Çocuğunuzla Nasıl Tatil Planı Yapmalısınız ?

Çocuğunuzla Nasıl Tatil Planı Yapmalısınız ?
15.05.201516:24

Okulların kapanmasıyla birlikte hem ebeveynler hem de çocuklar ‘Tatilde neler yapsak ?' sorusunu sormaya başladılar. Tabi bu sorular çocuklar ve ebeveynlerin zihinlerinde farklı şekillenmektedir.

Haber güncelleme tarihi 20.05.2017 16:12

 ‘’Yaşasın tatil! ‘’ nidaları atan çocuklar ve bu duruma en az çocuklar kadar sevinen fakat ‘’Nasıl  geçecek bu tatil! ‘’ sorusuyla yorulan ebeveyn zihinleri.Ev hanımı olan anneleri yıl boyu çocukları okula gönderip planladıkları günleri ‘’onlarla nasıl başa çıkacağım ‘’düşüncesi alırken; çalışan anneler  ‘’Çocuklarla nasıl ilgilenirim? Onlarla yıl boyu uzak vakit geçirdik, dolu dolu nasıl vakit geçireceğim ‘’ düşüncesindeler. Tabi bu düşünceler anne ve babanın ortak payda da düşünceleri olmalıdır.yaz-tatili-cocuklar.jpg

BİRLİKTE PLAN YAPIN

Yıl boyunca ebeveynlerin iş,ev,trafik,uykusuzluk kendine vakit ayıramamanın verdiği yılgınlık tükenmişlik  üst üste birikmiştir. Çocukların ödevleri, sınavları, araştırmaları, bir kurstan diğer kursa koşuşturmaları  onların küçük bedenlerini de oldukça yormaktadır.Bilakis onlarla birlikte araştırmacı ruhlarını geliştiren ebeveynlerde verilen 

ödevleri hazırlarken onlar kadar sınav ve ödev stresine girmektedirler.Kış süresince geçirilen hastalıklar ,korumacı tavırlar, ebeveynler  ve çocuk arasında sadece ihtiyaçlara bağlı , acil durumlara dayalı bir bağ oluşmasına neden olabilir.

Bu nedenle kış boyunca özlem duyulan yaz tatili çocuk ve ebeveyn ortak hayalde birleştirip unutulmayacak anılar biriktirilen fırsata dönüştürülebilir. Plan yaparken çocuğunuzun fikir ve görüşünü almak çocuğun kendini birey gibi hissetmesini sağlayacaktır. Birlikte aldığınız kararlar dahilinde yapacağınız yaz tatili planı çocukların gelişim sürecinde önemli rol oynayan karar mekanizmasının gelişmesinde ve aldığı kararı uyguladığında duyacağı mutluluğun, öz güvenin yerleşmesini sağlayacaktır. 

 

BİRLİKTE YAPABİLECEĞİNİZ AKTİVİTELERİ TERCİH EDİN

Çocuğunuz ‘’Canım sıkılıyor ‘’ dediğinde aslında ‘’benimle oynar mısın? ‘’ ‘’Birlikte bir şeyler yapalım mı? ‘’ demek istiyordur. Çocuğunuza sizi rahatsız etmemesi için verdiğiniz cep telefonları bilgisayarlar çocukla aranıza başkalarının girmesine izin vermenizdir aslında. Tabi bilgisayar,cep telefonu,konsol oyunlarıyla da vakit geçirilmeli fakat bunun bir sınırı ve dozu olmalıdır.

BİRLİKTE ÇOCUK OLUN VE ANILAR BİRİKTİRİN

Çocuğunuzla birbirinizi tanıyabileceğiniz aktiviteler aranızdaki bağın kuvvetlenmesini sağlayacaktır.

Birlikte mutfağa girerek yemekler hazırlayın bu durum çocuğun yemek için harcanan emeği ve vakti görüp yemek yemede sıkıntı yaratmasını azaltabilir.

yaz-tatili-cocuklar-ve-babalar-003.jpg

Evde bozuk olan eşyaları birlikte tamir edin ve çocuğunuzun işlevselliği kavramasına yardımcı olun.

Sürekli binalar arasında sıkışıp kalan çocuğunuzla birlikte parklara gidin orada yeni arkadaşlıklar edinecektir mutlaka.

aile-004.jpg

Bisiklet sürün kırlarda uçurtma uçurun; hala çoğumuzun çocukluk yıllarında unutamadığı anılar dahilindedir. Bisiklet sürmek ve Cin Ali uçurtmaları uçurmak. Kendi çocukluğunuzla çocuğunuzun sevincinin birleşmesi harika olur.

Yıl boyunca koşuşturmadan kaçırdığınız filmleri evde mısır patlatıp sinema gecesi etkinliği yapabilirsiniz.

Kitap okuyun. Sadece çocuğunuzun eline kitap tutuşturup direktif vererek okuması gerektiğini söylemeniz bunu görev olarak görmesine ve kitap okumayı reddetmesine neden olacaktır, sizin de karşılıklı çocuğunuzla birlikte oturup kitap okumanız onu teşvik edebilir ve birbirinize okuduğunuz şeylerden bahsetmeniz aranızdaki iletişimi kuvvetlendirir​.

yaz-tatili-aile-013.jpg

 

 

Yaz dönemi belediyelerin veya özel kurumların hazırladığı atölyelere katılabilirsiniz.

Evde hem onun yaratıcılığı geliştirecek hem de maliyeti düşük eğlenceli aktiviteler yaratabilirsiniz. Evinizin önündeki boş bir alanda tebeşir ve sünger kullanarak hedef vurma oyunu oynayabilirsiniz

 

Tabi bu tatil sürecinde çocuğunuzun okul temposunu unutmaması için aktivite aralarına sanki oyunun bir devamıymış gibi görünecek ,eksik veya zorlandığı derslerde testler veya önümüzdeki döneme hazırlık testleri dayatma ve inatlaşma olmadan aktivite aralarına serpiştirilmelidir.

 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.