Zebra Balığı Bakımı

Zebra Balığı Bakımı
14.12.201515:38

Akvaryumda beslenen balıklar arasında popüler türlerden biri olan Zebra balıkları bakımı hakkında bütün ayrıntılı bilgileri sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 03.12.2018 12:16

Zebra Balığı Bakımı ve Özellikleri

Zebra balığı hareketli fakat barışçıl bir balık türü olduğu için akvaryumda rahatlıkla beslenebilen türler arasında yer almaktadır. Doğal yaşan alanları Asya olan bu balık cinsi, yaklaşık 4-6 cm boylarına kadar uzayabilmektedir.

Sürü davranışları gösterebilen Zebra balıkları, akvaryumda tek başına beslenilmemelidir. Ayrıca genetik araştırmalarda da sıkça kullanılan bir balık olduğu için farklı renkte türleri ortaya çıkmıştır.

 

Zebra Balığı Türleri

Zebra balıklarının genetikleri ile oyananarak üretilmiş türleri bulunmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanır:

  • Yeşil floresans
  • Kırmızı floresans
  • Sarı floresans'tır.

 

Zebra Balığı Türleri

 

Zebra Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Zebra balıkları, sürü halinde dolaşan balık cinslerinden olduğu için tek başına beslenilmemesi gerekmektedir. Bu nedenle 6-8 arası Zebra balığına birlikte bakmanız gerekmektedir.

Diğer balık türleri ile uyum içinde yaşayabilen bir balık türü olan Zebralar, sadece üreme dönemlerinde agresifleşebilir. Bu nedenle bu dönemlerde diğer balıklardan ayrılması gerekmektedir.

 

Zebra Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

 

Zebra balığı beslemeye karar verdiğinizde akvaryum zemini istediğiniz kumla kaplayabilirsiniz. Ayrıca akvaryumda balıkların saklanabileceği yerler yaratmanız gerekmektedir.

Bu balık cinsini besleyeceğiniz akvaryumun su sıcaklığı 23-26 derece arasında olmalıdır. Suyun pH derecesinin ise 6,5-7,5 arası olması tavsiye edilmektedir. Zebra balığı besleyeceğiniz akvaryumun filtreleme sistemine de dikkat etmeniz gerekir. Güçlü bir filtreleme sistemi balıklarınızın daha sağlıklı ve uzun yaşamasını sağlamaktadır.

 

Zebra Balıklarında Üreme

Yumurtayla çoğalan bir balık türü olan Zebra balıkları, her yumurtladıklarında 80-180 arası yumurta bırakırlar. Yavrulama süreci tamamlanana kadar dişi yumurtalarına kendileri bakmaktadır. 

Zebra balıklarının üremesi için geniş yüzme alanı olan akvaryumlar gerekmektedir. Üreme dönemlerinde su seviyesi normalden biraz daha aşağıya çekilmelidir. Suyun sıcaklığı ise yaklaşık 25 derece ve civarında olması tavsiye edilir.

 

Zebra Balıklarında Çiftleşme

 

Zebra balıklarının sağlıklı üremesi için akvaryumda bolca bitki bulundurulması gerekmektedir. Ayrıca akvaryumun bazı bölgelerine güneş ışığı vurduğu zaman yumurtlamaları tetiklenmektedir. Bu şekilde hazırlanmış olan akvaryuma önce dişi daha sonra birkaç erkek Zebra balığı eklenmelidir. 

Yumurtalar yaklaşık 2 gün sonra açılmaktadır ve yavrular bir gün sonra serbest olarak yüzmeye başlarlar. İyi bir şekilde beslendiği taktirde yavrular çok hızlı bir şekilde gelişmektedir.

 

Zebra Balığı Beslenmesi

Zebra balıkları hem etçil hem de otçul beslenebilen balık cinsleri arasındadır. Canlı yemler balıkların sağlığı açısından faydalı olmakla birlikte arada yapacağınız yem değişiklikleri sindirim sistemleri için olumlu etki göstermektedir.

 

En İyi Zebra Balığı Yemleri

Tetra

En İyi Zebra Balığı Yemleri

Balıklarınızın sağlıklı gelişimleri için özel olarak hazırlanmış bir içeriğe sahiptir. Ek besin olarak balıklarınıza rahatlıkla verebilirsiniz.

 

Jbl

Zebra Balığı Yemleri

Zebra balıklarınız için ideal bir yemdir. Balıklar için sindirimi kolay, sağlıklı bir yemdir. Yavru Zebraların gelişim dönemlerinde kullanılabilen yemler arasındadır.

 

Ahm

Zebra Balığı Yemleri

Özel olarak hazırlanmış bir içeriğe sahip olan bu yem, balıklarınızın sağlıklı gelişimini desteklemektedir. Üreme dönemlerinde kullanılması önerilen yemlerden biridir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
321
669
310
24
8
46
540
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 4
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER