• DOLAR5,8739-0.09
 • EURO6,5874-0.02
 • ALTIN252,138-0.90
 • BIST91.5410.83

Fil Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Fil Hastalığı Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
14.04.201618:28

Sıklıkla tropikal ülkelerde rastlanılan bir hastalık olan fil hastalığının nedenleri, belirtileri ve tedavisine dair tüm bilinmesi gerekenleri bu içeriğimizde bulabilir bilgi ve sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 08.12.2018 14:30

Türkiye de fil hastalığı son dönemde hızlıca yayılmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise insanların gün geçtikçe daha da sağlıksız beslenmeleridir. İlerleyen yaşlarda kişide yavaş yavaş belirtilerini gösteren fil hastalığı akıllara şu soruları da beraberinde getirdi. Fil hastalığı nedir? Fil hastalığı neden olur? Fil hastalığının evreleri nelerdir? Fil hastalığının tedavisi nedir? Fil hastalığında meydana gelen görüntüler nelerdir? Fil hastalığı fotoğrafları nasıldır? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.


Fil Hastalığı (Lenfödem) Nedir ve Neden Olur?

Tıp dilinde lenfödem olarak adlandırılan fil hastalığı, yaygın olmamakla birlikte nadiren görülen hastalık türlerinden biridir. Lenf sistemindeki yapısal bozukluktan kaynaklanan fil hastalığı, lenf sıvısının miktarındaki artış sonucunda deri altında ve doku aralıklarında yayılarak birikir. Bu nedenle kollarda, bacaklarda veya gövdede şişlikler meydana gelir.

fil-hastaligi.jpg

Lenfatik sistem, hüceler arasındaki sıvıyı süzerek kana karışmasını sağlar. Böylece hücreler arasındaki sıvı dengesinin korunmasına yardımcı olur. Lenf sıvısının taşınmasını lenf kanalları ve lenf düğümlerinin hasara uğraması veya doğuştan kusurlu olması durumunda lenf sıvısı vücutta birikir. Ancak biriken sıvı miktarı lenfatik sistemin taşıma kapasitesini aşarsa lenfödem adı verilen fil hastalığı ortaya çıkar. Lenfödem, genellikle kollarda ve bacaklarda şişliğe neden olurken nadiren gövdede de şişliğe neden olabilirNadir görülen hastalıklardan biri olan fil hastalığının bulaşıcı olmamakla birlikte genetik geçişli bir hastalık olmadığını da söyleyebiliriz. Hormonal dengesizlik sonucunda oluşan fil hastalığında düzenli tedavi ile iyileşme sağlanabileceği gibi tedavi edilmeyen vakalarda hastalık ciddi boyutlara ulaşabilir.

lenfodem.jpg

 


Fil Hastalığı (Lenfödem) Evreleri Nelerdir?

 • Evre 1; Geri dönebilen lenfödem olarak nitelendirilen 1. evrede geçici şişme ve kesin tanımlanamayan yakınmalar görülür. Gün içinde artan ödem, istirahat halindeyken azalır.
 • Evre 2;Kronik lenfödem olarak nitelendirilir. Bu evrede sürekli şişlik ile birlikte his azalması ve hareket kısıtlılığı meydana gelir. Aynı zamanda ağrı ve yanma gibi şikayetler görülür.
 • Evre 3: Son evrede ciddi ağrılar söz konusudur. Zaman içinde artan uzuv deformasyonu ile birlikte ciddi bir hareket kısıtlılığı söz konusudur. Son dönemde ise lenf kanserinden bahsedilir. Tedavinin sonuç vermemesi durumunda ölüm kaçınılmaz olur.

ileri-derece-fil-hastaligi.jpg


Fil Hastalığı (Lenfödem) Neden Olur?

Bazı lenfödemlerin nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte edinilmiş lenfödem vakalarında cerrahi müdahalenin, radyasyonun, enfeksiyonun veya travmanın neden olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca meme kanseri gibi bazı kanser türlerinin tedavisinde lenf düğümlerinin alınması lenfödem riskini arttırır. Lenf sistemindeki yapısal bozukluktan kaynaklanan fil hastalığının temelinde asalak solucanların üremek için bıraktıkları larvaların, sivrisineklerle taşınması sonucunda insanlara geçmesi yatar. Buna bağlı olarak lenf damarları tıkanır ve iltihaplanma meydana gelir. Bunun sonucunda ise kollarda veya bacaklarda şişlikler meydana gelir. Fil hastalığının oluşumunda rol oynayan etkenlerden bir diğeri ise kanser dokusunun lenf yollarını tıkanmasının yanı sıra radyoterapi veya ameliyatta lenf yollarının hasar görmesidir. Lenf yollarının hasar görmesi sonucunda lenf sıvısı deri altında veya doku aralıklarında yayılma göstererek birikir ve şişliğe yol açar.

lenfodem-belirtileri.jpg


Fil Hastalığı (Lenfödem) Belirtileri Nelerdir?

Lenfödem hemen ortaya çıkan bir hastalık değildir. Bazı vakalarda 15 yıl veya daha uzun sürede belirtiler ortaya çıkabilir. Fil hastalığında ilk olarak el ve ayaklarda belirtiler gözlemlenir. Kol ve bacak ağırlığında meydana gelen artışın yanı sıra ciltte gerginlik ve sertlik söz konusudur. İlerleyen zamanlarda el ve ayaklarda duyu bozuklukları meydana gelir. Ayrıca eklem sertliği, el ve ayaklarda dolgunluk hissi ve hareket kısıtlılığı gibi belirtiler görülür. Şişlik nedeniyle çorap, dar kıyafetler, ayakkabı, yüzük ve bilezik gibi eşyalar ciltte iz bırakır. Ayrıca şiş bölgeye bastırılması sonucunda çukur oluşur

lenfodem-bulgulari-001.jpg


Fil Hastalığı (Lenfödem) Tedavisi Nasıldır?

Fil hastalığının tedavisinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsur hijyendir. Aynı zamanda ilk aşamada doktorlar tarafından çeşitli spor ve egzersizler önerilir. Doktor tarafından önerilen egzersizlerin düzenli şekilde uygulanması sonucunda vücut eski haline dönebilir. Aynı zamanda bu egzersizler sayesinde kaslar daha çok hareket eder ve basınç biraz olsun azalır. Fil hastalığında uygulanan bir diğer tedavi yöntemi ameliyattır. Uygulanan cerrahi müdahele ile fazla deri alınır. Cerrahi müdahalenin yanı sıra ilaç tedavisi ve fizyoterapi gibi uygulamalarla tedaviye destek verilir. Ayrıca varis çorabı kullanımı da faydalı olabilir. 

lenfodem-tedavisi.jpg

Önerilen İçerik;

 Tuvaletten Daha Kirli Olduğuna İnanmayacağınız 20 Günlük Eşya

NeOldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
9
2
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
BENZER HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.