Vücuttan Ödem Atmanın En Hızlı Yolları ve Ödem Söktürücü Besinler

Vücuttan Ödem Atmanın En Hızlı Yolları ve Ödem Söktürücü Besinler
11.07.201510:22

Uzmanlar ödemin bir çok nedeni olabileceğinden bahsedip, ödem oluşması ciddi hastalıkların da habercisi olabilir diye belirttiler. Öncelikle ödem nedir? sorusunun cevabını bu içeriğimizde sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 23.02.2021 14:59

Vücutta Biriken Ödemler Hakkında Bilgiler

Vücutta biriken fazla sıvılar sayesinde oluşan ödemler çoğu zaman kişiyi kilolu göstererek can sıkıcı olabiliyor. Ayrıca bazı hastalıkların ortaya çıkmasına da yardımcı olan ödemlerden kurtulmak için doğal yöntemleri araştırdık. Bu içeriğimizde bitkisel ürünler sayesinde hızlı ödem atılımına dair bilgileri sizlere sunacağız. İşte kısa sürede ödemlerden kurtulmanın yolları ve ödemler hakkında sıkça sorulan soruların cevapları... 

giriş-051.jpg

Ödem Söktürücü doğal ve bitkisel yöntemlerin yanı sıra ödem sorunu için bitkisel ilaçları ve gıdaları da kullanabilirsiniz. Ödem söktürücü bitkisel ürünleri incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız. 

Ödem Söktürücü Doğal ve Bitkisel 15 Yöntem

Ödem nasıl atılır sorusunun cevabını bilmek gerekir. Ödem, vücudunuzun dokularında tutulan fazla sıvıların neden olduğu bir şişliklerdir. İşte ödemi atmanın yolları şunlardır;


1. Tuz Tüketimini Azaltın

tuz-tüketimi.jpg

Ödem nasıl atılır sorusuna verilecek en önemli cevap, tuz alımını azaltmak olacaktır. Tuz alımınızı azaltın. Vücuttaki fazla tuz, dokulara su çeker, bu nedenle tuz tüketimini azaltmak ödemi azaltabilir. 


2. İşlenmiş Gıda Alımını Sınırlayın

i̇şlenmiş-gida.jpg

Bunlar, marketlerden satın aldığınız kutulu, dondurulmuş ve konserve ürünlerini içerir. Hazır yiyecekler yerine evde kendiniz yemek hazırlamaya özen gösterin. Bu şekilde yediğiniz yemeklerde eklenmiş tuz olup olmadığından emin olabilirsiniz.


3. Dengeli Beslenin

dengeli-besle.jpg

Ödem atmanın en önemli yollarından birisi de dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Diyetinizde iyi bir beslenme dengesi sağlamanın en iyi yolu, çeşitli meyve ve sebzeleri yemektir. Bu gıdalar doğal olarak tuz bakımından düşüktür. Kuşkonmaz, maydanoz, pancar, üzüm, yeşil fasulye, yapraklı yeşillik, kabak, ananas, soğan, pırasa ve sarımsak gibi çeşitli meyve ve sebzeleri bolca tüketebilirsiniz.


4. Et Tüketimini Azaltın

et-tüketimi.jpg

Tükettiğiniz et miktarını sınırlandırmalısınız. Bazı etlerde tuz miktarı daha fazladır. Bunlara örnek verecek olursak; kurutulmuş etler, soğuk etler ve kırmızı etler bunlardan bazılarıdır.  Ayrıca, aşırı yağ tüketimi, ödemi kötüleştiren karaciğer, safra kesesi ve sindirimin sağlıklı işlevini de olumsuz yönde etkileyebilir.


5. Bol Miktarda Su İçin

bol-miktarda-su.jpg

Ödem sudan oluşuyorsa neden üzerine su içiyoruz sorusunu sorabilirsiniz. Ancak su vücudu temizlemenin en iyi yoludur. Günde 6-8 bardak su içmeyi unutmayın.


6. Alkol, Kafein ve Tütün Kullanmayın

alkol,-kafein-ve-tütün.jpg

Bu ürünler ödemi artırabilir ve genel sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyebilir.  Aynı zamanda alkol ve kafein sizi dehidre edebilir. Bu yüzden bu içecekleri tüketirseniz, etkilerine karşı koymak için normalden daha fazla su içmeniz gerektiğini unutmayın.


