Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı

Çocuklarda Beslenme Alışkanlığı
02.11.201515:24

Çocuklarda beslenme alışkanlığı önem taşımaktadır. Bu yüzden ebeveynler çocuklarına beslenme alışkanlığı kazandırmalıdır.

Haber güncelleme tarihi 17.05.2017 10:21

Çocuklarda Beslenme

Çocuklarda beslenme büyük önem taşımaktadır. Çocukluk döneminde beslenme oldukça ciddiye alınması gereken bir durumdur. Büyüme ve gelişme dönemi yaşayan çocukların doğru beslenmeleri gerekmektedir. Beden ve zihinsel gelişimi için, her çocuk yeterli ve doğru şekilde beslenmelidir fakat bazı çocuklarda beslenme bozuklukları yaşanmaktadır. Beslenme bozukluğu herhangi bir hastalık sebebiyle de oluşabilir. Sindirim sorunları veya yemek borusu sorunları olabilir. Bu yüzden dikkatli davranılmalıdır.

 

cocuklarda-beslenme-aliskanligi-001.jpg

 

Öncelikle çocuğun yemek yememe durumunun nedeni öğrenilmelidir. Bunun için bir doktora başvurarak, çocuğun bir hastalığı, rahatsızlığı olup olmadığı öğrenilmelidir. Bazen ise besin seçiminde yapılan yanlışlıklar yüzünden beslenme bozuklukları meydana çıkabilir. Bu durum kolayca aşılabilirdir. Aileler çocukların beslenme alışkanlıklarının düzene girmesi için uzmandan yardım almalıdır. En kısa sürede çocuğa beslenme alışkanlığı en iyi şekilde kazandırılmalıdır.

 

cocuklarda-beslenme-aliskanligi-002.jpg

 

Beslenme Alışkanlığı Nasıl Oluşur?

 • Yemek yedirirken televizyon izletmek doğru bir davranıl değildir. Televizyon karşısında yemek yiyen çocuklar, ne yediğini ve nasıl yediğini anlayamazlar. Televizyona odaklı kaldıkları için yemek işlevini öğrenmezler.
 • Yemek yedirirken televizyon izletmek yerine, eğlenceli şarkılar söyleyip ya da keyifli masallar anlatarak ilgisini toplayabilirsiniz.
 • Yemek yeme zamanı olmalıdır. Bu zaman süresince tüm aile beraberce yemeklerini yemeli ve bitirmelidir.
 • Yemek zamanı bittiğinde sofradan kalkınız. Sadece onu yedirmek için sofrada olduğunuzu düşünmemeli.
 • Onu gururlandırın. Tabi ki abartmayınız. Aferin, çok iyisin gibi mutlu edecek kelimeler kullanın.
 • Her yemeği yemesini beklemeyin ve zorlamayın. Onun da tercihleri ve istekleri olduğunu unutmayın. Belirli kurallar koyarak sınırlarınızı bildirin.
 • Eğer yemeği yemiyorsa ağzında bekletip ya da çıkarıp kusuyorsa buna aşırı tepki vermeyin. Burada çocuk aileye tepki göstermektedir. Genellikle kaygılı ebeveynlerin çocukları bu tepkiyi verir.
 • Sürekli ve yakın zamanlarda aynı gıdaları yedirmeyiniz. Farklı gıdalar sunarak tercihlerini genişletiniz.  
 • Yemekleri eğlenceli hale dönüştürmek için süslemeler yapınız. Yeteneğinize güvenin ve çocuğunuz için eğlenceli bir tabak hazırlayın.
 • Abur cuburları genellikle yemeğini bitirdikten sonra ödül olarak veriniz fakat bunu zararlı ürünler yerine kendi hazırlayacağınız ürünlerden seçiniz.
 • Süt içiyor peynir, yoğurt gibi besinleri tüketmiyorsa zorlamayınız fakat alıştırmak adına ona bu durumu eğlenceli hale dönüştürünüz. Hatta özendirici bir hal almasını sağlayınız.
 • Yemek yemeği ceza ya da ödül amaçlı kullanmayınız. Yemek yemiyorsa ceza vermeyiniz ya da yersen diye başlayan cümlelerle hediye yağmuruna tutmayınız.
 • Sevdiğiniz yemekleri sevmek zorunda değil, ona zorla yedirmeyiniz ya da tam aksine sevmediğiniz yemekleri sevmemek zorunda değil, yemesi için imkan tanıyınız.
 • Yemek yemeyi keyifli zamanlarına denk getirin. Uyku öncesi ve sonrasında yemek yemesi için zorlamayınız. Bu zamanlar çocuklar gergin ve huysuz olmaktadırlar.
 • Onu özendirerek açlık ve doymak kavramlarını öğrenmesini sağlayınız. Yemek öncesi acıktığınızı vurgulayın. Yemek sonrası doyduğunuzu vurgulayın. Bunu onun anlayacağı hareketlerle anlatınız.

 

Çocuklarda Beslenmenin Önemi

Çocuklarda beslenme oldukça önemlidir. Sürekli büyüyen organizmaya sahiptirler. Bu yüzden çocukların beslenmesine önem verilmelidir. Her yaş döneminde farklı besin ihtiyaçları vardır. Yaş grubuna göre besin ihtiyacına dikkat edilmelidir. Çocukların boy ve kilo artışları gözlemlenmelidir. Bu şekilde yaşına göre büyüme oranını saptayabilirsiniz. Eğer büyüme yaşına göre boy ve kilosunda eksiklikler varsa, zamanında önlem alınarak destek sağlanmalıdır.

 

cocuklarda-beslenme-aliskanligi-003.jpg

 

Doğumdan sonra anne 2 yıl anne sütü ile beslenmelidirler. Bu süreç önemlidir. Çocuğun anne sütü ile beslenmesi temel beslenmeyi yaratmaktadır. Anne sütü ile beslenen çocuğun, kaliteli bir beslenme ile devam etmesi gerekmektedir. Bu şekilde çocuğunuzun okul öncesi beslenme alışkanlığını en iyi ve kaliteli şekilde oluşturmuş olursunuz. Çocuğunuzun zihinsel ve bedensel gelişimi için doğru ve düzenli beslenmeye önem verilmelidir.

 

cocuklarda-beslenme-aliskanligi-004.jpg

 

 • Meyve sebze tüketimini taze yeterli seviyede olmasına özen göstermelidir. Meyve ve sebzelerin çeşitleri çocuklara sunulmalıdır. Meyve genellikle ara öğünler olarak yedirilmelidir.
 • Kırmızı et ve beyaz tüketiminde de dikkatli olunmalıdır. Et ve ürünleri dönüşümlü olarak tüketilmelidir. Çocuklarınızın sağlıklı ve içeriğinde katkı maddesi olmayan tüketmesine dikkat edilmelidir. Balık tüketimi de bu konuda önem taşımaktadır. Balık çocukların hem zeka hem de beden gelişiminde büyük önem taşımaktadır. 
 • Süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Bu ürünler taze, günlük ve pastörize olmalıdır. Eğer çocuk süt tüketmiyor, yoğurt tüketiyorsa süt tüketmesi için zorlanmamalıdır. Başka gıdalara katılarak süt tüketiminde yardımcı olunmalıdır.
 • Çocuklarda sıvı ihtiyacı su ile karşılanmalıdır. Su tüketimi herkeste olduğu gibi çocuklarda da önem taşımaktadır. Su tüketimini doğru oranda yapılmalıdır. Kafein ve şeker içeren ürünler kesinlikle içirilmemelidir. 

 

Şeyma TOKUR / NeOldu.com

 

UYARI !

Haberimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.