Depresyon İle İlgili Bilmeniz Gereken 16 Bilimsel Gerçek

Depresyon İle İlgili Bilmeniz Gereken 16 Bilimsel Gerçek
22.11.201809:49

Depresyon bir hastalıktır. Sanıldığı üzere üzüntülü duygu durumu değildir. Fiziksel ve ruhsal çöküntü yaşamak bireyin işlevselliğini ciddi ölçüde zedelemektedir. Bizde sizlere depresyonla ilgili bilmeniz gereken gerçekleri derledik.

Haber güncelleme tarihi 02.03.2020 10:01

Depresyon Hakkında Bilinmesi Gereken 16 Gerçek

Çağımız yaygın rahatsızlıklarından biri olan depresyon günler hatta aylarca sürebilen psikolojik bir rahatsızlıktır. Bundan mustarip kişiler günlük hayattan ve herhangi bir sosyal aktiviteden kesinlikle zevk almazlar. En basit ihtiyaçlarda bile oldukça üşengeç davranarak depresyon etkisinin hepten artmasına neden olurlar. Örneğin, yemek yemeyi bile gözlerinde çok büyütürler. Bununla birlikte birçok olumsuz suçluluk duygusunu da beraberinde getirir.

Bu tip karakterler ya yalnız kaldığından, ya ailevi bir durumdan ya da yaşamış olduğu trajik ve dramatik olaylar neticesinde bu duruma gelirler. Çevrelerinde bulunan insanlar her ne kadar durumun farkında olsalar da nasıl bir yardımda bulunacaklarını bilmezler. Bu nedenle bu kişilerin uzman psikologlar yardımıyla öz güven ve enerji aşılaması gerekmektedir. Farklı türleri olan depresyon özellikle ileri safhaya gelmiş ve herhangi bir yardım alınmamışsa farklı sonuçlara zemin hazırlar. Genellikle anti-depresan ilaçlar ve bazı uygulamalar yardımıyla bu rahatsızlıktan bir süre sonra kurtulmaları mümkündür. Yani kalıcı bir rahatsızlık değildir fakat önemli bir ruhsal rahatsızlıktır.

Depresyon tüm dünya genelinde var olan bir psikolojik bozukluk olup hakkında bilinmesi gereken birçok bilgi vardır. Bunlardan bazıları;


1. Depresyon Mağdurları

Dünya genelinde neredeyse 300-340 milyon insan depresyon bozukluğundan şikayetçidir. Her geçen gün yaşam kalitesinin de zorlaşmasıyla bu oran git gide artmaktadır.

depresyon-gif-001.gif


2. Cinsiyete Göre Görülme Durumu

Majör yani ileri düzey depresyon erkelere nazaran kadınlarda daha sık rastlanır. Kadınların daha hassas ve erkeklere göre biraz daha evcil olmaları nedeniyle bu durum kadınların aleyhine dönmektedir.

depresyona-giren-kadin.jpg


3. İlaçların İle Tedavisi

Bu tür ruhsal bozuklukların tamamen çözümü beyinde biter. Fakat anti-depresan ve diğer ilaçların iyileşme sürecine olan katkısı %35 ile 60 arasında olup dozajına göre değişkenlik gösterir.

depresyon-ilaclari.jpg


4. Uyku Düzenleri

Depresif olan insanlar çok sık uyur ve normal bireylere nazaran daha sık rüya görürler. Genelde günlerini uyuyarak ya da uzanarak geçirirler. Uyku düzensizliği depresyona neden olduğu gibi bir çok hastalığa da kapı açabilmektedir.

uyku-duzeni-001.jpg


5. Fiziki Olarak Etkisi Vardır

Depresyona giren bireyin hücrelerindeki yaşlanma hızı artar böylece fiziksel değişiklik geçirirler. Bu yüzden depresif insanlar erken yaşlanır.

depresyon-yaslandirir.jpg


6. Görülme Olasılığı

Depresyon hakkında yapılan araştırmalara göre özellikle ergenlik çağına yeni girenler 10 kişiden birinde görülmektedir.

ergenlik.jpg


7. Çok Gülen Kişiler Daha Meyillidir

Yapılan bir diğer araştırmaya göre, özellikle komedyen olan kişilerin bu duruma daha meyilli olduğu sonucuna varılmıştır.