7. Bedeninize Uygun Egzersiz Programlarını Uygulayın

bedeninize-uygun-egzersiz.jpg

Ödemden yeterli hareket ve egzersizle kurtulabileceğinizi unutmayın. Ancak çok fazla egzersizinde ödeme neden olabileceği gerçeğini sakın unutmayın. Birçok insan ödemin aşırı egzersizden kaynaklandığını bilmez. Özel bir sağlık durumunuz yoksa eğer bedeninize uygun egzersiz programları deneyebilirsiniz.  


8. Çok Oturmaktan Kaçının 

çok-oturmak.jpg

Oturmak ve hareket etmemek için çok fazla zaman harcamak ödemin en büyük nedenleri arasındadır. Dolaşmak ve hareket etmek bacak kaslarınızın genişlemesini sağlar. Bu durumda damarlarınız vücudunuza masaj yapar ve kanı uyararak dolaşmasını sağlar. Bu şekilde ödem ve şişlik gibi durumların oluşması söz konusu olmaz.


9. Ayaklarınızı Yukarı Kaldırın

ayaklarinizi-yukari-kaldirin-001.jpg

Uzun süre otururken veya dinlenirken ayaklarınızı yukarı kaldırın. Uzun süre oturmaktan kaçınamıyorsanız, ödemden korunmak için bacaklarınızı yüksekte tutmaya çalışın. Ayaklarınızı masaya veya bir tabureye yatırın. Ayaklarınızı rahatça dinlendirebileceğiniz bir yastık yığını bile yapabilirsiniz.


10. Her Saat Başı Yürüyün

her-saat-başi-yürüyün-yeni.jpg

Çok fazla ödeminiz biriktiyse, her saat başı 5 dakikalık bir yürüyüşe çıkmak ödemenizi atmanıza yardımcı olacaktır. Oda etrafında yürüyüşe çıkın, su şişenizi tekrar doldurmak için yürüyün.  Bu durum ruh halinizi iyileştirecek ve ödemenizi atmanıza yardımcı olacaktır.


11. Kollarınızı Kaldırın

kollarinizi-kaldirin-001.jpg

Ödemlerin çoğu elinizde ve bileklerinizdeyse, kollarınızı ve ellerinizi başınızın üzerinde her 30 dakikada bir yükseltmeye çalışın. Bu, yer çekiminin sayesinde sıvının dışarıya atılmasına yardımcı olacaktır. Kafanızda havaya kaldırılırken ellerinizi hafifçe sallayın bu şekilde en az 60 sn kadar bekleyin.


12. Sıkıştırma Çorapları Giyin

sikiştirma-çoraplari.jpg

Sıkıştırma çorapları, sıvı birikmesini önlemek için alt bacağınızın ve ayak bileğinizin etrafında basınç tutan sıkı elastik çoraplardır.  Tıbbi cihaz mağazalarında ve bazı eczanelerde bu çoraplardan bulabilirsiniz.


13. Antioksidanlar Alın

antioksidanlar-alin-001.jpg

Antioksidanlar ödemleri dolaylı olarak destekleyebilirler çünkü damarları güçlendirirler. Antioksidan yiyecekleri yemenin yanı sıra, üzüm çekirdeği ekstresi (günde iki kez 360 mg) veya yaban mersini (günde üç kez 80 mg) gibi bir ek gıda almayı deneyebilirsiniz.


14. Masaj Yaptırın

masaj-.jpg

Masaj yaptırmak vücudunuzdaki fazla sıvıyı ve dokuyu harekete geçirebilir.  Lenf Drenaj Terapisi olarak da bilinen lenfödem masajı, vücudun lenfatik sistemine yardımcı olan ve bağışıklık fonksiyonunu destekleyen bir masaj şeklidir.


15. Bitki Çayları Tüketin

bitki-çaylari.jpg

Bitki çayları ürettiğiniz idrar miktarını artırır ve böylece fazla sıvıları vücudunuzdan atar. Ancak bitki çayları kullanmadan önce kullanacağınız bitkiye karşı alerjiniz olup olmadığını ölçün. İlaç kullanıyorsanız bitki çaylarını kullanmadan önce muhakkak bir uzmana danışın. 


Ödem Nedir?

ödem-nedir-001.jpg

Uzmanlar ödemin bir çok nedeni olabileceğinden bahsedip, ödem oluşması ciddi hastalıkların da habercisi olabilir diye belirttiler. Öncelikle ödem nedir? Tanımını yapalım.  Vücutta sıvı birikmesine ödem nedir. Ödem yaygın olarak görülen bir durumdur. Ödem hücre içi sıvının doku aralarında ve cilt altında birikmesi de diyebiliriz.

Ödeme yol açan hastalıklar, böbrek-karaciğer hastalıkları, kalp-damar sorunları, hormonal hastalıklardır. Ödem oluşmasına neden durumlardan bazıları ise, Regl dönemi,menopoz,fazla kilo,az su tüketimi,fazla karbonhidrat tüketimi,bol tuzlu diyet. Bunların haricinde Magnezyum Eksikliği/ B6 Vitamin Eksikliği ve tansiyon dengesizliği de ödeme neden olabiliyor.

Ödem en önce el, ayaklarda ve göz kapaklarında başlar. Tükettiğiniz su ve tuz miktarı ödem oluşmasında etkin rol oynar. Ödem tedavisi ise hastalığa bağlı bir ödem değilse, ilaçsız bazı yöntemlerle ödemden kurtulabilirsiniz.


Ödemin Türleri ve Belirtileri

Belirtiler ödemin nedenine göre değişmektedir. Ödeme sebep olan Bazı rahatsızlıklar ve hastalıklar sonucunda iki farklı ödem türü ortaya çıkmaktadır. İşte ödem tüleri ve türlere göre ödem belirtileri...


1. Periferik Ödem (Çukur ödemi)

periferik-ödem-(çukur-ödemi).jpg

Ayak bilekleri ve bacaklardaki şişkinlik olarak tanımlanabilir. Periferik ödemden kaynaklanan şişlik, vücut pozisyonundaki değişikliklerle artabilir veya azalabilir. Örneğin, bir kişi sırtüstü yatarken, şişlik bacaklarda daha az olurken, sakrum (kuyruk sokumu) çevresindeki bölgede daha belirgin olacaktır. Şişmiş alan yer üzerindeki cilt sıkı ve parlak görünür ve sıkı olan bölgeye bir parmakla basınç uygulandığında, bir girinti oluşur. Buna preferik ödem yani çukur ödemi denir.


2. Pulmoner Ödem

pulmoner-ödem.jpg

Akciğer ile bağlantılı olan bir ödem türüdür. Pulmoner ödem söz konusu olduğunda, hastanın ekstremitelerinin (kollar ve bacaklar) muayenesinde sıklıkla sıvı tutulumu veya belirgin şişlik olduğuna dair bir kanıt yoktur. Bunun nedeni sıvının akciğerlerde birikmesidir. Pulmoner ödem belirtileri şunlardır:

 • Nefes darlığı

 • Düz yatarken solunum güçlüğü

 • Nefes nefese uyanmak


Ödemin Nedenleri Nelerdir?

ödemin-nedenleri-nelerdir.jpg

Ödemde vücuttaki küçük damarlardan çevre dokulara aşırı sıvı akar. Bu aşırı sıvı, dokuların şişmesine neden olur. Çevre dokulara sızan sıvının nedeni, çeşitli faktörler sonucu olabilir. Ödemin mümkün olduğunca basit bir şekilde tanımlanması gerekir. Örneğin:

 • Kan damarlarının içinde çok fazla kuvvet veya basınç

 • Kan damarının dışındaki bir kuvvet, sıvının içinden çekilmesine neden olur; veya

 • Kan damarının duvarı tehlikeye girer ve dengeyi koruyamaz, sıvı kaybına yol açar.

Bu üç faktörden her biri, çeşitli hastalıklarla veya durumlarla ilişkili olabilir.

Bunlar ise aşağıdaki gibidir:


1. Hamilelik

hamilelik-012.jpg

Hamilelik sırasında ödem görülebilir, çünkü gebe kadınlar vücutlarında daha fazla sıvı tutarlar. Bir kadında doğum sonrasına ödem oluşabilir.


