Vergi Oranı ve Milli Gelir

Vergi Oranı ve Milli Gelir
25.05.201518:31

Vergi oranı, ekonomideki dalgalanmaları yani üretim ve istihdam seviyesindeki artış ve azalışları kendiliğinden en aza indiren bir istikrar aracı rolü oynamaktadır.

Haber güncelleme tarihi 24.10.2015 11:12

Vergi çarpanı mekanizması otonom vergi miktarında meydana gelen değişmenin milli geliri ne kadar değiştireceğini gösteren ilişkidir. Harcamalar başladıktan sonra çarpan mekanizması ortaya çıkar. Aynı zamanda otonom harcamalar ekonomiyi büyütmektedir. Devlet işin içine girdiği zaman çarpan katsayısı azalır.

Bir ekonomide bir yıl aşırı büyüme, diğer yıl azalma varsa istikrasızlık vardır. Vergi oranları ise bu istikrarı sağlar. Ekonomik dalgalanmalara yol açan başlıca faktörler otonom talepte meydana gelen değişmelerdir. Keynes otonom yatırım harcamalarındaki değişmeleri ekonomideki konjonktür dalgalarının en önemli sebebi olarak kabul eder. Çarpan katsayısının değeri ne kadar yüksekse çarpan mekanizmasının üretim ve milli gelir üzerindeki dalgalandırıcı etkisi de o kadar yüksek olacaktır. 

Milli gelir, ekonominin sahip olduğu üretim kaynaklarıyla ulaşabileceği üretim seviyesini gösterir. 

Keynes'e göre eksik istihdam şartlarında üretimin olması için atıl kapasite olmalıdır. Talep artışı olduğu zaman atıl kapasite kullanılır ve talebe karşılık verir. Keynes'e göre arzda sorun yoktur. Önemli olan talebi karşılamaktır. Eğer talebe karşılık verilmezse enflasyon olur. Klasiklere göre ise ekonomi tam istihdamda olduğu için arz artırılamaz, enflasyon olur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
1
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.