Akvaryum Balıklarının Beslenmesi

Akvaryum Balıklarının Beslenmesi
25.12.201513:31

Balıklarınızın beslenmesi ile ilgili bilmeniz gereken tüm ayrıntıları sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:32

Akvaryum balıklarınızın beslenmesi çok önemli bir yer tutmaktadır. Balıklarınızın sağlıklı gelişimi ve üretken olması büyük ölçüde iyi beslenmesine bağlıdır. Fazla ya da eksik beslenme, balıklarınızın olumsuz etkilenmesine, sularının ve sağlıklarının bozulmasına neden olmaktadır. 

Balıklarınızı olabildiğince doğal ortamlarındaki gibi beslemek doğru bir davranış olacaktır. Bu nedenle mümkün olduğunca bu şekilde beslenmelerine dikkat etmek gerekmektedir.

 

Balıkların Doğal Beslenme Alışkanlıkları

Balıklar doğal ortamlarında balıklar, sinek, böcek ve bitkileri yiyerek beslenmektedir. Bunların yanı sıra suda yetişen solucan, böcek lavraları, yeşil bitkiler, yosunlar ve mercanlar gibi besinlerden de yaralanabilmektelerdir. 

Doğal ortamlarında mevsimsel değişimler de beslenmelerini etkileyebilmektedir. Örneğin; bahar mevsiminde balıklar, bol miktarda besin bulabilmektedir. Bu nedenle bu mevsimlerde üremeleri de artmaktadır.

Balıkların cinsine göre de beslenme şekilleri değişebilmektedir. Bazıları su yüzeyinde avlanırke, bazıları yüzen canlılardan beslenebilmektedir. 

 

Balıkların Beslenmesi

 

Balıkların Besin Gereksinimleri

Balıkların bol miktarda protein, karbonhidrat, yağ, mineral ve vitaminlere ihtiyaçları vardır. Balıkların kemikler, kas ve diğer organlarının gelişimi açısından protein ihtiyaçları son derece önemlidir. Vitaminler ise sağlıklı gelişimlerine katkıda bulunurken, vücut dirençlerinin de artmasını etkilemektedir.

 

Balık Yemleri

Genel olarak akvaryumda beslediğiniz balıklara verilebilecek yemler şunlardır: 

Canlı Yemler

 • Yetişkin balıklara verilenler
 • Yavru Balıklara verilenler

Cansız Yemler

 • Taze cansız Yemler
 • Kuru Cansız Yemler

 

balik-009.jpg

 

Akvaryum Balıklarının Beslenmesi İle İlgili İpuçları

Akvaryum balıklarınızı canlı ve taze yiyeceklerle beslemeniz sağlıklı gelişimleri açısından son derece önemlidir. Bu nedenle en çok tercih etmeniz gereken besinler, canlı veya taze yiyecekler olmalıdır. Solucanlar, böcek larvaları, karidesleri balıklarınız da severek tüketecektir.

Balıklarınıza vereceğiniz canlı yemlerin hastalık getirmeyecek besinler olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu nedenle, bu tür besinleri her zaman temiz yerlerden almanız tavsiye edilmektedir. Canlı yemler verilmeden önce ölü olanların ayıklanarak temizlenmesi, bekletilecekse tuzlu suda bekletilmesi gerekmektedir.

Beslenme şekillerini etkileyen bir faktör de balıkların ağız yapılarıdır. Bazı balıkların ağız yapıları aşağı doğru dönük olabilmektedir. Bu tür ağız yapısına sahip olan balıklar daha çok batan yemler ile beslenmektedir. Tamamen bitkisel beslenen balıklar için de birkaç çeşit yem bulundurulması gerekmektedir. Bu nedenle farklı markaların, farklı içeriğe sahip yemleri tercih edilebilir.

