Sıtma Nedir? Sıtma Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Sıtma Nedir? Sıtma Neden Olur ve Nasıl Geçer?
24.12.201515:22

Görülme sıklığı hızla artan hastalıklar arasında yer alan sıtmanın nedenlerini, belirtilerini ve tedavisini içeriğimizde bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 10.01.2023 09:07

Plazmodium parazitleri aracılığıyla ortaya çıkan olan sıtma, günümüzde insanların pek çok kez karşılaştığı bir hastalık türüdür. Türkiye'de yaygın olarak görülen bu hastalık hakkında bilinmesi gerekenlere içeriğimizde yer verdik. Yazımızda sıtma hastalığı nedir, bulaşıcı mı, belirtileri nelerdir, neden olur ve tedavisi nasıldır gibi soruların yanıtını bulabilirsiniz.

İşte sıtma hakkında bilinmesi gerekenler...

Sıtma Nedir?

Sıtma

Sıtma hastalığı, plazmodium adındaki parazitler nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Sıtma hastalığının bir diğer adı Malarya'dır. Bu hastalık kendini farklı durumlarla göstermektedir. Genellikle nöbetler halinde görülmektedir.

Sıtma hastalığı insanlara sivrisinekler yoluyla bulaşmaktadır. Sıtma kişilerde bir kez görülse dahi daha sonra çeşitli şekillerde kendini gösterebilir. Sivrisinek aracılığıyla farklı şekillerde bulaşabilir. Genellikle sıcak ve nemli ortamlarda yayılan bir hastalıktır. Bu nedenle bazı ülkelerde bu hastalık daha çok görülmektedir.

Sıtma Belirtileri Nelerdir?

Sıtma

Sıtma hastalığında görülen belirtiler ateş, titreme, baş ağrısı, bulantı, yorgunluk, iştahsızlık, zihinde bulanıklık, uyuşukluk, nefes darlığı, solunum sıkıntısı, solunumda hırıltı, ruh halinde değişim ve sayıklamadır.

Sıtma belirtileri nöbetler halinde ortaya çıkmaktadır. Enfeksiyona neden olan durumlar hastalık belirtilerinin ve şikayetlerinin şiddetini değiştirmektedir. Sıtma belirtileri ve şikayetleri nöbet başlamadan 2 ya da 3 gün önce başlamaktadır.

Sıtma Neden Olur?

Sıtma

Sıtma hastalığı parazitler nedeniyle meydana gelmektedir. Plasmodium cinsine ait küçük mikroskobik parazitler bu hastalığa neden olmaktadır. P. vivax ve P. falciparum olmak üzere en sık ve en yaygın iki türüdür.

Bu parazitler sıtmaya neden olan başlıca etkendir. Bu parazitler dışında anafel cinsi sivrisineğin ısırmasıyla da sıtma hastalığı kişiye bulaşmaktadır. Dolayısıyla sıtma hastalığının parazitler ve sivrisinek ısırması nedeniyle oluştuğunu söyleyebiliriz.

Sıtma Tedavisi Nasıl Olur?

Sıtma

Sıtma hastalığı teşhis edildikten sonra tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu hastalık dikkate alınması gereken ciddi bir hastalıktır. Bu nedenle birey bir an önce hastaneye başvurmalı ve tedaviyi olmalıdır. Uzman kişiler tarafından gerekli ortam şartları sağlanarak hastanın tedavisi yapılacaktır.

Sıtma tedavisinde ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi süreci 2 ile 3 hafta arasında değişmektedir. Tedavi sürecinde sıtmaya neden olan etkenlere göre tedavi uygulanmaktadır. Tedavi sonrasında kişiler sağlığına kavuşmaktadır. Ancak bazı ilerlemiş vakalarda bu hastalığın ölümlere neden olabileceğini söyleyelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Lyme Hastalığı Nedenleri ve TedavisiTetanos Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
Kuduz Hastalığı Belirtileri ve TedavisiFil Hastalığı Nedir?

Sıtma semptomları nelerdir?

Sıtma hastalığına yakalanan kişilerde bazı semptomlar görülmektedir. Bunlar ateş, titreme, baş ağrısı, kas ağrısı, yorgunluk, öksürük atakları, terleme, mide bulantısı, kusma, göğüs ve karın ağrılarıdır.

Sıtma olan kişi ne yapmalı?

Sıtma olan kişinin bir an önce doktora başvurması gerekiyor. Daha sonra doktorun vereceği sıtma ilaçlarını düzenli bir şekilde kullanmalı ve tedaviyi aksatmamalısınız.

Sıtma nasıl geçer?

Sıtma hastalığında paraziti öldürmek ana amaçtır. Bunun için doktorunuz durumunuza ve özelliklerinize göre en iyi ilacı reçete edecektir. Bu ilaçları düzenli ve doktorun önerdiği dozda kullandığınız takdirde sıtmayı geçirebilirsiniz.

Sıtma oluşmasının altında yatan sebepler nelerdir?

Sıtma vücudumuza bulaşan parazitler yüzünden ortaya çıkmaktadır. Özellikle plazmodium adına sahip olan bir parazit, sivrisineklerin ısırıklarıyla insanlara bulaşmaktadır. Bunun sonucunda da sıtma dediğimiz hastalık meydana gelir.

Sıtma ne kadar sürer?

Sıtmanın ortaya çıkma süresi 7 gündür. Semptomlar sıtma endemik bölgeye girdikten sonra ikinci hafta içerisinde ortaya çıkacaktır. Genellikle 7 gün ile 1 ay arasında bu belirtiler görülmektedir. Sıtma endemik bölgeden ayrıldıktan sonra ise birkaç ay sonrasında tekrarlayabilir.

Sıtma gibi titreme neden olur?

Titreme oluşumunun altında yatan birçok sebep bulunuyor. Vücudun titremesi stres, B12 eksikliği, kan şekeri düşüklüğü, yorgunluk, heyecan, korku, fazla kafein tüketimi, öfke, tiroit fonksiyon bozukluğu, multipl skleroz, parkinson hastalığı ve insülin direnci gibi pek çok nedene bağlı olarak gelişebilir.

Ateşsiz sıtma nedir?

Sıtmaya neden olan parazitler vücuda girdikleri zaman bazı semptomlar ortaya çıkartmaktadır. Ateş, halsizlik ve titreme gibi bulgular bu semptomlardan en çok görülenleridir. Bazı durumlara sıtma daha hafif seyrederek ateş bulgusu görülmemektedir. Buna da ateşsiz sıtma denir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
3
8
2
2
1
1
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.