Ödem Nedir? Hakkında Bilgiler

Ödem Nedir? Hakkında Bilgiler
11.07.201510:22

Uzmanlar ödemin bir çok nedeni olabileceğinden bahsedip, ödem oluşması ciddi hastalıkların da habercisi olabilir diye belirttiler. Öncelikle ödem nedir? sorusunun cevabını bu içeriğimizde sizler için derledik.

Haber güncelleme tarihi 12.12.2018 14:10

Ödem Nedir?

Uzmanlar ödemin bir çok nedeni olabileceğinden bahsedip, ödem oluşması ciddi hastalıkların da habercisi olabilir diye belirttiler. Öncelikle ödem nedir? Tanımını yapalım.  Vücutta sıvı birikmesine ödem nedir. Ödem yaygın olarak görülen bir durumdur. Ödem hücre içi sıvının doku aralarında ve cilt altında birikmesi de diyebiliriz.

Ödeme yol açan hastalıklar, böbrek-karaciğer hastalıkları, kalp-damar sorunları, hormonal hastalıklardır. Ödem oluşmasına neden durumlardan bazıları ise, Regl dönemi,menopoz,fazla kilo,az su tüketimi,fazla karbonhidrat tüketimi,bol tuzlu diyet. Bunların haricinde Magnezyum Eksikliği/ B6 Vitamin Eksikliği ve tansiyon dengesizliği de ödeme neden olabiliyor.

Ödem en önce el, ayaklarda ve göz kapaklarında başlar. Tükettiğiniz su ve tuz miktarı ödem oluşmasında etkin rol oynar. Ödem tedavisi ise hastalığa bağlı bir ödem değilse, ilaçsız bazı yöntemlerle ödemden kurtulabilirsiniz.

odem-nedir.jpg


Ödemin Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler ödemin nedenine göre değişmektedir. Bunlar;


1. Periferik Ödem (Çukur ödemi)

Ayak bilekleri ve bacaklardaki şişkinlik olarak tanımlanabilir. Periferik ödemden kaynaklanan şişlik, vücut pozisyonundaki değişikliklerle artabilir veya azalabilir. Örneğin, bir kişi sırtüstü yatarken, şişlik bacaklarda daha az olurken, sakrum (kuyruk sokumu) çevresindeki bölgede daha belirgin olacaktır. Şişmiş alan yer üzerindeki cilt sıkı ve parlak görünür ve sıkı olan bölgeye bir parmakla basınç uygulandığında, bir girinti oluşur. Buna preferik ödem yani çukur ödemi denir.

periferik-odem-.jpg


2. Pulmoner Ödem

Akciğer ile bağlantılı olan bir ödem türüdür. Pulmoner ödem söz konusu olduğunda, hastanın ekstremitelerinin (kollar ve bacaklar) muayenesinde sıklıkla sıvı tutulumu veya belirgin şişlik olduğuna dair bir kanıt yoktur. Bunun nedeni sıvının akciğerlerde birikmesidir. Pulmoner ödem belirtileri şunlardır:

 • Nefes darlığı
 • Düz yatarken solunum güçlüğü
 • Nefes nefese uyanmak

pulmoner-odem.jpg


Ödemin Nedenleri Nelerdir?

Ödemde vücuttaki küçük damarlardan çevre dokulara aşırı sıvı akar. Bu aşırı sıvı, dokuların şişmesine neden olur. Çevre dokulara sızan sıvının nedeni, çeşitli faktörler sonucu olabilir. Ödemin mümkün olduğunca basit bir şekilde tanımlanması gerekir. Örneğin:

 • Kan damarlarının içinde çok fazla kuvvet veya basınç
 • Kan damarının dışındaki bir kuvvet, sıvının içinden çekilmesine neden olur; veya
 • Kan damarının duvarı tehlikeye girer ve dengeyi koruyamaz, sıvı kaybına yol açar.

Bu üç faktörden her biri, çeşitli hastalıklarla veya durumlarla ilişkili olabilir.