saba-tumer.jpg


8. Geçmişe Oranla Artış Göstermiştir

Yapılan başka bir araştırmaya göre 20. yüzyılın ilk çeyreğinde bu psikolojik sıkıntıyı yaşayan kişi sayısı günümüz nüfus sayısı üzerinden hesaplandığında 10 katı artış göstermiştir.

gecmiste-depresyon.jpg


9. Asosyal Olan Kişilerde Görülme Olasılığı Yüksektir

Genelde tüm vaktini evde ya da dışarda telefon ve bilgisayar başında geçiren ve hiçbir sosyal aktivitesi bulunmayan kişilerin bu sorunla daha fazla karşılaştığı bilinmektedir. Yalnızlığı seven kişilerde bu duruma meyilli kişilerdir.

a-sosyal-insan.jpg


10. İzlanda İlaç Kullanımında İlk Sıradadır

Depresyon üzerine yapılan araştırmalar sonucu en fazla depresyon ilaçlarının tüketildiği ülke olarak İzlanda kayda geçmiştir. Fakat depresif hasta sayı olarak Fransızlarla hemen hemen aynıdır.

izlanda-010.jpg


11. Depresyonla Yüzleşen Abraham Lincoln

Amerika’nın efsanevi olan ve en çok konuşulan eski yöneticilerinden biri olan Abraham Lincoln’de bu rahatsızlıktan mustarip bireyler arasındaydı. Hatta Lincoln, elinden geldiğinde karşı çıkmaya çalışmasının yanı sıra etrafında kesici ve delici hiç bir alet barındırmamıştır. Çünkü depresyona girdiğinde onları kullanmaktan korkmuştur.

abraham-lincoln.jpg


12. Yalnızca Pskolojik Bir Rahatsızlık Değildir

Sadece beyinsel ve ruhsal bir problemden başka kronik yorgunluk, halsizlik gibi fiziksel rahatsızlıklara da sebebiyet vermektedir.

yorgunluk2.jpg


13. Depresyon Sadece İnsanlarda Görülmez

Depresyon sadece insanlarda görülmez aynı zamanda hayvanlar aleminden şempanze ve fil gibi hayvanlarda da buna benzer davranışlar sergilediği tespit edilmiştir. Bu durum aynı zaman da en çok sevilen ve insan dostu olan kedi ve köpekler için de geçerlidir.

kedi-depresyonu.jpg


14. Fransızların Depresyonla Karşılaşması

Depresyon hakkında elde edilen sonuçlara göre depresif insan sayısının en fazla görüldüğü kişiler Fransız vatandaşlarıdır. Öyle ki her 10 bireyden ikisi depresyona girdiği belirtilmektedir.

fransizlar.jpg


15. Simund Freud’un Önerisi

Avusturyalı ünlü Psikoloji ve Psikanaliz kavramının en tanınan ismi Sigmund Freud, bu rahatsızlığın yanı sıra alkol bağımlılığı bir rahatsızlarının tedavisi için, çok ilginç bir yaklaşımdır ki kokain kullanımı önerisinde bulunmuştur. Her ne kadar saçma bir yaklaşım gibi görünse de bir psikanaliz tarihini yazan böyle bir bilim adamından bunu duymak oldukça ilginçtir. Muhtemelen kendisi de bu tür sorunlar yaşamış bir bireydir.

simund-freud-.Jpeg


16. İbadetin Depresyon Üzerine Etkisi

Olaya biraz dinsel bir şekilde yaklaşmak da farklı bir bakış açısıdır. Bireyin, mensubu olduğu din ve Tanrı anlayışına göre, o dinin ritüellerini sık sık uygulaması ve şifa dilemesi de ruhsal sıkıntıların gidermesine yardımcı olmaktadır. Örneğin, İslam dini mensubu olan bir bireyin kutsal kitabı okuması ya da sık sık namaz kılması, ya da Hristiyan dini mensubu bir birey için kiliseye gitmesi veya günah çıkarması bu kişileri ruhsal olarak etkileyebilir. Tam olarak iyileştirme ihtimali var mıdır bilinmez. Fakat en az anti-depresanlar kadar faydalı olabilmektedir.

ibadet-002.jpg


Önerilen İçerik; Depresyon Nedir ve Depresyondan Kurtulma Yolları

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
0
0
0
2
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Etiketler:
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.