Boyun Ağrısı Egzersizleri Nelerdir?

Boyun Ağrısı Egzersizleri Nelerdir?
17.09.201510:06

Özellikle masa başı çalışanların ortak şikayetlerinden olan boyun ağrısından oldukça kolay egzersizlerle kurtulabilirsiniz. Bu içeriğimizde boyun ağrısı egzersizleri hakkında ayrıntılı bilgiyi bulabilir, bilgi sahibi olabilirsiniz.

Haber güncelleme tarihi 01.02.2019 10:14

Günümüzde insanların sıkça karşılaştığı sağlık sorunlarından bir tanesi olan boyun ağrısı, özellikle masa başı çalışan veya bilgisayar başında saatlerce vakit geçiren kişilerde meydana gelmektedir. Elbette bu benim işim ne yapabilirim diyebilirsiniz. Biz de sizler için bu duruma karşın boyun egzersizlerini, boyun kireçlenmesi egzersizleri, boyun fıtığı egzersizleri, boyun ağrısına neden olan faktörleri, boyun ağrısı egzersizlerini araştırdık ve derledik. Boyun fıtığı ve boyun ağrısı olan kişiler hangi egzersizleri yapmalı? İşte boyun ağrısı egzersizleri;


Boyun Ağrısına Neden Olan Faktörler

50 yaş ve sonrasında artan boyun ağrısı şikayetleri, günümüzde masa başı çalışan gençlerin de ortak sıkıntılarındandır. Gün içinde hareketleri kısıtlayan ve yaşam kalitenizi doğrudan etkileyen boyun ağrısı, oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. Masa başı çalışmanın yanı sıra yatak ve yastığın vücut ergonomisine uygun olmaması da boyun ağrılarını tetikleyen bir durumdur. Eskimiş ve yayları deformasyona uğramış yataklar güne yorgun başlamanıza neden olmakla birlikte yanlış yastık kullanımı da boyun ağrılarını  doğrudan etkileyen bir unsurdur. Boyun ağrısından şikayetçi kişiler için ortopedik visko yastıklar önerilmektedir.

ortapedik-visko-yastik-.jpg

Unutmamalıyız ki boyun ve sırt ağrılarının birçoğu bizlerin hatalı ve yanlış hareketlerinden dolayı meydana gelmektedir. Kas ve kemikleri zorlayan hareketlerde bulunmanın yanı sıra gün içinde uzun süre hareketsiz kalmak çeşitli vücut ağrılarına neden olmaktadır. Bu tip boyun ağrılarının bir çoğu kötü duruş ve oturuş bozukluğu gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Masa başı çalışanların yanı sıra uzun süre araba kullanan kişilerde de hareketsizliğe, yanlış duruş ve oturuş bozukluğuna bağlı olarak meydana gelen boyun ağrıları görülmektedir. Öncelikle uzun süre aynı pozisyonda kalmamaya dikkat etmeli ve boynunuzu zorlayacak yanlış hareketlerden kaçınmalısınız. Kitap okurken, masa başı çalışırken, araba kullanırken, bulaşık yıkarken veya televizyon izlerken ara ara mola vermeli ve boynunuzu rahatlatacak kısa süreli egzersizler yapmalısınız.

Boyun ağrılarının büyük bir çoğunluğunu oluşturan diğer etkenler ise kaza, travma, kireçlenme ve boyun fıtığına bağlı olarak meydana gelen ağrılardır. Çeşitli nedenlerden dolayı meydana gelmiş kaza ve travmalar sonucunda şiddetlenen boyun ağrıları gözlemlenebilir. Aynı zamanda az önce bahsettiğimiz duruş bozukluğu ve hareketsizliğe bağlı olarak meydana gelen kireçlenme ve boyun fıtığı boyun ağrılarının başlıca nedenleri arasındadır. Uzun süre devam eden ve her geçen gün şiddetlenen boyun ağrıları söz konusu ise en kısa zamanda bir uzmana başvurmalı ve gereken tetkikleri yaptırmalısınız.

boyun ağrısı


Boyun Ağrısı Egzersizleri Nelerdir?

Egzersiz -1

Ellerinizi alnınıza koyun ve başınızı öne doğru iterek ellerinizde basınç uygulayın. 10 saniye boyunca uyguladığınız uygulamayı 2-3 saniye dinlenmenin ardından 3 kez tekrar ediniz. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, başınızı öne doğru iterken aynı zamanda ellerinizle arkaya doğru ittirerek buna engel olmaktır.

egzersiz hareketleri


Egzersiz -2

Ellerinizi başınızın arka kısmına koyalarak başınızı geriye doğru itin ve ellerinizle aksi yönde basınç uygulayarak buna engel olunuz. Kısacası 1. egzersizin tam tersi olan uygulamayı 10 saniyelik sürelerde 3 kez tekrarlayınız.

egzersiz hareketleri


Egzersiz -3

3. egzersizdeki uygulamayı ellerinizi kullanmadan deneyiniz. Başınızı öne doğru eğiniz ve çenenizi göğsünüze doğru yaklaştırınız. Daha sonra ise aynı işlemi boynunuzu arkaya doğru gererek tekrarlayınız. 5-6 saniyelik bekleme süreciyle birlikte 3’er kez tekrarlayınız.

boyun egzersiz hareketleri


Egzersiz -4

Bu uygulamada elinizi öncelikle sağ veya sol şakaklarınızın üzerine koyarak yan tarafa doğru ittiriniz. Ancak önceki egzersizlerde olduğu gibi elinizle dirence karşı olarak ittirmeyi engelleyiniz. Aynı uygulamayı sağ ve sol tarafa 10 saniyelik sürelerde 3 kere uygulayanız.

egzersiz hareketleri


Egzersiz -5

Öncelikle başınızı sağ tarafa doğru kulağınız omzunuza değecek şekilde eğiniz. 10 saniye bekledikten sonra boynunuzu düz tutup aynı işlemi 2 kere daha tekrarlayınız. 4-5 saniyelik dinlenme sürecinden sonra aynı uygulamayı sol tarafa doğru 3 kez 10 saniyelik sürelerle tekrarlayınız. Bu uygulama sırasında kendinizi çok zorlamamaya dikkat ediniz.

egzersiz hareketleri


Egzersiz -6

Ellerinizi karnınızın üzerinde birleştirin ve ellerinizi karnınızın üzerinden kaldırmadan omuzlarınızı yukarı doğru iterek halkalar çizin. Bu işlem sırasında sırt kaslarınızın kasılıp gevşeyerek rahatlamanızı sağlayacaktır. 5-6 saniyelik dinlenme sürecinden sonra aynı işlemi tekrarlayanız. Egzersiz bittikten sonra dinlenme sürecinde kollarınızı tamamen salmayınız. 90 derecelik açıda tutarak omuzlarınızı rahat bırakınız. 

omuz çevirme hareketi

 

Önerilen İçerik; ► Boyun Tutulması Nedir ve Nasıl Geçer?

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
    UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.