Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler
15.07.201517:20

Hamilelik, birçok kadının hayallerini süsler. Hamile olduğunu öğrenen anneler sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek ister. Yalnız fark edilmeden yapılan bazı hatalar bebeğe ciddi zararlar verebilir. İşte, anne adaylarının uzak durması gerekenler...

Haber güncelleme tarihi 04.04.2019 12:59

Hamilelik, kadınların yaşayabileceği en muhteşem duyguların anahtarıdır. Bütün kadınlar hayal ettikleri anneliğe ilk adımlarını hamile oldukları haberini alınca atarlar. Bebeklerini kucaklarına almak için 9 aylık süre zarfını iple çekerler. Tabii o ana kadar da yaşamlarında birçok değişikliğe de giderler. Anne adayı bebeği için düzgün bir hayat tarzı benimsemeli ve bazı şeylerden korunmalıdır. Peki, anne adaylarının hamilelik evresinde dikkatli olması gereken konular nelerdir?

Hamilelerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Pişmemiş et ve deniz ürünleri: Et ve balık hamile kadınlar için önemli besin kaynaklarıdır. Ancak bu ürünlerin tam pişirilmemesi içeriğindeki parazitlerin yok olmasını engeller. Bunun sonucunda da bu bakteri ve parazitler çocuk düşmesine, sorunlu çocukların doğmasına neden olabilir.


Çay-kahve ve asitli içecekler: Aşırı çay tüketen annelerde kansızlık ve bazı minerallerin eksikliği sorunu ortaya çıkmaktadır. Kahve de ritmini bozabiliyor. Bu da erken doğum ve bebek kayıplarına neden olabilir. Asitli içecekler ise mide problemlerine yol açabilir.

hamilelik-ve-bakim-urunleri.jpg


Cilt bakım ürünleri: Bu tip kremlerin bünyesindeki kimyasallar bebeğin gelişimine olumsuz etki eder. Cilt bakım kremleri hastalıklı bebekler doğurma tehlikesini de yükseltir.


Saç boyaları: Saç boyaları amonyak ve çeşitli kimyasal maddeler içerir. Saç derisinden bedene yayılarak bebeğin üzerinde kötü etkiler oluşturabilir. Uzmanlar tarafından amilelik döneminde saç boyanmaması tavsiye edilir.


Pastörizasyon İşlemine Girmemiş Süt Ürünleri: Anneler hamilelik döneminde bebeklerinin sağlığı için süt ve süt ürünlerini bolca tüketir. Yalnız tetkikleri tam yapılmamış süt ürünlerine dikkat etmeleri gerekir. Pastörize edilmeden yapılan süt ürünlerinin içerisindeki maddeler bebeğe ciddi zararlar verebilir.  


Sigara içmek: Sigaranın insan sağlığına ne kadar zarralı olduğunu bilmeyen kalmadı. Hamile kadınların bu konuya özellikle dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü hamilelerin sigara içmesi sadece kendilerine değil bebeklerine de olumsuz etki yapar.  

gebelik-ve-alkol.jpg


Alkol: Hamile kadınların uzak durması gereken kötü alışkanlıklardan biri de alkoldür. Alkol çocuğunuzda zeka problemleri dahi ortaya çıkarabilir.

 

hamilelik-ve-ilac-tuketimi.jpg


İlaç kullanmak: Anne adayları hamilelik döneminde bu yanlışa sıkça başvurmaktadırlar. Hekim gözetiminde kullanılmayan bazı ilaçlar çocuk kaybına neden olabiliyor. 


Elektronik cihazlar: Hamileler bilgisayar, telefon gibi elektronik aletlerin yaydığı radyasyonlardan mümkün olduğunca uzak durmalıdır.  


Çeşitli temizleyiciler ve sinek zehirleri: Bahsettiğimiz bu maddelerde çok fazla kimyasal bulunmaktadır. Anne ve bebeğe dikkat edilmesi gereken zararlar verebilir.


Röntgen Cihazları: Bu cihazlar ‘X-Ray’ ışınları ile çalışır ve tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Ayrıca hamileler bazı alışveriş merkezlerinde, holdinglerde, hava alanlarında yapılan detektörlü aramalara karşı görevlileri uyarmalıdırlar. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
401
175
353
394
112
115
126
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 2
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER