• DOLAR5,8055-0.25
 • EURO6,61250.30
 • ALTIN264,2910.93
 • BIST95.1821.23

Tapu Harcı Sorgulama ve Hesaplama

Tapu Harcı Sorgulama ve Hesaplama
21.02.201817:07

Satılan ya da satın alınan gayrimenkuller için devlete ödenen bir para olan Tapu harcı hakkında tüm detayları içeriğimizde bulabilirsiniz. Tapu Harcı nedir? Tapu harcı sorgulama nasıl yapılır? Tapu Harcı nasıl hesaplanır? İşte, tüm detaylar…

Haber güncelleme tarihi 22.02.2018 09:04

" Tapu harcı ", Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, gayrimenkullerin alımında ya da satımında belli oranda aldığı maddi paydır. Her gayrimenkul alım ve satımında tapu harcı payı sizden tahsil edilmektedir. “ Neden tapu harcı veriyoruz? “ diye sorabilirsiniz? Tapu harcı alınmasının sebebi, gayrimenkul alım ve satım işlerinde Tapu Müdürlüğü’nün sizin için işlemleri halletmesi ve bunun için sizden ücret alması olarak görebilirsiniz.

tapu harç sorgulama e devlet

Herhangi bir gayrimenkul alım satımında vatandaştan belli oranda alınan Tapu harç hesaplama işlemi nasıl yapılmaktadır? Bunun yanı sıra Tapu Harç Sorgulama işlemi nasıl gerçekleştirilir? " E-devlet Tapu Harç sorgulama "uygulaması var mı? 2018 Tapu harcı hesaplama oranları nelerdir? Gayrimenkul alım ve satımında tapu harcı işlemlerinde hem alıcının hem satıcının yanında bulundurması gereken belgeler nelerdir? İşe, 2018 tapu harcı hesaplama ve sorgulama işlemlerinin yanı sıra merak edilen tüm konular…

2018 Tapu Harcı Hesaplama Verileri

 • Satış değeri 100 bin TL olan satışın tapu harcı 2 bin TL
 • Satış değeri 200 bin TL olan satışın tapu harcı 4 bin TL
 • Satış değeri 300 bin TL olan satışın tapu harcı 6 bin TL
 • Satış değeri 400 bin TL olan satışın tapu harcı 8 bin TL
 • Satış değeri 500 bin TL olan satışın tapu harcı 10 bin TL

Tapu Harcı Nedir?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere, Tapu harç ödeme işlemi, gayrimenkullerin alım ya da satımında Tapu Müdürlüğü tarafından yapılan işlemler için kesilmiş bir maddi pay (harç) olarak tanımlanmaktadır. Tapu harcı, gayrimenkullerin alım ya da satış fiyatına göre değişiklik göstermektedir. Tapu işlemleri sırasında beyan edilen fiyatın yüzde 4’ü olarak hesaplanmaktadır. Satıcıdan %2, alıcıdan %2

tapu harç sorgulama e devlet

Tapu Harcını Kim Öder?

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından verilen hizmet karşılığında hem gayrimenkul alıcısından hem de gayrimenkul satıcısından " eşit " olarak alınmaktadır. Bu ödeme payı her iki taraf için de %2’dir.

Tapu Harcı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu harcının yatırılmaması durumunda, Tapu devir işlemlerinin Tapu Müdürlüğü tarafından yerine getirilmeme hakkı bulunmaktadır. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi ve takibinin yapılması için devletin resmi kurumu olan e-devlet’te e-hizmetler desteği sunulmaktadır.

Diğer kamu kuruluşlarında olduğu gibi e-devlet üzerinde de Tapu Müdürlüğü işlemlerini halletmek mümkün. Peki, E-Devlet Tapu Harcı sorgulama nasıl yapılmaktadır? İşte, E-devlet harç sorgulama işleminin resimli anlatımı…

E-devlet sitesinden Tapu Müdürlüğü’ne girip Tapu harç sorgulama işlemini gerçekleştirmek için ilk olarak E-devlet şifresini temin etmeniz gerekmektedir. E-devlet şifreniz yoksa, size yakın PTT şubesinden 2 TL karşılığında temin edebilirsiniz.

Tapu Harç sorgulama işlemini halletmek için ilk olarak e-devlet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. E-devlet sitesine giriş yapmak için BURAYA TIKLAYIN!


Siteye giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan “ Giriş “ Bölümüne tıklayın. Ardından karşınıza çıkan bölümde T.C Kimlik No ve Şifrenizi girin. Giriş işlemini başarılı şekilde gerçekleştirdikten sonra ekranınıza aşağıdaki gibi bir bölüm gelecektir.

e devlet tapu harcı sorgulama


Ekranda yer alan bölümde “ Kurumlar “ bölümü yer almaktadır. Tapu Müdürlüğü’ne bağlı işlemleri halletmek için buraya tıklamanız gerekmektedir. Aşağıdaki fotoğrafta yer aldığı gibi, ister manuel arama isterseniz de harf seçimi ile istenilen hizmet bölüme erişebilirsiniz.

e devlet tapu harcı sorgulama kurum bölümü


Tapu Müdürlüğü’nden Tapu Harcı Sorgulama işlemini gerçekleştirmek için, ekranda yer lan harflerden “ T “ harfini seçin. Karşınıza aşağıdaki gibi ekran gelecektir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü  başlığı altında yer alan “ Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama “ seçeneğine tıklayın.

e devlet tapu harcı sorgulama kurum bölümü


Giriş işlemini gerçekleştirdikten sonra karşınıza “ E- Tahsilat Numarası “ yazan bir bölüm çıkacaktır.  İstenilen bilgiyi gerekli yere girdikten sonra Tapu Harcı Sorgulama 2018 bilgileri karşınıza çıkacaktır.

e devlet tapu harcı sorgulama


Tapu Harcı Nasıl Hesaplanır?

Gayrimenkul alım satımında Tapu ve Kadastro Müdürlüğü’ne ödenecek Tapu Harcının miktarının ne kadar olduğunu birçok vatandaş bilmemektedir. Peki, Tapu harcı hesaplama işlemi nasıl yapılır?

Tapu harcı hesaplaması, gayrimenkul alıcısının ve satıcısının anlaştığı fiyat üzerinden yapılmaktadır. Örnek verecek olursak, herhangi bir gayrimenkul hem alıcı hem de satıcı tarafından 200.000 TL olarak beyan edildi. Alıcıya ve satıcıya düşen %2 olduğu için her iki tarafta 4 Bin TL ödeme yapması gerekir.

Örnek: 200.000*0,02 = 4.000 TL


NOT: Vatandaşların gayrimenkul alım ve satımında düşük fiyat belirlemesi, cezai işlem uygulanmasına sebep olabilir. Söz konusu gayrimenkul değeri bölge belediyesinin o gayrimenkul için verdiği fiyat değerinin altında olamaz. Eğer, belediye kayıtlarındaki fiyatın altında bir satış işlemi gerçekleşirse, yetkililer gayrimenkulün alımı ve satımı hakkında soruşturma başlatabilir.


Tapu Harcı Döner Sermaye Bedeli

Gayrimenkul alım satım işlemleri bulunan birçok vatandaş, tapu masrafları hakkında bilgi sahibi değil. 2018 yılı itibarıyla döner sermaye hizmet bedeli olarak 103,50 TL, ilave hizmet bedeli olarak ise 14 TL, toplamda 117,50 TL belirlendi.

Tapu Harcı işlemleri esnasında hem alıcının hem de satıcının belli belgeleri yanında bulundurması gerekmektedir.

Tapuda olan belgeler Alıcı ve Satıcı olarak 2’ye ayrılmaktadır

Satıcıdan Tapuda Satış İçin Gerekli Belgeler

 • Tapu aslı veya fotokopisi
 • 1 Resim
 • Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi
 • Vergi borcu yoktur yazısı (belediyeden) (belediye vergi borcu çıkaracak olursa, varsa geçmiş döneme ait ödendi makbuzları belediyeye ibraz edilmelidir.)
 • Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname

Alıcıdan Tapuda Satış İçin Gerekli Olan Evraklar

 • 2 Resim
 • Nüfus Cüzdanı (T.C. Kimlik Numaralı) aslı ve 1 adet fotokopisi
 • T.C. Kimlik Numarası
 • Tapu işlemlerini emlakçı yapacaksa vekaletname (Emlakçı Adına
 • Gayrimenkullerin satış yolu ile devir işlemleri için belli oranlarda harç ödemesi yapılıyor. Gayrimenkul devir ve iktisaplarında tapu harcı binde 20 olup;, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, beyan edilen devir ve iktisap bedeli üzerinden hesaplanır.
 • “Emlâk vergisi değeri” ifadesi; 1319 sayılı Emlâk Vergisi Kanunu’nun 29’uncu maddesine göre belirlenen vergi değerini ifade eder.
 • Buna göre gayrimenkullerin devir ve iktisaplarında ödenecek olan tapu harcının, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, gayrimenkulü devir alanın devredene ödeyeceği gerçek bedel üzerinden beyan edilmesi gerekiyor.
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
1
0
3
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 2
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  BENZER HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
  Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.