Fil Hastalığı Nedir? Lenfödem Belirtileri ve Tedavisi

Fil Hastalığı Nedir? Lenfödem Belirtileri ve Tedavisi
14.04.201618:28

Sıklıkla tropikal ülkelerde rastlanılan fil hastalığının nedenlerini, belirtilerini, tedavisini, egzersizlerini ve ameliyatını yazımızda bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 07.01.2023 09:36

Son dönemde hızlıca yayılan fil hastalığı, belirtilerini yavaş yavaş göstermesi sebebiyle oldukça tehlikelidir. İnsanların gün geçtikçe daha da sağlıksız beslenmeleri yüzünden ortaya çıkan bu hastalık hakkında bilinmesi gerekenlere içeriğimizde yer verdik. Yazımızda fil hastalığı nedir, neden olur, evreleri nelerdir, hangi belirtileri gösterir ve tedavisi nasıldır gibi soruları cevaplayacağız.

İşte lenfödem hakkında her şey...

Fil Hastalığı (Lenfödem) Nedir?

Fil Hastalığı Lenfödem

Tıp dilinde lenfödem olarak adlandırılan fil hastalığı, yaygın olmamakla birlikte nadiren görülen hastalık türlerinden biridir. Lenf sistemindeki yapısal bozukluktan kaynaklanan fil hastalığı, lenf sıvısının miktarındaki artış sonucunda deri altında ve doku aralıklarında yayılarak birikir. Bu nedenle kollarda, bacaklarda veya gövdede şişlikler meydana gelir.

Nadir görülen hastalıklardan biri olan fil hastalığının bulaşıcı olmamakla birlikte genetik geçişli bir hastalık olmadığını da söyleyebiliriz. Hormonal dengesizlik sonucunda oluşan fil hastalığında düzenli tedavi ile iyileşme sağlanabileceği gibi tedavi edilmeyen vakalarda hastalık ciddi boyutlara ulaşabilir.

Fil Hastalığı (Lenfödem) Evreleri Nelerdir?

Fil Hastalığı Lenfödem

Geri dönebilen lenfödem olarak nitelendirilen 1. evrede geçici şişme ve kesin tanımlanamayan yakınmalar görülür. Gün içinde artan ödem, istirahat halindeyken azalır.

Evre 2 kronik lenfödem olarak nitelendirilir. Bu evrede sürekli şişlik ile birlikte his azalması ve hareket kısıtlılığı meydana gelir. Aynı zamanda ağrı ve yanma gibi şikayetler görülür.

3. ve son evrede ise ciddi ağrılar söz konusudur. Zaman içinde artan uzuv deformasyonu ile birlikte ciddi bir hareket kısıtlılığı söz konusudur. Son dönemde ise lenf kanserinden bahsedilir. Tedavinin sonuç vermemesi durumunda ölüm kaçınılmaz olur.

Fil Hastalığı Neden Olur?

Fil Hastalığı Lenfödem

Fil hastalığının sebebi kesin olarak bilinmemekle birlikte lenf sıvısının kan dolaşımına girmek yerine bazı nedenlerden ötürü deri altına yayılım göstermesi sonucunda ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Lenfödem oluşumun en çok karşılaşılan nedenleri lenf düğümlerinin alınması, lenf damarlarının tıkanması, radyoterapi ya da ameliyatta lenf yollarının hasar görmesidir. Çoğu lenfödem hastası bu nedenler yüzünden fil hastalığına yakalanmaktadır.

Fil Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Fil Hastalığı Lenfödem

Lenfödem hemen ortaya çıkan bir hastalık değildir. Bazı vakalarda 15 yıl veya daha uzun sürede belirtiler ortaya çıkabilir. Fil hastalığında lenf sıvısının yayılım gösterdiği bölgede belirtiler meydana gelmektedir.

