Vücut Geliştirme Boy Uzamasını Engeller Mi?

Vücut Geliştirme Boy Uzamasını Engeller Mi?
12.04.201614:13

Ağırlık çalışmak boy uzamasını engeller mi? Vücut geliştirme sporuna ilgi duyan gençlerin en çok sorduğu sorunun cevabını araştırdık. İşte uzman görüşlerine dayanan vücut geliştirme ve boy uzaması ilişkisi...

Haber güncelleme tarihi 02.02.2019 09:52

Vücut Geliştirme Boy Uzamasını Engelliyor Mu?

İnsanlar arasında konuşulan aslı astarı olmayan söylentilere hurafe denir. Hurafeler yeterince okumayan, araştırmayan insanlar arasında hızla yayılır. Yayılırken de üstüne yapılan eklemelerle çok farklı söylentilere ulaşabilir. Bu haliyle inanmaya devam edilir ve bu şekilde doğru olduğu kabul edilmeye başlanır. 

Vücut geliştirmenin boy uzamasına engel olduğuna dair söylenti de aynen bu şekilde kulaktan kulağa yayılan mitlerden biridir. Bu spor ile uzun zamandan beri uğraşan fakat yeterince bilgi sahibi olamamış insanlar dahi bu hatayı yapmakta ve gençlere yanlış bilgi aktarmaktadırlar. Ergenlik dönemindeki genç insanlar bu yüzden vücut geliştirme ya da ağırlık sporlarından uzak durmakta ve boyunun kısa kalacağından korkmaktadırlar.

uzun-kisa.jpg

Vücut geliştirme sporunun yanlış yapıldığı durumlarda boy uzamasını olumsuz etkilediği söylenebilir. Hareketlerin yanlış yapılması sonucu sakatlanmalar ve yanlış gelişimler gözlenebilir. Gereğinden fazla ağırlık altına girilmek suretiyle aşırı zorlama, boy uzamasını baskılayabilir. Buna en güzel örnek haltercilerdir. Büyük ağırlıkların kaldırılmaya çalışıldığı bu sporun mantığı ağırlığı vücudun üzerine kaldırmaktır. Bu hareket yapılırken tüm vücut bu ağırlığın altında kalmak durumundadır. Kendi ağırlığı miktarındaki ağırlık altında kalan vücutta boy uzamasının olumsuz etkilenmesi görülebilir.

kısa boylu


Boyun Kısa Kalma Sebebi Yetersiz Beslenme

Boy uzaması hakkındaki ilk çalışmalar 1960'lı yıllarda Japonya' da yapılmıştır. Japon araştırmacılar köylerdeki çocukların boylarının daha kısa olduğunu görüp konu hakkında geniş çaplı araştırma ve inceleme yürütmüşlerdir. Araştırmanın sonunda köyde yaşayan çocukların şehirdekilere göre daha ağır işlerde çalıştığı ve daha kötü beslendiği rapor edilmiştir.

Bu araştırma dünya ile paylaşıldığı zaman ilk olarak ağır kaldırmanın boy uzamasını engellediği yönünde desteklenmiş ve geniş çevrelere yayılmaya başlamıştır. Araştırmacılar kesin sebebin ne olduğu hakkında sonuca varamamış olmalarına rağmen konunun bu şekilde değerlendirilmesine oldukça şaşırmışlardır. Aslında gerçek sebep köydeki çocukların yetersiz beslenmesinden kaynaklanmaktadır.

dengeli-beslenme-001.jpg

Zaman geçtikçe bilim ve teknikler gelişmiştir. Günümüzde yapılan çalışmalarda kas ve ağırlık çalışmanın vücutta büyüme hormonu olan HGH salgısını arttırdığı tespit edilmiştir. Bu hormon hem kasların büyümesini hem de boyun uzamasını sağlamaktadır. Sanılanın aksine baskı altında kalan kemikler, bu hormon sayesinde tamir edilerek öncekinden güçlü ve sağlam hale gelmektedir. Eğer yeterli besin alınıyorsa ağırlık çalışan çocukların çalışmayanlara göre daha kuvvetli ve daha dayanıklı olduğu tespit edilmiştir.

