Kuduz Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kuduz Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?
24.07.201510:08

Hayvan ısırması ya da tırmalaması sonucu oluşabilen kuduz hastalığı ölüme kadar götüren çok ciddi sorunlar yaratabilmektedir.

Haber güncelleme tarihi 13.06.2017 13:56

Hayvanlardan ısırma, salya veya tırmalama yolu ile bulaşabilen hastalık kuduz, artık bitme noktasına gelmiş olsa da ihmal edildiği taktirde hala görülebilmektedir. Özellikle gelişmiş ülkelerde artık kuduz hastalığına rastalanmasa da, ülkemizde özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi gelişmiş şehirlerimizde görülebilmektedir.

Kuduz Hastalığı Nedir?

Bir hayvan hastalığı olan kuduz, salya ve kan yoluyla insana bulaşabilen bir virüstür. Rakun, tilki, çakal ve yarasa gibi hayvanlarda görülen kuduz kedi ve köpek gibi memeli hayvanlardan da bulaşabilmektedir. Hastalığın kuluçka süresi 4 gün ile birkaç yıl arası sürebilmektedir. Çoğu vakada ise 20-40 gün arası sürdüğü görülmektedir. 

Kuduz Hastalığının Belirtileri

Kuduz virüsü taşıyan hayvanlar genellikle huzursuz, tedirgin ve hırçın olurlar. Daha sonra da saldırgan bir hal alırlar ve hayvanlar ile insanlara saldırırlar. Bu süre içinde hayvanlar su içemez ve yutkunamaz, bu yüzden sürekli olarak ağzından salya akmaya başlar. Hayvanlarda bu belirtiler ortaya çıktıktan 4-5 gün sonra genellikle hayatlarını kaybederler.

Kuduz hastalığında özellikle kafa bölgesi ve sinirlere yakın bölgelerden ısırılmalarda risk artmaktadır. Hastalığa yakalanan kişilerde yüksek ateş, sanrılar görme, vücutta kasılmaların oluşması gibi belirtiler görülmektedir. 

Hastalığın son dönemlerinde ise ataklar geçiren hastalar, su içtiklerinde boğulma hissi yaşadıkları için su gördüklerinde korkarlar. Kuduz hastalığına yakalanmış kişiler sonunda nöbet geçirerek kısa sürede yaşamlarını yitirirler.

Kuduza Karşı Alınabilecek Önlemler

Kuduza Karşı Alınabilecek Önlemler

Kuduz hastalığı şüphesi duyulan hayvanların ve insanların mutlaka gözetim altında tutulması ve yetkili kişilere bildirilmesi gerekmektedir. Ayrıca kuduza karşı, evde beslediğiniz hayvanların aşılarını tam ve zamanında yaptırmaya özen göstermelisiniz.

Eğer çevrenizdeki bir kişi ya da siz kuduz hayvan tarafından ısırıldıysanız, hiç vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşunda kuduz aşınızı olmanız gerekmektedir. Olaydan sonra en geç 72 saat sonra kuduz aşısının ilk dozunu olmak gerekmektedir. Kuduz aşısı 0, 3, 7, 14 ve 28. günlerde 5 doz şeklinde yapılmaktadır. 

Ayrıca yakın zamanda tetenoz aşısı olmadıysanız, ilk doz kuduz aşısıyla beraber tetenoz aşısı da olmanız gerekmektedir. Aşı olduğunuz süre boyunca alkol alınmamalıdır. Eğer mümkünse, belediye ekiplerince ısıran ya da tırmalayan hayvanı kontrol altına aldırmanız gerekmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
1
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.