Lenfödemin belirtileri ağrı ve rahatsızlık hissi, vücutta ağırlık ve sıkılık hissi, hareket kabiliyetinin kısıtlanması, ciltte gerginlik ve sertlik yaşanması, el ve ayaklarda dolgunluk hissi, şişlik ve iltihaplanma, derinin sertleşerek kalınlaşması ve şiş bölgeye bastırıldığında çukur oluşumudur.

Fil Hastalığı Tedavisi Nasıldır?

Fil Hastalığı Lenfödem

Lenfödem hastalığının tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur hijyendir. Hijyenin yanı sıra ilk aşamada doktorlar tarafından çeşitli spor ve egzersizler önerilir. Bu egzersizlerin düzenli şekilde uygulanması sonucunda vücut eski haline dönebilir. Ayrıca bu egzersizler sayesinde kaslar daha çok hareket eder ve basınç biraz olsun azalır.

Fil hastalığında uygulanan bir diğer tedavi yöntemi ameliyattır. Uygulanan cerrahi müdahale ile fazla deri alınır. Cerrahi müdahalenin yanı sıra ilaç tedavisi ve fizyoterapi gibi uygulamalarla da tedaviye destek verilir. Ek olarak varis çorabı kullanımının da faydalı olabileceğini söyleyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Lyme Hastalığı Nedenleri ve TedavisiTetanos Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
Sıtma Belirtileri ve TedavisiKuduz Hastalığı Nedir?

Fil hastalığı ne demek?

Fil hastalığı bir lenfatik sistem hastalığıdır. Lenf sıvısını düzenleyen lenfatik sistemin çalışmasında yaşanan bir problem sonucunda oluşan bu hastalık, doku aralarında ve deri altlarında lenf sıvısının birikmesine neden olur. Bunun sonucunda da şişlikler ve iltihaplanmalar ortaya çıkar.

Fil hastalığı geçer mi?

Fil hastalığı kendiliğinden geçen bir hastalık değildir. Ancak gerekli tedavinin yapıldığı lenfödem hastaları kısa sürede bu rahatsızlıktan kurtulabilmektedir. Ayrıca bu hastalığın bulaşıcı olmadığını da söyleyelim.

Fil hastalığı nerelerde görülür?

Lenfödem, lenf sıvısında meydana gelen artış sonucunda deri altında ve doku aralıklarında yayılım göstererek birikmeye başlar. Bunun sonucunda da bacaklarda, kollarda ve gövdede şişlik oluşumuna neden olur.

Fil hastası nasıl beslenmeli?

Fil hastaları ilk olarak günlük en az 10 bardak su tüketmelidirler. Daha sonra çay, kahve, alkol, çikolata gibi kafein içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdırlar.

Fil hastalığı tedavi edilmezse ne olur?

Fil hastalığı tedavi edilmediği takdirde şiddetini arttırarak daha ciddi problemlerin oluşmasına sebebiyet verebiliyor. Enfeksiyon ve kanser oluşumuna neden olabilen lenfödemin bir an önce tedavi edilmesi gerektiğini söyleyelim.

Fil hastalığı için hangi bölüme gidilir?

Fil hastalığı için Kalp ve Damar Cerrahisi bölümüne gitmeniz gerekiyor. Alanında uzman Kalp ve Damar Cerrahi doktoru tedavi sürecini süratle başlatacaktır.

Fil hastalığına hacamat iyi gelir mi?

Hacamatın fil hastalığına iyi geldiği yapılan bazı araştırmalarda tespit edilmiştir. Ancak aktif olarak tedavi görüyorsanız doktorunuzun onayı olmadan hacamat yaptırmamanız gerektiğini söyleyelim.

Fil hastalığına hangi bitki iyi gelir?

Fil hastalığına iyi gelen bitkiler arasında en çok tercih edileni zencefildir. Zencefil fil hastalığının gösterdiği semptomlar olan şişme ve iltihaplanmayı büyük oranda azaltmaktadır. Hasarlı lenf nodlarını iyileştiren zencefil, zaman içerisinde işlevlerini tekrardan yapabilmelerini sağlar.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
1
9
2
3
0
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.