diamondhair
 • DOLAR5,8286-0.30
 • EURO6,4899-0.39
 • ALTIN277,8750.02
 • BIST97.8860.58

Çocukların Boyu Neden Uzamıyor?

Çocukların Boyu Neden Uzamıyor?
22.07.201519:46

Ailelerin çocukları için en çok arzuladığı şeylerden biri onların uzun boylu olmalarıdır. Yalnız her çocuk istenilen seviyede uzamaz. Bunun belli başlı birçok nedeni vardır. Çocukların uzamasını olumsuz etkileyen faktörleri sizler için araştırdık.

Haber güncelleme tarihi 20.01.2019 11:20

Çocukların Boyunun Uzamasını Etkileyen Faktörler

Neredeyse bütün anne ve babalar çocuklarının boyunun uzun olmasını arzu ediyor. Bu isteğin neye bağlı olduğu pek açıklanamasa da genel itibarıyla insanlarda uzun boyluluğa karşı bir sempati var. Ama bütün çocukların boyu istenen seviyede uzamıyor. Kusursuz beslense de uyku ve psikolojik problemler yaşamasa da bazı çocukların boyu yaşıtlarına göre hayli kısa kalıyor. Peki, çocukların boyunun uzamama sebepleri nelerdir?


1. Genetik 

Aslında anne ve babaların bu konuda çok özel bir çaba harcamalarına gerek yoktur. Çünkü çocuğun boyunun uzaması daha çok genetik etmenlere bağlıdır. Yani anne ve babanın boy ortalaması çocuğun boyunu da büyük oranda etkileyecektir.

genetik-001.jpg


2. Büyüme Hormonu

Bütün insanların bedeni ‘somatotropin’ olarak bilinen büyüme hormonu salgılar. Bu hormon kemik dokularını uyarır ve çocuğun boy atma prosesine tesir gösterir. Kemik gelişimiyle birlikte somatotropin hormonu adalele kütlesini de arttırır. Ancak bu hormonun yetersiz salgılanması boy uzamasını da olumsuz etkiler. Eğer çocuğunuzun boyu yaşıtlarına göre kısaysa onu kesinlikle bir uzmana gösterin.

hormonlar.jpg


3. Düzenli ve Dengeli Beslenme

Düzenli ve dengeli beslenme de çocuklarınızın boyunun sağlıklı uzamasına etki ediyor. Araştırmalar tüketilen proteinli gıdaların çocukların boylarının uzamasına hayli pozitif etki ettiğini ortaya koydu. Bu yüzden çocukların süt ve süt ürünleri ile et ürünlerini tüketmelerinde fayda var. Ayrıca çocuklar çeşitli sebze ve meyveler, balı mahsulleri, kuruyemişler de tüketmelidir.

duzenli-ve-dengeli-beslenme2.jpg


4. Coğrafi Bölge ve İklim Koşulları

Yaşanılan coğrafi bölge ve iklim koşulları da çocukların boyunu etkiler. Örneği kuzeyin soğuk iklimlerinde yaşayan çocuklar sıcak güney ülkelerindekilere göre daha fazla uzar. Bilim adamları Güneş ışınlarının aşırı fazlalığı boy atma prosesine olumsuz etki yapar.

iklim-kosullari.jpg


5. Hastalıklar

Hekimler çocuğun boyunun normal uzamasının onun sağlıklı olduğuna da işaret ettiğini söylüyor. Uzmanlar sağlıklı çocukların daha hızlı uzadığını çeşitli sağlık problemleri yaşayanların ise boy atma sürecinin yavaşladığını belirtiyor. Çocuğunuzun uzamasına engel olan hastalıklar; solunum yolu rahatsızlıkları, kansızlık, bağırsak sorunları, kalp rahatsızlıkları vs.

hastaliklar.jpg


6. Ruhsal Durumlar

Çocuğunuzun ruhsal durumu da boyunun uzamasını etkiliyor. Psikolojik bozukluklar, stres gibi etmenler çocuğunuzun boyunun uzamasına engel olabiliyor. Bu nedenle aileler çocuklarını gergin ruh halinden korumak için huzurlu bir aile ortamı kurmak zorunda. Ayrıca kızlarda 19, erkeklerde ise 21 yaşında boy uzaması tamamlanıyor.

cocuk-psikolojisi.jpg


Çocuklarda Boy Uzamama Belirtileri

 • Çocuğunuz bir yılda 5 cm’den az uzuyorsa
 • Büyüme son aylarda yavaşlamışsa ve çocuğunuz akranlarından geri düşüyorsa
 • Son 1 yıldır giysilerinde değişiklik yapmadıysanız
 • Son 1 yıldır ayakkabı numarasında değişiklik olmadıysa
 • Çocuğunuz, sınıfta en küçük olduğu konusunda şikayetçiyse
 • Yaşıtlarından küçük olduğu için içine kapanmış ve kendinden küçük oyun arkadaşları seçiyorsa
 • Yaşıtlarından küçük olduğu için özgüvenini kaybetmiş ve ders başarıları azalmışsa

Çocukların Tüketmesi Gereken Boy Uzatan Gıdalar

Boy uzaması, çocuk gelişiminde önemli bir yer tutmaktadır. Çocuğunuzun boyunun uzamasını istiyorsanız mutlaka bu gıdalardan almasını sağlamalısınız. İşte o gıdalar şunlardır;


1. Süt

Çocuk gelişiminin en önemli unsuru kemiklerdeki gelişimden geçer. Kemikler için çocukların kalsiyum ve fosfora ihtiyacı var. Çocuklar bu maddeleri süt tüketerek alabilirler.

sut-004.jpg


2. Peynir

Peynir çocuklar için mükemmel bir gıdadır, çünkü onlar peyniri çok sever, Kalsiyum protein ve B12 vitamini açısından zengin olan peynir, kemik oluşumunda büyük fayda sağlar.

peynir2.png


3. Kemik Suyu

Kemik suyu, içinde bulunan kıkırdak, liflerden dolayı vücut sağlığı için oldukça yararlı ve onarıcı bir özelliğe sahiptir. Bebeklerin vücut gelişimleri için ek gıdaya geçildiğinde çorbalarında kemik suyu kullanmanız uzmanlarca öneriliyor.

bebeklerde-ek-gida-.jpg


4. Brokoli

Güçlü kemikler oluşturmaya yardımcı olan Brokoli, hastalıklarla savaşmak için bağışıklık sisteminizi destekleyen K vitaminin içerisinde bulundurur. Burada önemli olan Brokolinin doğru şekilde pişirilmesidir.

brokoli-resmi.jpg


5. Kereviz

Kerevizin içindeki silisyum kemikleri güçlendiren maddelerden biridir. Kereviz ve insan kemiğinin yüzde 23’ü sodyumdan oluşmaktadır.

kereviz.Jpeg

Önerilen İçerik; Çocukların Mutlaka Tüketmesi Gereken Gıdalar

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

Neoldu.com / Sosyal Fayda

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
173
124
205
127
19
42
16
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 1
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  İLGİLİ HABERLER
  BENZER HABERLER
  Tüm Hakları Saklıdır © 2015 NeOldu.com
  Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
  kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.