Sıtma Nedir? & Sıtma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Sıtma Nedir? & Sıtma Hakkında Bilinmesi Gerekenler
24.12.201515:22

Türkiye'de sıkça rastlanan bir hastalık olan sıtma günümüzde görülme orası hızla artan hastalıklar arasında yer almaktadır. Sıtma nedir? Sıtmanın belirtileri nelerdir? Sıtma hakkında ayrıntılı bilgiyi bu içeriğimizde bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 21.12.2018 11:14

Plazmodium parazitleri aracılığıyla ortaya çıkan bir hastalık olan sıtma, günümüzde insanların pek çok kez karşılaştığı bir hastalık türüdür. Türkiye'de yaygın bir şekilde görülen bu hastalık beraberinde şu soruları da getirdi. Sıtma hastalığı nedir? Sıtma nedir? Sıtma bulaşıcı mı? Sıtma belirtileri nelerdir? Sıtma neden olur? Sıtma tedavisi nasıl olur? Gibi soruların yanıtını bu içeriğimizde bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

sıtma


Sıtma Nedir?

Sıtma hastalığı, plazmodium adında ki parazitlerin nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Sıtma hastalığının bir diğer adı Malarya'dır. Bu hastalık kendini farklı durumlarla göstermektedir. Genellikle nöbetler halinde görülmektedir. Parazit türleri insanlarda ve sivrisinekler çoğalma özellikleri bulunmaktadır. Sıtma hastalığı insanlara sivrisinekler yoluyla bulaşmaktadır. Sıtma kişilerde bir kez görülse dahi daha sonra çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Sivrisinek aracılığıyla farklı şekillerde bulaşabilir. Genellikle sıcak ve nemli ortamlarda yayılan bir hastalıktır. Bu nedenle bazı ülkelerde bu hastalık sıklıkla görülmektedir. Bu ülkelere örnek olarak Orta ve Güney Afrika ülkeleri verilebilir. Afrika, çok sıcak ve nemli bir ortam yaşandığı için sıtma hastalığı sıklıkla görülmektedir. Türkiye de ise Güneydoğu bölgesinde görülebilen bir hastalıktır. Sıtma hastalığı teşhis tedavisi mümkündür. Sıtma tedavisi mümkün fakat ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle dikkate alınması gerekir. Eğer tedavi edilmezse ölümlere neden olabilir. 

sitma-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-001.jpg


Sıtma Belirtileri Nelerdir?

Sıtma belirtileri nöbetler halinde ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyona neden olan durumlar hastalık belirtilerini ve şikayetlerinin şiddetini değiştirmektedir. Sıtma belirtileri ve şikayetleri nöbet başlamadan 2 ya da 3 gün önce başlamaktadır. Sıtma belirtileri kişilerin ruh halinde değişimlere neden olmaktadır. Bu durumda kişide aşırı yorgunluk ve mutsuzluk hali görülmektedir. Aynı zamanda kişinin beslenme durumuna da yansımaktadır. İştahsızlık sıklıkla görülür. Vücudunun çeşitli bölgelerinde ağrılar hissedilir. Genellikle baş, sırt ve bacak ağrılarından ibarettir. Sıtma nöbeti yaşanırken kişide titreme ve ateş görülür. Ateş git gide yükselir. Deride kuruluk gözlemlenmektedir. Daha şiddetli belirtileri ise nefes darlığı ve solunum güçlüğü olarak görülür. Solunumda hırıltılar duyulur. Uyuşukluk hali vardır. Zihinde bulanıklık ve uykuda sayıklama sıklıkla görülen belirtilerdir. 

 • Ateş
 • Titreme
 • Baş ağrısı
 • Bulantı
 • Yorgunluk
 • İştahsızlık
 • Zihinde bulanıklık
 • Uyuşukluk
 • Nefes darlığı
 • Solunum sıkıntısı
 • Solunumda hırıltı
 • Ruh halinde değişim
 • Sayıklama

sitma-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-002.jpg


Sıtma Neden Olur?

Sıtma hastalığı parazitler nedeniyle meydana gelmektedir. Plasmodium cinsine ait küçük mikroskobik parazitler bu hastalığa neden olmaktadır. P. vivax ve P. falciparum olmak üzere en sık ve en yaygın iki türüdür. Bu parazitler sıtmaya neden olan başlıca etkendir. Bu parazitler dışında anafel cinsi sivrisineğin ısırmasıyla sıtma hastalığı kişiye bulaşmakta ve etki göstermektedir. Sıtma hastalığı parazitler ve sivrisinek ısırması nedeniyle meydana gelmektedir.

sıtma neden olur


Sıtma Tedavisi Nasıl Olur?

Sıtma hastalığı teşhis edildikten sonra tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu hastalık dikkate alınması gereken ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle hastaneye yatarak tedavi uygulanmalıdır. Uzman kişiler tarafından gerekli ortam şartları sağlanarak hastaya tedavi uygulanması gerekir. Sıtma tedavisinde ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi süreci 2 ile 3 hafta arasında değişmektedir. Tedavi sürecinde sıtmaya neden olan etkenlere göre tedavi uygulanmaktadır. Tedavi sonrasında kişiler sağlığına kavuşmaktadır fakat bazı vakalarda bu hastalık ölümlere neden olmaktadır.

sitma-hakkinda-bilinmesi-gerekenler.Jpeg

Önerilen İçerik;

 Her Gün Kahve İçmenin Vücudumuza Faydaları ve Zararları!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
3
5
2
2
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER