• DOLAR5,80590.41
 • EURO6,47940.60
 • ALTIN278,5600.40
 • BIST98.073-0.35

Ada ve Parsel Sorgulama

Ada ve Parsel Sorgulama
18.10.201716:22

Ada parsel sorgulama internet üzerinden oldukça kolay bir şekilde halledilmektedir. Peki, Ada parsel sorgulama nasıl yapılır? TKGM parsel sorgulama sitesine nasıl giriş yapılır? Ada parsel sorgulama programı olmadan pafta sorgulama nasıl yapılır?

Haber güncelleme tarihi 21.02.2019 11:22

Ada ve parsel sorgulama servisi için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü ile e-devlet sitelerinden ulaşabilirsiniz. e- devlet sitesinin açılması ile artık tüm emlak işleriniz için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne gitmenize gerek yok. Parsel sorgulama işlemleriniz için TKGM’nin web sayfasından anında ve kolaylıkla yapabilirsiniz. Ada parsel sorgulama, parsel pafta sorgulama gibi tüm emlak işlemlerinizin neredeyse tamamını e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Ada Parsel Sorgulama sayfasına erişim için arama motorunuza ''neoldu ada parsel sorgulama'' yazarak kolayca ulaşabilirsiniz.

adaparsel.jpg

Ada ve Parsel Sorgulama işlemi sayesinde aradığınız arsa ya da arazinin tüm verilerine ulaşmanız mümkün. Kısacası Parsel sorgulama sayesinde devlet kurumlarının kapısına kadar gidip sıra beklemeniz gerekmiyor. Devlet'in sizler için sunduğu parsel sorgulama sistemini kullanıp, ada & parsel ve pafta sorgulama işlemlerini halledebilirsiniz. Uydudan parsel sorgulama yöntemi ile tapu sorgulaması gerçekleştirebilir ve aranılan arsa bulma işlemini gerçekleştirebilirsin.


Ada Parsel Sorgulama Nasıl Yapılır?

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün resmi sayfasını “TKGMT apu Kadastro Parsel Sorgulama 2018” başlığı altında bulabilirsiniz. Birçok kişi parsel sorgulama program arayışlarına girmektedir. Üstüne basarak belirtiyoruz ki, parsel sorgulama program gerektiren bir işlem değildir. Resmi site üzerinden ada sorgulama, pafta sorgulama ve parsel sorgulama işlemlerini programsız şekilde halledebilirsiniz.

İşte, sizlere tüm ayrıntılarını verdiğimiz tapu kadastro ada parsel sorgulama makalemiz…

 


NOT: Tapu Harcı Sorgulama ve Hesaplama Hakkında Bilgi Sahibi Olmak İçin BURAYA TIKLAYIN


TKGM TAPU KADASTRO PARSEL SORGULAMA 2018

Tapu parsel sorgulama yapmak için BURAYA TIKLAYARAK, TKGM’nin resmi internet sitesine gidebilirsiniz. Ancak e-Devlet üzerinden yaptığınız sorgulama sadece belli yerler için geçerli oluyor.

 

Pafta Sorgulama

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün hizmete sunduğu parsel sorgulama sayfasındaki harita ile istediğiniz yerin parsel, pafta bilgisini öğrenebilirsiniz. Sorgulama yapacağınız yerin parsel sorgusu için il, ilçe, mahalle, ada, parsel bilgilerini vererek belirlediğiniz yeri haritadan görebilir parsel, pafta bilgilerini detaylıca görebilirsiniz. Bunlara ek olarak eylem ve boylam bilgileriyle de sorgulama yapabilir, o yerin koordinat bilgilerini de öğrenebilirsiniz.

parsel-sorgulama.png

Belirlediğiniz bir yerin parsel pafta sorgulaması işlemlerinde ayrıntılı seçenekler de bulunuyor. TKGM parsel sorgulama sayfasında bulunan il, ilçe, mahalle, ada, parsel bilgilerini girerek istediğiniz yeri harita üzerinde görüp, parsel pafta bilgilerini öğrenebilirsiniz. Coğrafi olarak enlem ve boylam bilgileriyle de sorgulama yapabilirsiniz.

E- DEVLET PARSEL SORGULAMA

e-Devlet üzerinden ada ve parsel sorgulama yapmak için Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi’ne kayıtlı olmanız gerekmektedir. e-Devlet resmi site üzerinden servisi TAKBİS’e, T.C. Kimlik Numarası kayıtlı olan kişilere kapsamlı olarak hizmet veriyor.

Eğer kaydınız varsa BURADAN e-Devlet sistemine T.C. Kimlik Numaranız ve şifreniz ile girdikten sonra "e-Hizmetler" kısımından "Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü" seçiniz. Daha sonra çıkan "Tapu Bilgileri Sorgulama" linkine tıkladığınızda kayıtlı bilgilerinizi göreceksiniz ve harita servisi kullanabileceksiniz.

ada-ve-parsel-sorgulama.png

KADASTRO NEDİR?

Kadastro, taşınmaz malların sahipleri ve sınırlarını belirleyen ve tapu olarak kayıt çalışmalarıdır. Diğer anlamıyla kadastro, ülke içerinde bulunan taşınmaz malların sınırlarını arazi ve harita üzerinde belirleyerek hukuki durumlarını tespit etmek ve işlemlerin kesinleşmesi sonucunda Türk Medeni Yasasınca öngörülen tapu siciline tescil ederek hak sahiplerine tapu belgelerini verme işlemidir.

KADASTRO KİMLER TARAFINDAN YAPILIR?

Kadastro, Tapu ve Kadastro Müdürlüğünde görev alan Kadastro Teknisyenleri ile köy derneği veya belediye meclisince seçilen en az 3 bilirkişi ve muhtardan oluşan ekip tarafından yapılır.

parseli.jpg

ADA PARSEL & PAFTA NEDİR?

Tapu ve Kadastro ile alakalı terimler içinde geçen ada, pafta, parsel kelimelerini sıklıkça görüyoruz. Bu terimlerde ada; belli sınırlarla çevrili imar planların meydana getirdiği parsellerin üstündeki bir arada olan sokak, cadde, meydan, demiryolu, akarsu gibi oluşumu olarak tanımlanıyor.

Parsel; imar planlarına göre sınırları belirlenmiş arazi parçasına denir. 1 parsel üzerinde birden çok hak sahibi olabiliyor.

Ada, parsel terimlerini daha çok kentsel dönüşüm ile birlikte fazlaca duyamaya başladık. Kentsel dönüşüm alanları neredeyse parsel bazında yapılıyor.

Pafta ise; belirli ölçekteki büyük harita, plan veya modeli oluşturan ayrı parçalardan her birini ifade ediyor.

 

Ada Parsel Sorgulama & (Video Anlatım)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
6
5
1
2
2
9
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 13
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  BENZER HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
  Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.