Enflasyon Nedir? Enflasyon Türleri Nelerdir?

Enflasyon Nedir? Enflasyon Türleri Nelerdir?
25.05.201517:58

Enflasyon, fiyatlar genel seviyesindeki sürekli artış olarak ifade edilir. Fiyat artışının enflasyon sayılabilmesi için bunun sürekli bir artış olması gerekmektedir.

Haber güncelleme tarihi 25.10.2020 13:42

 


Enflasyon Neden Artar?

Enflasyondaki artış denge fiyatının üzerine çıktığını gösterir. Bunun iki sebebi vardır. Birincisi talebin arzı geçmesi (Talep Enflasyonu) İkincisi ise arzın talebi karşılayamayacak kadar yetersiz olması (Arz Enflasyonu) Talebin arzı geçmesi için ekonomide talep edilen malların ve hizmetlerin yeterince üretilemiyor olması gerekir.


Arz Enflasyonu

1. Maliyet Enflasyonu ( Ücret Enflasyonu )

Ücretlerin yükselmesinden kaynaklanan enflasyondur. Ücretlerin yükselmesi maliyetleri de artırır.

2. İthal Enflasyon

Ekonomideki ithal girdilerin fiyatının artmasıyla özellikle ithalata dayalı ülkeleri etkiler. İthalat ihracattan fazlaysa büyüme negatiftir.

3. Kâr Enflasyonu ( Fiyat Enflasyonu )

Malların ve hizmetlerin fiyatlarına yapılan artıştan kaynaklanır.


Enflasyon Çeşitleri

1) Ilımlı Enflasyon (Sürünen, Sinsi Enflasyon)

Yüzde 10'un altındakiler ılımlı enflasyon sayılır. Sinsi denmesinin sebebi, düşük diye önlenmeye gerek görülmemesi ama büyümeye elverişli olmasındandır.


2) Aşırı Enflasyon

Yaklaşık yüzde 40-50 oranındaki enflasyonlardır. Türkiye'de görülmüştür.


3) Hiperenflasyon

Günlük olarak bile hesaplanmalıdır çünkü fiyatlar sürekli değişir. Örneğin 1.Dünya Savaşı ve sonrasında Almanya'da yaşanmıştır.


Enflasyonun Zararları 

Geleceğe dair bir belirsizlik oluşur. Öngörüde bulunulamıyor. Üretim artar çünkü fiyatlar artacak diye daha çok alırız. Beklenti enflasyonun artması yönünde olduğu için tüketim etkilenmiyor. Tüketim hızlanıyor ve enflasyon da bir sarmala giriyor.

Yatırımcılar belirsizlik yüzünden yatırımdan cayıyor. Yatırımcılar güven ve istikrar ararlar.

Gelir dağılımını bozar. Enflasyonun olması kârın olmaması demek. kimin kâr ettiği değişebilir. Enflasyon durumunda yüksek gelirliler gelirlerini enflasyona göre değiştirebilenler ( satıcılar fiyatla oynayabilirler örneğin ) kârlı çıkanlardır. İşçiler ve memurlar ücteri, maaşı değiştiremiyorlar. İşte onların zararları diğerlerine kâr olarak aktarılır ve gelir dağılımı adil olmaz.


Enflasyonun Faydaları

Düşük bir enflasyon varsa, tüketim artar. Bu da üretimi artırır. Yüksek bir enflasyonun verdiği zararlardan başka hiçbir faydası yoktur!


Türkiye'de Enflasyon

1970'lerden 2001'deki krize kadar enflasyon ülkemizde kronik bir sorundur. Hükümetlerde işsizlik mi enflasyon mu tercih edilmeli diye bir ikilem oluşur. Genelde ülkeler işsizliği azaltıp enflasyonun artmasına göz yumarlar. işsizliğin azaltılması için yeni iş sahaları açılır. Bu, büyümeyi sağlar. Büyümeyi sağlamak için üretim artmalıdır. Yatırım ve tüketim mallarının artması da büyümeyi artırır. Bu ve vergilerin düşürülmesi de işsizliği azaltır. Teşvikler, transfer harcamaları, sübvansiyonlar da üretimi ve tüketimi artırır fakat beklentiler o kadar belirsiz ki bütün bunlar harcamaya dönüşmezse ne yapılabilir? Bu sefer hükümet bizzat kendisi doğrudan yatırım yapabilir. Yol, baraj vb. Özellikle inşaat sektöründe girdi çok yüksektir. Bunlar işe yaramazsa Merkez Bankası para basar. Para miktarını artırmanın diğer yolu faiz oranlarınının düşürülmesidir. böylece daha ucuza kredi bulunur. Bu da tüketimi artırır. Aynı şekilde zorunlu karşılık oranları da düşürülebilir. En genel anlamıyla para politikaları piyasaya daha fazla para sunmaktır. Böylece harcama ve yatırımlar artabilir. Yani milli gelir artar ve işsizlik azalır.

Neoldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
23
135
4
2
2
3
53
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.