Tetanos Nedir? Tetanos Belirtileri, Tedavisi ve Aşısı

Tetanos Nedir? Tetanos Belirtileri, Tedavisi ve Aşısı
05.10.201510:37

Genellikle paslı eşyaların teması sonucunda oluşan tetanos hastalığının belirtilerini, tedavisini ve aşısının vurulma zamanını yazımızda bulabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 02.01.2023 09:05

Cam, metal, bıçak gibi yaralanmalar sonucunda oluşabilen tetenos, bireyin sinir sistemini etkileyen hastalıklardan birisidir. Bir an önce tedavi edilmesi gereken bu hastalık ilerlediği takdirdi ölümcül sonuçlara yol açabilmektedir. Bu içeriğimizde tetanos hastalığı hakkında bilinmesi gerekenlere yer verdik.

İşte tetanos hakkında her şey...

Tetanos Nedir?

Tetanos

Ciddi bir bakteriyel hastalık olan tetanos, aşı ile koruma altına alınmadığında öldürücü etkilere sahip bir hastalıktır. Halk arasında kazıklı humma olarak da bilinen tetanos, Clostridium Tetani bakterisinin açık yaralar nedeniyle vücuda girmesiyle meydana gelmektedir.

Paslı çivi, eski ve kirli eşyalardan bulaşabileceği söylenilen bakteri, vücuda girerek öldürücü bir enfeksiyona neden olabilir. Paslı ve kirli eşyaların yanı sıra havasız ortamlarda yaşayan bu bakteriler toprakta, gübrede, hayvan ve insanların bağırsaklarında bulunmaktadır.

Büyük ve açık yaraların haricinde küçük sıyırıklar nedeniyle de bulaşabilen bu bakteri, yaranın çevresindeki doku ezikleri ve hasarlarda daha kolay ve hızlı ürerler. Bu nedenle açık yaraların yanı sıra delici, batıcı cisimler nedeniyle meydana gelmiş yaralarda risk daha yüksektir.

Tetanos Nasıl Bulaşır?

Tetanos

Tetanosun başlıca nedeni Clostridium Tetani ismindeki bakteridir. Bakterinin çeşitli açık yaralar veya yaralanmalar nedeniyle vücuda bulaşmasıyla meydana gelmektedir. Bu bakteri derin bir et yarasına girdiğinde tetanospazmin adı verilen bir zehir salgılamaktadır.

Omurilikten kaslara giden sinirleri doğrudan etkileyen bu zehir, ciddi kas spazmlarının yanı sıra kas yırtılmalarına da neden olabilir. Vücutta şiddetli kas kasılmalarına neden olan bu zehir, sinir sistemini doğrudan etkileyerek kişinin nöbet geçirmesine neden olmaktadır. Genellikle her yerde bulunan bu bakteriler, yaralanmalar, kurşun yaraları, yanıklar ve steril olmayan cerrahi işlemler nedeniyle kolaylıkla hastalık yaparlar.

Tetanosun Belirtileri Nelerdir?

Tetanos

Çenede kasılma ve sertleşme, solunum güçlüğü, çene krampları, salya akıntısı, baş ağrısı, yutkunma güçlüğü, ateş ve terleme, tansiyon yükselmesi, düzensiz kalp atışları, idrar kaçırma, artan kalp atışı ve vücudun genelinin etkileyen kasılmalar tetanos hastalığının göstermiş olduğu belirtilerdir.

Tetanos belirtileri bakteri vücuda bulaştıktan sonra 3 gün veya 3 hafta içinde belirti vermeye başlar. Belli bir süre kuluçkaya yatan bakteri genellikle 14 gün içinde belirti gösterir. Belirtilerin ortaya çıkma süreci enfeksiyonun ciddiyetiyle doğru orantılı olduğu gibi oldukça kısa sürede belirti veren tetanos, ciddi bir enfeksiyonun belirtisidir.

Tetanos Nasıl Tedavi Edilir?

Tetanos

Tetanos tedavisinin uygulanması için herhangi bir belirti gözlemlenmesini beklemeye gerek yoktur. Bu nedenle hastanın bir an önce hastanede tedavisine başlanarak gerekli önlemlerin alınması gereklidir.

