

Beta Balıklarının Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Beslenmelerinde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de, onların özelliklerine sahip granüllü veya pul yemleri kullanmamız daha sağlıklı olacaktır. Ancak canlı yemler de betalarda renklerin daha canlı ve güzel olmasında etkilidir. Bunun yanında haftada bir kere haşlanmış ıspanak verilmesi de uygundur. Ispanak beta balıklarında kabızlığı engellemek için önemli bir besindir. Betaların bağışıklık sistemleri için ise sarımsak oldukça etkili bir besin kaynağıdır.

En İyi Beta Balığı Yemleri

New Life Spectrum Betta Formula

En İyi Balık Yemleri

Beta balıkları için özel hazırlanmış bir yemdir. Yem beta balıkları için özel olarak yavaş yavaş batma özelliğine sahiptir.

Tetra Betta

Beta Balığı Yemleri

Labirent balıklarının, enerji ihtiyacını karşılayan rengini ve canlılığını koruyan, granüllü içeriğe sahip bir yemdir. Beta balıklarının ihtiyacı olan tüm besinleri içermektedir. 

Sera Bettagran 

Beta Balığı İçin En İyi Yemler

Beta balıkları için özel olarak hazırlanmış içeriğe sahiptir. Granüllü içeriğe sahip olan bu yem beta balıklarının ihtiyacı olan tüm besinlere sahiptir.

Gemma Betta Food

Beta Yemleri

Betta balıklarınızın ihtiyacı olan vitamin ve temel besinleri karşılayacak içeriği vardır. Ayrıca ortamı kirletmeyen ve suyu bulandırmayan özelliğe sahiptir.

Jbl Nanobetta

Beta Balığı Yemleri

Mini akvaryumlardaki beta balıkları için temel ihtiyaçlarını karşılayan pul yemdir. İçeriğindeki vitamin ve proteinler sayesinde yüzgeçlerinin gelişimine yardımcı olur. Betaların beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak dengelenmiştir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1117
1020
553
126
59
131
74
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 8
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.