Boy Uzatma Egzersizleri Nelerdir?

Boy Uzatma Egzersizleri Nelerdir?
15.09.201517:28

Çeşitli nedenlerden dolayı duraksayan boy uzamasının düzenli olarak uygulanan egzersizler ile önüne geçilebilir. Boyundan memnun olmayan kişilerin boyunu çeşitli egzersizlerle boyunu uzatabileceğini biliyor muydunuz? İşte boy uzatma egzersizleri.

Haber güncelleme tarihi 04.12.2019 13:26

Günümüzde çoğu kişi boyunun kısalığından şikayetçi olmaktadır. Elbette bu durum kişiden dişiye göre değişen bir olaydır. Boyumu nasıl uzatırım? Boy uzatmanın aslında çeşitli yolları bulunmaktadır. Çoğu zaman boyun uzun veya kısa olması genetik bir durum olabilmektedir. Fakat bazı istisna durumlar da genetik yapının bir önemi yoktur. Kişi, beslenme veya egzersizlerle boyunu uzatabilir. Bu içeriğimizde boy uzatan egzersizleri sizler ile paylaşacağız.

boy uzatma egzersizleri

Boy Uzatma Egzersizleri Nelerdir?

Boy oranı birçok kişinin ortak şikayetlerindendir. Boyunun kısalığını takıntı haline getirenler ve bu durumlar rahatsız olanlar sağlıklı beslenmenin yanı sıra doğru egzersizler ile boylarının uzamasını sağlayabilirler. Ancak egzersizlerin doğru ve düzenli yapılması durumunda olumlu sonuçlar alınabilir. Sağlıklı beslenme ve düzenli uykunun başlıca koşul olduğunu unutmamalı ve egzersizleri düzenli olarak uygulamalısınız. Aynı zamanda büyüme, insanın yanlış hareket ve davranışları nedeniyle duraksayabilir. Ancak doğru beslenme ve doğru uygulanan egzersizler ile bu duraksamanın önüne geçilebilir. İşte etkili boy uzatma egzersizleri;

boy uzatan egzersizler


Boy uzatma;

1. Doğru Duruş

Öncelikle en önemli unsurların başında duruş gelmektedir. Duruş bozukluğu kas ve eklemlerinize zarar verebileceği gibi gelişme çağında boy uzamanızın da duraksamasına neden olmaktadır. Gün içerisindeki duruş bozukluğunun yanı sıra egzersizlerin uygulanması sırasında da doğru duruş ve hareketler oldukça önemlidir. Aksi halde sakatlanmalara varan olumsuzluklar söz konusu olabilir.

durus-.jpg


2. İp Atlama

Boy uzatma egzersizi denilince ilk akla gelen şüphesiz ki ip atlamadır. Özellikle bacak boyunun uzatılması amacıyla yapılan ip atlama profesyonel sporcuların başlıca tercihlerindendir. Bacak boyunun uzatılması ve kasların güçlenmesine yardımcı olan ip atlama, her gün düzenli olarak en az 10 dakika uygulanmalıdır.

ip-atlama--006.jpg


3. Zıplama

Boy uzatma egzersizlerinin temel hareketlerinden olan zıplama, kasların uzamasını ve kıkırdakların esnemesini sağlamaktadır. Basketbolcularının uzun boyunun sırrı düzenli olarak günde 2 saat boyunca zıplmaktır. Her gün düzenli olarak zıplamak kısa sürede sonuç almanızı sağlayacaktır. Boy uzatma egzersizlerinin olmazsa olmazı zıplamadır. Gün içerisinde zıplama süresini ne kadar uzun tutarsanız o kadar çabuk sonuç almanıza yardımcı olacaktır. Oldukça hızlı ve bacaklarınız gergin olacak şekilde zıplamaya çalışınız. Ancak 3-4 dakika dinlenme süresini ihmal etmeyiniz.

ziplama-005.jpg


4. Ön Tekme Atma

Kasların esnemesini sağlayan ön tekme haraketi, kemiklerin üzerindeki baskıyı azaltarak kemiğin daha kolayca uzamasını sağlamaktadır. Ayağınızı düz bir şekilde havaya kaldırın ve ileriye doğru tekme atın. Sağ ve sol ayağınızla tekrarladığınız bu uygulama bacak kaslarınızın esnemesine yardımcı olur. Böylelikle kasların üzerindeki baskıyı azaltarak bacak boyunuzun uzamasını sağlar.

tekme atma


5. Asılma ve Gerilme

Boy uzatma egzersizlerinin temel hareketlerinden olan asılma ve gerilme birçok farklı yöntem ile uygulanabilir. Bu uygulanan yöntemler ile omurganızdaki baskının azalmasını ve rahatlamanızı sağlayabilirsiniz. Asılma ve gerilme hareketini yatay bir çubuğa tutunarak asılabilir ve omurganızdaki baskıyı hafifletebilirsiniz. Ters asılma, Aynı haraketi ters bir şekilde uygulayabilir ve yatay düzleme ayaklarınızı sabitleyerek ters bir şekilde başınız aşağıya gelecek şekilde sarkıtabilirsiniz.

asılma ve gerilme


6. Kobra Hareketi

Yere yüz üstü yattıktan sonra ellerinizin üzerine kalkın ve çeneniz yukarı bakacak şekilde geriye doğru gerilin. Kısacası geriye doğru ters bir şekilde kamburlaşın. Aynı uygulamayı bacaklarınızı kaldırarak ve ters “V” oluşturacak şekilde uygulayınız. Böylece omurganızın esnemesini ve rahatlamasını sağlayabilirsiniz.

Kobra Hareketi


7. Bacak Germe Hareketi

Temel boy uzatma egzersizlerinden bir diğeri olan bacak germe hareketinde bacaklarınızı yanlara doğru açarak oturun ve başınızı dizinize doğru yaklaştırarak elinizle parmaklarınıza kadar uzanın. Ancak bu uygulamayı yaparken dizlerinizin olabildiğince düz olmasına ve omurganızın dik durmasına dikkat ediniz. Omurga ve bacakların esneyip çalışmasını sağlayan bu uygulamayı her gün düzenli ve dikkatli bir şekilde uygulayınız. Uygulamayı yaparken tekrarların arasında dinlenmeyi ihmal etmeyiniz.

Bacak Germe Hareketi


8. Yay Hareketi

Sporcuların sıkça uyguladıkları esneme hareketlerinden olan yay hareketinde öncelikle dik durunuz. Ellerinizi kalçalarınızın üzerinde konumlandırın ve başınızı öne doğru eğiniz. Bu uygulamada dizlerinizin bükülmemesine dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda çenenizi göğsünüze doğru yaklaştırmalısınız. Yay hareketi ile kaslarınızın esnemesine yardımcı olursunuz.

bacak-germe-hareketi--001.jpg

Önerilen İçerik; ► Fonksiyonel Antrenman Teknikleri Nelerdir?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1030
608
282
202
203
144
1308
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 13
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.