Hastaya damardan verilen tetanos antiserumu ile hasta koruma altına alınır. Hastanın tedavi sürecinde loş ve sessiz bir odada dinlenmesi dikkat edilmesi gereken unsurlardandır. Aşı ile birlikte zehir etkisiz hale getirilir.

Aşı tedavisinin yanı sıra kasılmaların etkisini azaltmak için ilaç tedavisine başvurulabilir. Ancak antibiyotik tedavisi herhangi bir etki sağlamaz. Tetanos hastalığına karşı etkili bir koruma sağlanması için belirli aralıklarla aşı yapılması gerekmektedir.

Tetanos Aşısı Ne Zaman Vurulur?

Tetanos

2-3 aylık çocuklara uygulanan karma aşının içeriğinde tetanos aşısı da bulunmaktadır. Ancak yeni doğan bebeklere uygulanan bu karma aşının haricinde belirli aralıklarla bu aşının tekrarlanması önerilmektedir.

Her bireyin 5-10 yıl arayla tetanos aşısını yeniden yaptırması önerilmektedir. Aynı zamanda hamilelik döneminde de tetanos aşısı yapılabilir. Hamilelik sürecinde yapılan tetanos aşısı ile doğum sırasında bebeğin göbek kordonunu keserken oluşabilecek komplikasyonlar önlenir. Hamilelere uygulanan tetanos aşısı 2 doz şeklinde uygulanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Lyme Hastalığı Nedenleri ve TedavisiSıtma Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?
Kuduz Hastalığı Belirtileri ve TedavisiFil Hastalığı Nedir?

Yaralanma sonrası tetanos aşısı ne zaman yapılır?

Yaralanma sonucunda tetanos aşısı ortalama olarak 10 gün içerisinde yapılması gerekiyor. Ancak yaranın türüne ve boyutuna bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterebilmektedir. Ciddi doku hasarına neden olan yaralanmalarda bu süre daha da kısalmaktadır.

Tetanos nereden bulaşır?

Tetanos hastalığı mikrobun toprak, toz ya da hayvan dışkıları yüzünden insana bulaşması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında paslı aletlerin neden olduğu kesikler ve yaralanmalar sebebiyle de bu hastalık ortaya çıkabilmektedir.

Tetanos kendi kendine geçer mi?

Tetanos rahatsızlığı ortaya çıktığı zaman kendi kendine geçme gibi bir durum söz konusu değildir. Bir an önce doktora görünüp tedavisini olmanız gerekir. Aksi takdirde hastalık ölümle dahi sonuçlanabilir.

Tetanos aşısı yapılmazsa ne olur?

Tetanos aşısı yaptırmayan kişiler yaşanan herhangi bir yaralanma sonucunda tetanos hastalığına yakalanma ihtimaline sahiptirler. Bu durum da ölümle sonuçlanabilir. Bu yüzden bir an önce tetanos aşısının yaptırılması uzmanlar tarafından şiddetle tavsiye edilmektedir.

Paslı jilet kesiği tetanos yapar mı?

Paslı jilet kesiğinin tetanos yapma ihtimali vardır. Bu yüzden bir an önce doktora gitmenizi öneririz. Doktorunuz gerekli tetkikleri yaptırdıktan sonra tedavi sürecini başlatacaktır.

Küçük sıyrık tetanos yapar mı?

Yüzeysel bir sıyrık tetanos hastalığını oluşturması bakımından oldukça düşük riske sahiptir. Ancak ayağına altına batan ve derine inen çivi gibi cisimlerin tetanos açısından oldukça riskli olduğunu söyleyebiliriz.

Bıçak kesiği tetanos yapar mı?

Tetanosa neden olan tek şey paslı malzemelerin neden olduğu kesikler değildir. Evde beklemiş ve kullanılmamış bıçakla temas sonucunda oluşan kesikten bile tetanos oluşma riski vardır.

Tetanos aşısı kaç yıl korur?

Tetanos aşısı yetişkinlerde 5 ile 10 yıl arasında koruma süresine sahiptir. Bu süreden sonra tetanos aşısının tekrardan yapılması gerekir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
12
0
2
2
8
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.