 

Balıklarınız İçin Besin Temini

Akvaryumda besleyeceğiniz balıklarınıza hazır yemler verebileceğiniz gibi, kendiniz de yiyecekler hazırlayabilirsiniz. Balıklarınıza hazır alabileceğiniz besinler şunlardır:

 • Palet Yemler: Suda yüzen ve dibe batan çeşitleri vardır.
 • Tablet Yemler: Cama yapışan ve dibe dökülenleri vardır.
 • Pul Yemler: Suya bırakılınca önce yüzen daha sonra batan yemlerdir.
 • Tane Yemler: Dip balıkları için üretilen suyun dibine batan yemlerdir.
 • Daphnia: Su piresi,kurutulmuş.
 • Kurutulmuş sinek larvaları,kan kurdu,(kurutulmuş)
 • Kurutulmuş karides

 

Balıklara Verilebilecek Besinler

 

Balıklarınız için besinleri doğal yollarla da temin edebilirsiniz. Bunu bahçe, havuz yada derelerdem toplayarak yapabilirsiniz. Ancak bu şekilde toplanan yemlerin tehlikeli olma riski de vardır. Bu nedenle bu tür yiyeceklerin iyice temizlenerek verilmesi gerekmektedir. Canlı yemler temiz tuzlu suda bekletilerek buzdolabında saklanmalıdır.

Canlı yemlerin ölü olarak verilmesi, balıklara ciddi zarar verebilir. Bu yüzden besinleri verirken bu tür durumlara dikat etmeyi ihmal etmeyin.

 

Suda Bulunan Canlı Yemler

Balıklarınıza vereceğiniz yemler arasında, suda bulunan canlı yemler de yer almaktadır. Suda bulunan canlı yemler şunlardır:

 • Su Piresi: Daphnia. Kırmızı ve beyaz türleri vardır. Su piresi denmesinin sebebi su içinde kısa sıçramalar yapmasındandır. Toplanan su pireleri bir saat kadar temiz suda bekletilip atıklardan arıtıldıktan sonra canlı olanları toplanarak balıklara verilir.
 • Cyclops: Büyük balıklar için suyun orta katmanlarında bulunurlar.
 • Saydam Kurt: Büyük balıklara verilir. Suyun üst tabakalarında bulunurlar. Bir cm. uzunluğunda iplik inceliğindedirler. Şeffaf bir beyazlığı vardır. Suda dikine dururlar. Ani kıvrılışlarla süratli yüzerler.
 • Sivrisinek ve larvalar: Bahçe havuzlarında ve su birikintilerinde bulunur.Bir cm. uzunlukta çamura gömülü dururlar, karanlık ve nemli bir ortamda uzun süre saklanabilirler.
 • Tubifex: Kirli sularda gelişirler, pis sularda ve havuzlarda bulunur suyun dibinde bir kısmı zeminin içine gömülüdür. Solucana benzer koyu kırmızı renktedir. 3 cm. uzunlukta, kıl gibi ince, sürekli hareketlidir. Yarısı toprakta gömülü olduğu için toprakla birlikte alınmalı ve temizlenerek balıklara verilmelidir. Yemlikle verilmesi önerilir, akvaryuma serbest bırakılan canlı kuma gömülür ve balıklar üstteki kısmı kopararak yerler kum içerisinde kalan kısım kirliliğe sebep olur. 
 • Kan kurdu: Havuz ve sularda bulunur, yüzen larvalardır, suyun dibinde gelişir.

 

Akvaryum Balıklarına Verilebilecek Yemler

 

Toprakta Bulunan Canlı Yemler

Balıklarınız için topraktan canlı yemler de toplayabilirsiniz. Ancak kimyasal atıkların olduğu bölgelerde bu tür yemleri toplamak son derece tehlikelidir. Toprakta bulunan canlı yemler ise şunlardır:

 • Çekirge: İri balıklar için uygun bir yemdir.
 • Sinek ve kurtlar: İlaçsız temiz olmalılardır.
 • Ağaç bitkileri: Daha çok çöplük ve ağaçların üzerlerinde bulunurlar.
 • Solucan: Balığınızın büyüklüğüne göre olduğu gibi yada doğranarak verilir
 • Kırkayak, Dana burnu: Doğranarak verilmelidir.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
250
434
566
63
135
124
566
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.