Bunlar ise aşağıdaki gibidir:


Hamilelik

Hamilelik sırasında ödem görülebilir, çünkü gebe kadınlar vücutlarında daha fazla sıvı tutarlar. Bir kadında doğum sonrasına ödem oluşabilir.

hamilelik-010.jpg


İlaçlar

Çeşitli ilaçlar, örneğin steroidler, kalsiyum kanal blokerleri, tiazolidinedionlar (insülin duyarlılığını arttıran oral antidiyabetik gruplarından biri), nonsteroidal (ağrı kesici), antiinflamatuar ilaçlar, östrojenler vb. ödeme neden olabilir.

ilaclar-003.jpg


Karaciğer Hastalığı ve Böbrek Hastalığı

Bu organların her ikisi de vücuttaki sıvı dengesinin korunmasında hayati öneme sahiptir ve eğer bu organ sistemlerinde ciddi hastalık varsa ödem gelişebilir. (Karaciğer sirozu, kronik böbrek hastalığı ve akut böbrek yetmezliği.)

bobrek-hastaligi.jpg


Venöz Yetmezliği

Bu, kanın kalbe vücudun periferal bölgelerinden (örneğin, ayak bilekleri, bacaklar, ayaklar, eller) verimli bir şekilde dönmediği ve ödem ile sonuçlanan yaygın bir durumdur. Bu genellikle her iki bacakta da ödem ile sonuçlanır.

venoz-yetmezligi.jpg


Kalp Yetmezliği

Kalp zayıfsa ve kanı verimli bir şekilde pompalayamazsa, kanın vücudun belirli bölgelerinde kan birikmesine neden olur, bu da sıvının kan damarlarından çevre dokulara sızmasına neden olur.

kalp-yetmezligi-002.jpg


Ödem Nasıl Atılır?

Ödem nasıl atılır sorusunun cevabını bilmek gerekir. Ödem, vücudunuzun dokularında tutulan fazla sıvıların neden olduğu bir şişliklerdir. İşte ödemi atmanın yolları şunlardır;


1. Tuz Tüketimini Azaltın

Ödem nasıl atılır sorusuna verilecek en önemli cevap, tuz alımını azaltmak olacaktır. Tuz alımınızı azaltın. Vücuttaki fazla tuz, dokulara su çeker, bu nedenle tuz tüketimini azaltmak ödemi azaltabilir. 

tuz-tuketimini-azaltin.jpg


2. İşlenmiş Gıda Alımını Sınırlayın

Bunlar, marketlerden satın aldığınız kutulu, dondurulmuş ve konserve ürünlerini içerir. Hazır yiyecekler yerine evde kendiniz yemek hazırlamaya özen gösterin. Bu şekilde yediğiniz yemeklerde eklenmiş tuz olup olmadığından emin olabilirsiniz.

islenmis-gida-alimini-sinirlayin.jpg


3. Dengeli Beslenin

Ödem atmanın en önemli yollarından birisi de dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Diyetinizde iyi bir beslenme dengesi sağlamanın en iyi yolu, çeşitli meyve ve sebzeleri yemektir. Bu gıdalar doğal olarak tuz bakımından düşüktür. Kuşkonmaz, maydanoz, pancar, üzüm, yeşil fasulye, yapraklı yeşillik, kabak, ananas, soğan, pırasa ve sarımsak gibi çeşitli meyve ve sebzeleri bolca tüketebilirsiniz.

dengeli-beslenin.jpg


4. Et Tüketimini Azaltın

Tükettiğiniz et miktarını sınırlandırmalısınız. Bazı etlerde tuz miktarı daha fazladır. Bunlara örnek verecek olursak; kurutulmuş etler, soğuk etler ve kırmızı etler bunlardan bazılarıdır.  Ayrıca, aşırı yağ tüketimi, ödemi kötüleştiren karaciğer, safra kesesi ve sindirimin sağlıklı işlevini de olumsuz yönde etkileyebilir.

et-tuketimini-azaltin.jpg


5. Bol Miktarda Su İçin

Ödem sudan oluşuyorsa neden üzerine su içiyoruz sorusunu sorabilirsiniz. Ancak su vücudu temizlemenin en iyi yoludur. Günde 6-8 bardak su içmeyi unutmayın.

bol-su-tuketin.jpg


6. Alkol, Kafein ve Tütün Kullanmayın.

Bu ürünler ödemi artırabilir ve genel sağlığınızı da olumsuz yönde etkileyebilir.  Aynı zamanda alkol ve kafein sizi dehidre edebilir. Bu yüzden bu içecekleri tüketirseniz, etkilerine karşı koymak için normalden daha fazla su içmeniz gerektiğini unutmayın.

alkol-ve-tutun-kullanmayin.jpg


7. Bedeninize Uygun Egzersiz Programlarını Uygulayın

Ödemden yeterli hareket ve egzersizle kurtulabileceğinizi unutmayın. Ancak çok fazla egzersizinde ödeme neden olabileceği gerçeğini sakın unutmayın. Birçok insan ödemin aşırı egzersizden kaynaklandığını bilmez. Özel bir sağlık durumunuz yoksa eğer bedeninize uygun egzersiz programları deneyebilirsiniz.  

bedeninize-uygun-egzersiz-programlarini-uygulayin.jpg


8. Çok Oturmaktan Kaçının 

Oturmak ve hareket etmemek için çok fazla zaman harcamak ödemin en büyük nedenleri arasındadır. Dolaşmak ve hareket etmek bacak kaslarınızın genişlemesini sağlar. Bu durumda damarlarınız vücudunuza masaj yapar ve kanı uyararak dolaşmasını sağlar. Bu şekilde ödem ve şişlik gibi durumların oluşması söz konusu olmaz.

cok-oturmaktan-kacinin.jpg


9. Ayaklarınızı Yukarı Kaldırın

Uzun süre otururken veya dinlenirken ayaklarınızı yukarı kaldırın. Uzun süre oturmaktan kaçınamıyorsanız, ödemden korunmak için bacaklarınızı yüksekte tutmaya çalışın. Ayaklarınızı masaya veya bir tabureye yatırın. Ayaklarınızı rahatça dinlendirebileceğiniz bir yastık yığını bile yapabilirsiniz.

ayaklarinizi-yukari-kaldirin.jpg


10. Her Saat Başı Yürüyün

Çok fazla ödeminiz biriktiyse, her saat başı 5 dakikalık bir yürüyüşe çıkmak ödemenizi atmanıza yardımcı olacaktır. Oda etrafında yürüyüşe çıkın, su şişenizi tekrar doldurmak için yürüyün.  Bu durum ruh halinizi iyileştirecek ve ödemenizi atmanıza yardımcı olacaktır.

her-saat-basi-yuruyun.jpg


11. Kollarınızı Kaldırın

Ödemlerin çoğu elinizde ve bileklerinizdeyse, kollarınızı ve ellerinizi başınızın üzerinde her 30 dakikada bir yükseltmeye çalışın. Bu, yer çekiminin sayesinde sıvının dışarıya atılmasına yardımcı olacaktır. Kafanızda havaya kaldırılırken ellerinizi hafifçe sallayın bu şekilde en az 60 sn kadar bekleyin.

kollarinizi-kaldirin.jpg


12. Sıkıştırma Çorapları Giyin

Sıkıştırma çorapları, sıvı birikmesini önlemek için alt bacağınızın ve ayak bileğinizin etrafında basınç tutan sıkı elastik çoraplardır.  Tıbbi cihaz mağazalarında ve bazı eczanelerde bu çoraplardan bulabilirsiniz.

sikistirma-coraplari-giyin.jpg


13. Antioksidanlar Alın

Antioksidanlar ödemleri dolaylı olarak destekleyebilirler çünkü damarları güçlendirirler. Antioksidan yiyecekleri yemenin yanı sıra, üzüm çekirdeği ekstresi (günde iki kez 360 mg) veya yaban mersini (günde üç kez 80 mg) gibi bir ek gıda almayı deneyebilirsiniz.

antioksidanlar-alin.jpg


14. Masaj Yaptırın

Masaj yaptırmak vücudunuzdaki fazla sıvıyı ve dokuyu harekete geçirebilir.  Lenf Drenaj Terapisi olarak da bilinen lenfödem masajı, vücudun lenfatik sistemine yardımcı olan ve bağışıklık fonksiyonunu destekleyen bir masaj şeklidir.

masaj-yaptirin-001.jpg


15. Bitki Çayları Tüketin

Bitki çayları ürettiğiniz idrar miktarını artırır ve böylece fazla sıvıları vücudunuzdan atar. Ancak bitki çayları kullanmadan önce kullanacağınız bitkiye karşı alerjiniz olup olmadığını ölçün. İlaç kullanıyorsanız bitki çaylarını kullanmadan önce muhakkak bir uzmana danışın. 

bitki-caylari-tuketin.jpg

Önerilen İçerik: Ödem Söktürücü 5 Besin

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
1
1
1
1
2
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.