Geri Dönüşüm Neden Önemlidir?

Geri Dönüşüm Neden Önemlidir?
19.08.201510:53

Geri dönüşüm tam olarak nedir, nasıl yapılıyor ve geri dönüşüm neden önemlidir? Bu soruların yanıtlarını sizlerle buluşturacağız;

Haber güncelleme tarihi 12.02.2020 10:11

Atıkların özelliklerinden yararlanılarak içindeki bileşenleri fiziksel, kimyasal veya biyokimyasal yöntemlerle başka ürünlere veya enerjiye çevrilmesine geri kazanım diyoruz. Gelişmiş ülkelerde bu sistematik bir şekilde sürmektedir ve Avrupa Birliği ülkelere atıkların geri kazanması şartını getirmiştir.

geri dönüşüm

Geri Dönüşümün Önemi;

  • Doğal kaynakların korunması
  • Enerji tasarrufu sağlanması
  • Atık miktarın azaltılması
  • Çevre kirliliğinin azaltılması
  • Geleceğe ve ekonomiye yatırım olması

Türkiye’de Geri Dönüşüm

Geri dönüşümün ne denli önemli olduğu ilköğretimde Hayat Bilgisi kitaplarında daha sonraları Sosyal Bilgiler ders kitaplarında bizlere teori üzerinde öğretildi. 

Şu anda baktığımda sokağımda cam şişeler, plastik kaplar ve kağıtlar için ayrı ayrı çöp kovaları bulunmamaktadır. Bir tane çöp tenekesi var ona dua ediyoruz. Bunu belirtmemdeki neden çok acıdır ki ülkemizde geri dönüşümün önemli olduğu bilindiği halde bu imkanlar gelişmemiştir. Ülkemizde "geri dönüşüm" deyince aklımıza gece gündüz demeden çöp karıştırıp kağıtları, plastikleri alıp torbasına koyan insanlar geliyor.

kağıt toplayan çocuk

Toplanılan plastikler bir fabrikada ayrıştırılıp geri dönüştürülüyor.

geri dönüşüm

Avrupa ülkelerinde geri dönüşüm sistemli bir hale gelmiştir. Bir mahallenin değil her evin kendine özel plastik, cam ve atıklar şeklinde çöp kovaları bulunmaktadır. Bunları almaya gelen ayrı ayrı çöp arabaları mevcuttur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1616
1606
445
396
390
269
1012
27
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 25
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.