İskan Nedir? İskanlı Konutların Avantajları Nelerdir?

İskan Nedir? İskanlı Konutların Avantajları Nelerdir?
23.10.201713:34

İskan nedir?, kat irtifakı nedir?, kat mülkiyeti nedir? Yapı kullanım izinleriyle ilgili olarak merak ettiğiniz tüm bilgiler haberimizde?

Haber güncelleme tarihi 25.03.2019 09:11

İskan, bina kullanım iznine sahip taşınmazın projeye uygun yapılması halinde ilgili belediye tarafından verilen bir belgedir.  İskan sözcüğü anlam itibariyle “yerleşme” anlamındadır. İskan nedir sorusuna basit bir anlam verecek olursak; kısaca oturma izni diyebiliriz. Yapıya su, elektrik, kanalizasyon gibi hizmetlerin verilmesi için bu belgeye şarttır. Fakat kanunlar pek de böyle yürümüyor. Yapıyı inşa eden firma yapıyı uygun yapmış ve yapmamış olsun harçlar, prosedürler ve sigorta primlerinden kaçmak için iskan diğer bir adıyla yapı kullanım izni almaktan kaçınıyor.

iskan-izni.jpg

KAT İRTİFAKI NEDİR?

İmar izni bulunan herhangi bir arazinin imar durumuna uygun inşa edilir ve belediyece onaylandıktan sonra inşaatın temel ruhsatı alınır. Binanın temel inşaatı ve bodrum katı tamamlandıktan sonra ilgili belediye tarafından temel üstü yapım izni verir. Bina İnşaatın bu kısmında, yani daha ortada binanın inşaat yok iken bağımsız bölümlerin kat irtifakları kurulabiliyor ve kat irtifaklı tapular çıkarılabiliyor.

KAT MÜLKİYETİ NEDİR?

İmar izni bulunan bir arsanın imar durumuna uygun bir şekilde inşa edilir ve ilgili belediye tarafından tasdik edilir. Projeye uygun ve onaylı bir şekilde kalınarak inşası tamamladıktan sonra ilgili belediye iskan raporu olarak başvuruda bulunulur. İlgili belediye inşa edilmiş binayı yerinde inceler. Projeye sadık bir şekilde inşa edilmiş ise iskan belgesini verir ve bu belge ile tapu dairesinden kat mülkiyetine geçilmiş olur. 

Kat mülkiyeti belgesi alınmış binalar kusursuz bir yapı anlamına gelmektedir. Gayrimenkulün sadece iskan belgesi alınmamışsa uzak durmanızda fayda var. Çünkü onaylı projeye sadık kalınmadan yapılmış ve inşaat proje dışında çıkılmış demektir. İskan belgesini alamamış binalara belediye artık iskan belgesi vermemektedir.  Bina ancak imar affı çıkarsa iskan belgesini alabilir. Yani İskan almamış bina yasal sürecini tamamlamamış demektir.

cnvbem.png

İSKANLI KONUTLARIN AVANTAJLARI NELERDİR?

  • Ev satın almayı düşünüyorsunuz hatta ev satın alırken bir miktar da konut kredisi kullanmak istiyorsanız dikkat! Satın alma işlemlerinde kat irtifakı, iskan belgesi ve kat mülkiyeti yükümlülüklerine dikkat edin.
  • Konut kredisi kullanırken bankalar iskan olmayan eve kredi vermezler.
  • Kat irtifakı henüz inşaatına başlanmamış ya da yeni başlanmış bir bina için alınan bir belgedir ve tapu dairesinden alınır.
  • Bina bitmiş ve iskanı alınmışsa, bu kez kat mülkiyeti tapusu almanız gerekir. Bu da aslında sizin evin tam olarak sahibi olduğunuzu gösteren bir belgedir.
  • Kanunen ev satın aldığınızda 1 ya da 2 yıl içerisinde kat mülkiyetine geçmeniz gerekir. Eğer geçmezseniz ceza ödersiniz. Bu arada kat mülkiyeti olmayan bir binanın yönetimi de zordur. Binada kat mülkiyeti yoksa bina harcamalarıyla ilgili bazı konulara katılmak istemeyen komşularınıza da yaptırım uygulamayamazsınız.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
188
5
24
0
0
0
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 1
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.