2. İlaç Kullanımı

i̇laç-kullanimi.jpg

Çeşitli ilaçlar, örneğin steroidler, kalsiyum kanal blokerleri, tiazolidinedionlar (insülin duyarlılığını arttıran oral antidiyabetik gruplarından biri), nonsteroidal (ağrı kesici), antiinflamatuar ilaçlar, östrojenler vb. ödeme neden olabilir.


3. Karaciğer Hastalığı ve Böbrek Hastalığı

karaciğer-hastaliği.jpg

Bu organların her ikisi de vücuttaki sıvı dengesinin korunmasında hayati öneme sahiptir ve eğer bu organ sistemlerinde ciddi hastalık varsa ödem gelişebilir. (Karaciğer sirozu, kronik böbrek hastalığı ve akut böbrek yetmezliği.)


4. Venöz Yetmezliği

venöz-yetmezliği.jpg

Bu, kanın kalbe vücudun periferal bölgelerinden (örneğin, ayak bilekleri, bacaklar, ayaklar, eller) verimli bir şekilde dönmediği ve ödem ile sonuçlanan yaygın bir durumdur. Bu genellikle her iki bacakta da ödem ile sonuçlanır.


5. Kalp Yetmezliği

kalp-yetmezliği.jpg

Kalp zayıfsa ve kanı verimli bir şekilde pompalayamazsa, kanın vücudun belirli bölgelerinde kan birikmesine neden olur, bu da sıvının kan damarlarından çevre dokulara sızmasına neden olur.


Vücutta Ödem oluşumu İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

❓ Adet Döneminde Ödem Oluşur Mu? Nasıl Atılır?

Adet dönemlerinde hormonal dengezislik sebebiyle ödem oluşumu görülmektedir. Özellikle bacaklar ve yük bölgesinde görülen adet dönemi ödemleri maydanoz ve kekik tüketimi ile geçirilebilir. Bunun yanı sıra sağlıklı beslenme ve bitki çayları kullanarak da vücutta oluşan ödemleri atabilirsiniz.


❓ Akciğerde Ödem Oluşumu Ne Demektir?

Akciğer içerisinde yer alan hava keseciklerinin sıvı ile dolması olayına akciğer ödemi denilmektedir. bu rahatsızlık sonucu nefes almak hayli zorlaşır ve tehlikeli sonuçlar ortaya çıkartabilir. 


❓ Hızlı Ödem Atmanın Yolları Nelerdir?

Hızlı ödem atmanın yolları sağlıklı beslenme ve ödem söktürücü doğal besinleri kullanmaktan geçiyor. Ödem söktürücü besinlerin yanı sıra yukarıda yer alan ödem söktürücü doğal ve bitkisel yöntemleri uygulamanız gerekmektedir. Düzenli spor yapmak ve su tüketmek de ödem atılımını hızlandırır.


❓ Ödem Oluşumu Nasıl Anlaşılır?

Vücuttaki fazlalık suların deri altında birikmesiyle oluşan ödemler hafif şişkinlik ile kendini belli eder. bu şişkinlik kilonuza rağmen sizi şişman göstermektedir. 


❓ Bacaklardaki Ödem Nasıl Atılır?

Bacakalrdaki ödemleri atmanın en kolay yolu spor yapmak ve bol su tüketmektir. Bunun yanında bitki çayları ve doğal beslenme de bacaklardaki ödemlerin atılmasına yardımcı olur. Bacaklardaki ödemlerin hızlıca atılması için içeriğimizde yer alan ödem söktürücü doğal tedavi yöntemlerini incelemenizi öneririm.


❓ Yüzde ve Yanaklarda Ödem Oluşur Mu?

Genellikle ayaklarda ve bacaklarda oluşan ödem nadiren de olsa yanaklarda ve yüzde de oluşmaktadır. Deri altına gizlenen fazlalık sıvılar yanakların tombul bir görüntüye ulaşmasını sağlar. 


UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. 

Önerilen İçerik: Ödem Söktürücü 5 Besin

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
1
1
1
1
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.