Balıklar ve Balık Türleri

Balıklar ve Balık Türleri
02.10.201516:33

Deniz ve Su Ürünleri araştırmalarında ortaya çıkan balık türlerini bir araya getiriyoruz.

Haber güncelleme tarihi 27.08.2021 11:58

Mavi Sularda Yaşayan Balıklar ve Balık Türleri

Dünyanın büyük bir kısmını kaplayan denizlerde yani mavi sularda birçok canlı türü yaşamaktadır. Peki, Türkiye'de keşfedilmiş balıklar ve balık türleri...


1. Alabalık

balık ve balık türleri

Ülkemiz 185 bin tonluk yıllık üretimle Avrupa birincisi. Yılın her mevsimi bulunabilen bu beyaz etli balık, somon balığının da yakın akrabası.


2. Barbun

balık ve balık türleri

 

17-20 cm arasında değişen boyuyla Ege ve Akdeniz’de yetişir. Nisan, mayıs, haziran aylarında bol ve lezzetlidir. Temmuz ayından itibaren yerini diğer balıklara bırakır.


3. Çipura

balık ve balık türleri

Az kılçıklı, sert ve çok lezzetli bir balıktır. Üreme zamanı ekim ve aralık ayları olan çipura, ülkemizde Ege kıyılarında yetişir. Ocak, şubat ve mart aylarında lezzetiyle adından söz ettirir.

4. Dil Balığı

balık ve balık türleri

Haziran ve temmuz aylarında üreyen, yağlı ve yumuşak etli bu balık Ege ve Akdeniz’de bol bulunur. Boyu 20-25 cm arasında değişen dil balığının mevsimi ise kasım ile mayıs ayları arası.


5. Fener Balığı

 

balık ve balık türleri

Dünyada Atlas Okyanusu, ülkemizde Marmara’nın ev sahibi olan bu balık mart ile ağustos ayları arası ürer. 40-60 cm boyunda büyükçe bir vücuda, beyaz ve sert bir ete sahip. Kış mevsiminin misafiri olan fenerin en lezzetli zamanı ise kasım ve aralık ayları. 


6. Gümüş Balığı

balık ve balık türleri

Şubat, mart ve nisan aylarının kendisi minik, lezzeti büyük balığı. Ülkemizin tüm denizlerinde görülüyor.


7. Hamsi

balık ve balık türleri

“uzun ve sivri balık” anlamındaki ismini Lazca ve Gürcüceden alan Karadeniz’in ünlü sakini olan bu balık, ekim ayının sonlarına doğru avlanıyor. Sürüler halinde yaşayan hamsi ülkemizde en çok tüketilen balık unvanına sahip.  


8. İskorpit

balık ve balık türleri

Zehirli oklarından dikkatlice temizlendiğinde lezzetli etine ulaşılan bu balık ağustos ayının en sevilenlerinden… Tüm denizlerde yaşayabilen kalender balıklardan biri olsa da en çok Ege’de görülüyor.


9. İstavrit

balık ve balık türleri

Sonbahar mevsiminde Marmara’ya inip mayıs ayından itibaren Karadeniz’e dönen gezgin balık ailesinin karagöz ve sarıkanat türleri boy uzunluklarına göre ayrılıyor. Karagöz 15-25 cm boyuyla Karadeniz ve Marmara denizlerinde, sarıkanat ise 30-50 cm boyuyla Akdeniz’de görülüyor.


10.Kalkan

balık ve balık türleri

Atlas Okyanusu’nu seven, yassı vücuduyla dikkat çeken kalkan ülkemiz denizlerinin tümünde görülüyor. Bir dip balığı olan kalkan, tüm yıl yenilebilir. Ancak en lezzetli olduğu aylar şubat ve mart… 


11. Kefal

balık ve balık türleri

Üreme mevsimi yaz ayları olan pullu ve çok hızlı bu balık, kış aylarında beyaz ve lezzetli etiyle sofraların vazgeçilmezi… 30-50 cm boyuyla denizlerin diplerinde yaşayan kefal, ülkemizin tüm denizlerinde yetişiyor.  


12. Kılıç

balık ve balık türleri

Akdeniz ve Ege’de yıl boyunca, Karadeniz’de ise yaz aylarında görülen bu balık pembemsi ve yumuşak etiyle tercih sebebi. Her mevsimde yenilebilse de en lezzetli olduğu aylar eylül ile şubat arası.   


13. Kırlangıç

balık ve balık türleri

Marmara’nın yerli balığı kırlangıç, 25-30 cm uzunluğunda. Lezzetli ve çok tüketilen bir balık. Ocak ile eylül ayları arasında tüketilebilir.


