Plati Balığı Bakımı

Plati Balığı Bakımı
11.12.201513:33

Akvaryum balıkları arasında küçük boyuta sahip olan Plati balıklarının bakımı ile ilgili püf noktaları sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:32

Plati Balığı Bakımı ve Özellikleri

Plati balıkları akvaryumda rahatlıkla beslenebilecek, sakin balıklardan biridir. Bu balık cinsi, Türkiye'de "ateş balığı" olarak da bilinmektedir. Bunun nedeni ise akvaryuma kırmızı rengiyle güzel bir görünüm vermesidir. Kuyruğu siyah olanlara "smokinli" ya da "kuyruk sallayan plati"de denebilmektedir. Doğal yaşam alanı Orta Amerika'dır. Boyları ise yaklaşık 4-6 cm'e ulaşabilmektedir.

Çok hareketli olmayan Plati balıkları, diğer türlerle de iyi geçinmektedir. Özellikle kendileri gibi küçük boyuttaki balıklarla aynı akvaryumda rahatlıkla beslenebilir. Dayanıklı yapısı ve kolay üremesinden dolayı yeni başlayanlar için sıkça tercih edilen balıklardır. 

Plati Balıkları Türleri

Plati balıkları genel olarak türleri şu şekilde sıralanmaktadır:

  • Mavi veya Yeşil Plati
  • Kan Kırmızı Plati (Berlin)
  • Siyah Plati Wag-Tail Plati 
  • Tuxedo Plati Günbatımı (Sunset) Plati
  • Micy Mouse Plati Altın renkli (Golden) Plati
  • Mery Gold Plati Kanayan Plati (bleeding heart)

Plati Balığı Cinsleri

Plati Balıklarının Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Plati balıklarını akvaryumda rahatlıkla besleyebilmek için en az 35 litrelik tanklar önerilmektedir. Rahat edebilmeleri için, akvaryumun bol bitkili olmasına da özen gösterilmesi gerekir. Akvaryumda yavru Platiler varsa özellikle macar otu denilen bitkinin bulunması tavsiye edilmektedir.

Akvaryumda bulundurabileceğiniz diğer bitkiler ise saz, amazon, su merceği, java moss gibi bitkilerdir. Bu bitkiler, balıklarınızın kendilerini daha güvende hissetmesini sağlamaktadır.

Sakin türde balıklar oldukları için, başka cins balıklarla rahatlıkla bir arada beslenebilmektedir. Bu nedenle akvaryum hobisine yeni başlayanlar için de tavsiye edilen balık cinsleri arasındadır. Genel olarak sürüler halinde dolaşmayı severler. İyi bakıldıkları takdirde 2 yıla kadar yaşabilirler.

Plati Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Akvaryum oluşabilecek ısı değişikliklerinde kolayca etkilenebilmektelerdir. Bu nedenle ani ısı değişikliklerinde kaçınmak gerekir. 

Genel olarak akvaryum ısısı 20-26 derece arasında olmalıdır. Suyun pH derecesinin ise 7-8.2 arası olması tavsiye edilmektedirAyrıca akvaryum iyi filtrelenmesi, suyun berrak olması önemli noktalardan bir diğeridir.

Plati Balıklarında Üreme

Canlı doğuran balık cinsleri arasında yer alan Platilerin üremesi oldukça kolaydır. Yetişkin Platiler 10-60 arası yavru doğurabilmektelerdir. Dişilerin sağlıklı üremesi için, bol bitkili başka bir akvaryuma alınması gerekmektedir. Dişiler ne kadar stressiz doğum yaparlarsa, o kadar az yavru kaybı yaşanır.

Genellikle yavrular iç güdüsel olarak, doğar doğmaz saklanma ihtiyacı hissederler. Yaklaşık 3-4 ayda ergenliğe ulaşırlar. Platiler yavruyken bile renkli görüntüleri vardır. Tam olarak rengini alması ise 2-3 haftada gerçekleşir.

Plati Balıklarında Yumurtlama

Dişinin doğum yapacağı akvaryum suyunun temiz olması ve sıcaklığı da oldukça önemlidir. Bu akvaryumun 24 derece olması tavsiye edilmektedir. Dişi doğum yaptıktan sonra ise yavrulardan ayrılmalıdır. Yavruların sağlıklı gelişimleri için akvaryum suyunun 26-27 derecelerde olması gerekmektedir.

Plati Balıklarının Beslenmesi

Platiler genel olarak yem ayırt etmez, her türlü yeme kolaylıkla alışabilmektelerdir. Ancak yem verirken az fakat sık yemleme yapılması gelişimlerini olumlu yönde etkilemektedir. 

Plati Balığı Beslenmesi

Beslenmelerinde farklı yemler kullanmak gelişmeleri açısından faydalıdır. Her gün verilen kuru yeme ilave olarak, haftada birkaç kez verilen canlı yem ve haşlanmış ıspanak ya da marul ile beslenmelerinin zenginleştirilmesi, gelişmeleri ve üretim verimleri açısından faydalı olmaktadır.

En İyi Plati Balığı Yemleri

Ahm

En İyi Plati Balığı Yemleri

Plati balıklarının dengeli beslenmesi için yararlı olacak bu yemin içeriğinde birçok vitamin bulunmaktadır. Balıklarınızın sağlıklı gelişimi için ideal yemlerden biridir.

Tropical

Plati Balığı Yemleri

Balıklar için özel olarak hazırlanmış pul yemdir. Plati balıklarınız için de rahatlıkla verebileceğiniz içeriği zengin bir yem çeşitidir.

Jbl

Plati Yemleri

Plati balığı besleyenler tarafından en çok tercih edilen yemlerden biridir. Balıklarınızın sağlıklı gelişimlerine yardımcı olmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
624
66
808
411
87
63
86
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.