Tapu Nedir - Tapu Renkleri Neden Farklıdır - Tapu Çeşitleri Nelerdir?

Tapu Nedir - Tapu Renkleri Neden Farklıdır - Tapu Çeşitleri Nelerdir?
21.10.201510:10

Tapu senedinin sadece bir renk olduğunu düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içerisindesiniz demektir. Ayrıca sizler için tapu çeşitlerini ve tapu işlemleri için gereken belgeleri araştırdık ve derledik. İşte tapu hakkındaki tüm bilgiler.

Haber güncelleme tarihi 31.01.2019 14:53

Tapu Nedir? 

Tapu, arazinin belirli bir parçasının veya üzerine inşa edilmiş bağımsız bölümün malikini gösteren, tapu sicil müdürlüğünce verilmiş, aksi kanıtlanıncaya kadar geçerli resmi bir belgedir

tapu-nedir.jpg

Tapu İçin Gereken Belgeler

Tapu işlemleri için gereken belgeler, hem satıcı hemde alıcı için farklıdır. İşte satıcı ve alıcı için gereken belgeler;

1. Satıcı İçin Gereken Belgeler;

  • Tapu aslı yada fotokopisi
  • Nüfus cüzdan fotokopisi ya da Pasaport
  • 1 adet fotoğraf.

2. Alıcı İçin Gereken Belgeler

  • Nüfus cüzdanının fotokopisi ya da Pasaportu
  • Zorunlu  Deprem Sigortası Poliçesi
  • 2 adet fotoğraf.

tapu-icin-gereken-belgeler.jpg


Tapu İşlemleri Nasıl Yapılır?

Başvurunuz evraklarınız kabul edildikten sonra size verilecek olan başvuru istem belgesini, işleminiz bitene kadar saklayınız.

Başvuru istem belgesinin sağ üst köşesindeki başvuru numarasına dikkat ediniz. İşleminizin her aşamasını bu numara ile takip edebilirsiniz.

Sizin işleminiz için sıra geldiğinde size belirtilen banka şubesine gidip tapu harçlarını yatırmalısınız. Bu işlem tamamlandıktan sonra tapuda kimlik asılları ve tapu harç dekontları ile hazır bulunmalısınız.

Tapu harç dekontlarını ilgili memura verdikten sonra, imzaya çağırılacaksınız.

İmzaya çağırıldıktan sonra tapu yetkilisi size haklarınız ve işlemler ile ilgili bilgi verir. Genelde satan kişiye sattığı gayrimenkul için ödemeyi alıp almadığı sorusuna olumlu yanıt alındıktan sonra tapu kayıtları imzalanır.

Tapu belgesi memur tarafından hazırlanıp Tapu Müdürüne imzalatıldıktan sonra tapu yeni sahibine verilir.

Tapuda işlem yapacak kişi okuma-yazma bilmiyorsa, "tanık bulundurma zorunluluğu" vardır. Kişinin okuma-yazma bilinmediğinin tespiti, tapu sicil müdürü tarafından yapılmaktadır.

İşlem yaptıran kişinin sağır, kör veya dilsiz olması durumunda da tapu işlemi "iki tanık" huzurunda yapılır. Tapu işlemi yaptıran kişinin kör, sağır veya dilsiz olduğunun tespiti de tapu sicil müdürü tarafından yapılır.

Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından verilen tapu senetleri içeriklerine göre iki ayrı renge sahiptir. Bunun nedeni tapu senedinin hangi amaçla verildiğini göstermesidir. 

tapu-islemleri-nasil-yapilir.jpg


Pembe Renkli Tapular

Pembe renki tabular, mülkün projesinde onaylı bağımsız bölümlerin olduğunu, kullanım alanlarının ve hisselerinin tespit edildiğini ifade etmektedir.

tapu-1.jpg


Mavi Renkli Tapular

Mavi çerçeveli tapular ise mülkün bir arsa olduğunu gösteren tapulardır. Arsa tapusunda kullanılan mavi renk, arsanın herhangi bir kat mülkiyetine geçmediğini simgelemektedir.

tapu-2.jpg

Tapu Çeşitleri Nelerdir?

Bir gayrimenkul satın alırken, özellikle bakılması gereken konu tapunun ne şekilde kayıt olduğudur. Kat mülkiyeti, kat irtifaklı tapular bakanlar için krediye uygunken, hisseli tapulu gayrimenkullerin kredi alması imkansızdır. Peki bu tapu çeşitleri nelerdir? gelin hep birlikte göz atalım.


1. Kat Mülkiyetli Tapu

Kat mülkiyeti, inşaatı bitmiş gayrimenkulün her bir bölümünün kişiler üzerinde ayrı ayrı kaydedilmesidir. Binanın yüzolçümü, niteliği, metrekaresi tapuda bulunan bilgilerdendir.

kat-mulkiyetli-tapu.jpg


2. Kat İrtifaklı Tapu

Henüz inşaatı başlamamış yada inşaat aşamasındaki binaların üzerine kat irtifakı kurulmaktadır. Bina, tapu müdürlüğünde kayıt altına alınmıştır. Tapu belgesinin üzerinde hak sahiplerinin adına kayıtlı arsa payının bilgisi yer almaktadır.

kat-irtifakli-tapu-001.jpg


3. Hisseli Tapu

Hissedarların isimlerinin belli olduğu fakat kimin nereye sahip olduğunun belirlenmediği hisseli tapu, tapu çeşitleri arasında yer almaktadır. Oturulan yerler veya hisse payları, rıza-i taksim sözleşmesi düzenleyip aralarında anlaşmayla kararlaştırılabilir. Ayrıca hisseli tapuya sahip olan gayrimenkullerin fiyatları diğer gayrimenkullere göre düşük olur.

hisseli-tapu.jpg

Önerilen İçerik; Ada Parsel Sorgulama 

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
4
0
2
1
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.