14. Kolyoz

balık ve balık türleri

Ülkemizin tüm denizlerinde yaşasa da gönlü Marmara’da olan bu balık temmuz ve ağustos aylarında ürer. En lezzetli olduğu zamansa eylül ayı. Tatlı sularda da özel olarak yetiştirilebiliyor.  


15. Lagos

balık ve balık türleri

Akdeniz’in en lezzetli balıklarından. Beyaz etli bu balığın boyu 1 m’ye kadar ulaşabilir. Ağustos ve eylül aylarında balık menülerinde ilk sırayı alıyor.


16. Levrek

balık ve balık türleri

İri pullarla süslü bu balığın evi Güney Ege ve Akdeniz. Kendi içinde 12 türe ayrılan levreğin boyu 1 m’ye kadar ulaşabilir. Boyu 18 cm olana kadar avlanması yasak olan levrek, ağustos ile mayıs ayları arasında günde en fazla 5 kg avlanabiliyor.


17. Lüfer

balık ve balık türleri

Karadeniz ve Ege arasında dolaşan lüfer, büyürken çeşitli isimler alır. 10 cm defneyaprağı, 15-18 cm çinekop, 18-25 cm sarıkanat, 28-35 cm lüfer, 35 cm’den büyük olanlara kofana ismini alıyor. Sonbahar ve kış aylarında en lezzetli oldukları mevsim. Bahar ve yaz mevsiminde üredikleri için bu mevsimlerde avlanmalı da yasak.


18. Mezgit

balık ve balık türleri

Marmara ve Karadeniz’de bol yetişen mezgit, derin sularda yaşayan, 20-40 cm boyunda lezzetli bir balık. Tüm sene bolca bulunan mezgit, ülkemizde en çok tüketilen balıklardan.


19. Orkinos

balık ve balık türleri

Yaz mevsiminde Karadeniz’den başladıkları yolculuğu Marmara, Ege ve Akdeniz’le tamamlayan orkinos, diğer adıyla ton balığı, 100-150 kg başlayan ağırlıkları, 4 m boylarıyla iri balıklarımızdan. Hafif pembe eti konserve olarak da tüketilebildiğinden tüm yıl sofralarda olan orkinos, mart ile ağustos ayları arasında ürer.


20. Palamut

balık ve balık türleri

Karadeniz ve Marmara’nın en ünlü balığı. Büyüklüğüne göre farklı isimlerle anılıyor. Boyu 10-25 cm Çingene, 30-35 cm palamut, 40-45 cm kestane, 50-55 cm zindandelen, 55-60 cm torik, 60-65 cm sivri, 65-70 cm altıparmak, 70 cm ve üzeri de peçuta olarak bilinir. Ağustos ayında başlayan palamut avı, eylül ayında en lezzetli balıkların sofralara gelmesini sağlar. Palamudun boyu büyüdükçe etinin yağ oranı da artar.


21. Sardalya

balık ve balık türleri

Kuzey Ege’nin hamsisi sayılan sardalyanın mevsimi temmuz ile ekim ayları arası. Dünyada Portekiz ve İspanya’nın yemek kültüründe büyük bir yeri olan sardalya özellikle balık unu üretiminde kullanılıyor.


22. Somon

 

balık ve balık türleri

Soğuk suların balığı olan somon, Kuzey Amerika’dan dünyaya yayılmış bir lezzet. Ülkemiz denizlerine de sonradan getirilmiş. Uzun ve yorucu bir yolculuklarıyla ünlü azimli somonlar, 60-100 cm boyunda ve 13 kg kadar. Pembe eti omega 3 bakımından oldukça zengin bu balığın mevsimi de özellikle temmuz.


23. Tekir

balık ve balık türleri

Bıyıklarıyla barbundan ayrılan tekir, her mevsim yenebilen bir balık. Lezzetiyle ünlü, iki puluyla süslü bu balığın mevsimi temmuz ve ekim ayları arası.  


24. Turna

balık ve balık türleri

Ülkemizde İç Anadolu’yu memleket edinen turna, lezzeti kadar ‘Y’ şeklindeki kılçıklarıyla ünlü. Tatlısu balıkları arasındaki en kıpır kıpır balık olan turna, şubat ve haziran ayları arasında ürer.


25. Uskumru

balık ve balık türleri

Marmara’nın yerli balığı. Eti siyah ve az yağlı, derisi ise pullu. Eylül ve ocak ayları arasında en lezzetli olduğu dönem. Şubat ayından itibaren etindeki yağ azalmaya başlar.


26. Zargana

balık ve balık türleri

Kış mevsiminin yağ oranı yüksek, lezzetli etiyle dikkat çeken balığı. Üreme mevsimi ilkbahar ve yaz ayları. Orta kılçığı yeşil olan zargana, fosfor açısından oldukça zengin.

Akvaryum Malzemeleri Satın Almak İçin Tıklayın

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5255
4741
1769
634
2010
710
2332
132
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 21
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.