Yetersiz Beslenme


Beslenme ve Boy Uzaması İlişkisi

Yukarıda bahsettiğimiz üzere konu hakkındaki ilk araştırmalar Japonya tarafından yürütülmüş ve konunun beslenme ile alakalı olabileceği üzerinde durulmuştur. Beslenmenin boy üzerindeki etkisini görmek isteyen bilim insanları çocukların beslenme alışkanlıklarını değiştirmek üzere çalışma başlatmışlardır. Bu çalışmada okullarda uygulanarak küçük yaştan itibaren çocukların hangi besinlere ihtiyacı olduğu ve hangi besinleri yemeleri gerektiği öğretilmiştir. 10 yıllık sürecin sonunda çocuklarda önceki nesle göre ortalama 10 cm boy artışı gözlenmiştir. Japonların bu uygulaması aslında konunun beslenme ile alakalı olduğunu kanıtlamaktadır.

kisa-boylu-vucut-gelistirici.jpg

Ağırlık çalışma ve vücut geliştirme sporu, iki temel üzerine kuruludur. Birincisi sıkı çalışmak, diğeri iyi beslenmektir. Vücut geliştirme yapan kişi iyi beslenmiyorsa sonuç alamayacaktır. Normal kişilere göre daha çok protein almalı ve yediklerine dikkat etmelidir. Karbonhidrat ve yağ alımı konusunda da dikkatli olmalı ve rastgele beslenmemelidir. Kısacası vücut geliştirme yapan genç kimseler akranlarına göre beslenmesine dikkat eder, onlardan daha iyi beslenir.

İyi beslenme ve büyüme hormonundaki artış boy uzamasını tetikler. Yani vücut geliştirme sonucu boyunun kısa kalacağını düşünenler aslında bu sporu yaparak boylarını uzatabileceklerinin farkına varmalıdır. Tabi boy uzamasının genetik olduğu unutulmamalıdır. Gelecekteki boyun anne ve babaya bakılarak tahmin edilebileceği, bunun üzerinde bir durumun istisna olacağını hatırlatalım.

spor-ve-beslenme.png


Boy Uzatan Sporlar

1. Basketbol ve Voleybol

Boy uzaması denince akla ilk olarak basketbol gelir. Basketbolcuların devasa boyları, bu sporu yapan kişilerde böyle uzamaya neden olacağı düşüncesini yaratır. Konu tamamen genetikle alakalı olsa da basketbolun boy uzatmada yardımcı olduğu doğrudur. Çoğunlukla zıplama hareketi ve uzanma eğilimi içeren basketbol, eklemleri açar ve uzun kasların gelişmesine yardımcı olur. Basketbola benzeyen diğer bir spor olan voleybol da boy uzamasında oldukça etkilidir. İki sporun vücutta benzer hareketler yapılarak oynandığı düşünülünce aynı etkiyi yaratmaları beklenebilir.

basketbol-voleybol.jpg


2. Yüzme ve Su Topu

Boy uzatan diğer spor yüzmedir. Yüzücülerin genelinde boylar uzundur. Bunun sebebi kulaç atarken vücudun ileriye doğru esnetilmesidir. Suyun kaldırma kuvveti ve vücudun pozisyonu gereği omurga ve eklemler ayakta durulduğu gibi baskı altında olmadığı için daha rahat gelişebilirler. Benzer şekilde su topu da boy uzatan sporlar arasındadır. Temelinde yüzmek olan spor, daha çok su içindeki ikili mücadeleye dayanır. Su topunda daha fazla kas grubu çalışır ve daha fazla büyüme hormonu salgılanır. Neticede boyun uzaması için en etkili sporlar arasında yer alır.

yuzme-su-topu.jpg


3. Yüksek Atlama

Yüksek atlama yapanların uzun olması sizi yanıltmasın. Bu sporda genetik olarak uzun boylu olmak avantajlıdır. Profesyonel sporcuların uzun boylu olması kısa boyluların bu sporu yapamayacağı anlamına gelmez. Koşmak ve yüksek bir çıtanın üzerinden atlamak mantığına dayanan sporda temel hareket zıplamak, diğer hareket ise vücudu esneterek çıtanın üzerinden kıvrılmaktır. Bu iki hareket boy uzatma hareketlerinin temel hareketlerinden olduğu için yüksek atlama, uzun boylu olmak isteyenlerin tercih etmesi gereken sporlar arasında yer alır.

yuksek-atlama.jpg


4. Barfiks ve Street Workout

Uzaya giden astronotların yer çekimsiz ortamda 5-7 cm kadar boyları uzar. Bunun sebebi omuriliklerin ve eklemlerin yer çekimi etkisinden kurtularak genişlemesi sonucudur. Barfiks için ellerinizle tutunup vücudunuzu aşağı doğru bıraktığınız zaman da aynı astronotlarda olduğu gibi omurgalarınızın ve eklemlerinizin arası açılır. Bu hareketin düzenli uygulanması ile boyun uzaması tetiklenir. Son dönemde popüler olan sokaklardaki ve parklardaki demirlerde barfiks temeline dayanan hareketlerden Street Workout adında yeni bir spor türedi. Vücut ağırlığı ile yapılan bu spor üst bedendeki kasların gelişmesini sağlıyor. Güçlü ve kaslı görüntünün yanında boy uzamasına yardımcı olması, onu gençler arasında daha popüler hale getiriyor.

sokak-sporcusu.jpg

Önerilen İçerik; ► Vücut Geliştirme Antrenman Programları!

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2157
1026
416
310
910
277
2518
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.