Çam Terebentin Yağı Nedir? Kullanım Alanları ve Faydaları

Çam Terebentin Yağı Nedir? Kullanım Alanları ve Faydaları
02.10.201515:35

Saç dökülmelerine karşı oldukça etkili olan çam terebentin yağı hakkındaki tüm detayları sizler için bu içeriğimizde bir araya getirdik.

Haber güncelleme tarihi 26.10.2021 08:28

Çam Terebentin Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Bazı ağaçların reçinesine verilen bir isim olan terebentin, içeriğine ve özelliğine göre çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir şifa kaynağıdır. Bu öz, çam terebentin veya yağı olarak adlandırılmaktadır. Güçlü bir antibiyotik ve antiseptik özelliğine sahip olan çam yağı, aynı zamanda enerji verici özelliğe de sahiptir. Ancak kullanımında oldukça dikkatli olunması gereken çam yağını bolca kullanmanız durumunda çeşitli yan etkiler söz konusu olabilir. Bu içeriğimizde Çam Terebentin Yağının faydaları ve kullanım alanları hakkında bilgiler vereceğiz...

Çam Terebentin Yağının Saçlara Sağladığı 4 Fayda

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Saç bakımında kullanılan çam terebentin yağının direk olarak saç derisine temas etmesi önerilmemektedir. Bu nedenle şampuan içerisine damlatılan çam terebentin yağı, ekstra bir kullanım gerektirmeyecektir. 200 ml oranındaki bir şampuana yaklaşık 20-25 damla çam terebentin yağı damlatılması yeterli olacaktır. Genellikle bakımda sıkça kullanılan bu öz, dökülmeleri azaltarak saçların hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olmaktadır. Köklerini besleyen çam terebentin yağı, saçların daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Özellikle saçlarının dökülmesinden veya geç uzuyor olmasından şikayetçi kişilerin sıkça başvurduğu yöntemlerin başında çam terebentin yağı gelmektedir. İşte çam terebentin yağının saç bakımında kullanıldığı alanlar...

1. Saça Doğal Bakım Yapar

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Çam terebentin yağıyla saçınıza bakım yapmak en doğal ve verimli bakımlardan birisi olacaktır. Aynı zamanda saçın canlı ve dolgun görünmesini de sağlayan çam terebentin yağıyla hazırlanan maskeyi haftada bir kez saçınıza uygulamanız yeterlidir. Sönük ve mat saçlara sahipseniz çam terebentin yağı bunun üstesinden kolayca gelecektir.

2. Saçın Hızlı Uzamasını Sağlar

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Çam terebentin yağıyla saçınıza düzenli bir şekilde bakım yaptığınızda saç köklerinizin güçlendiğini, saçlarınızın hızlı uzadığını ve dökülmenin önlendiğini göreceksiniz.

3. Saçın Çabuk Yağlanmasını Önler

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Çoğu insan saçının aşırı hızlı yağlanmasından ve sürekli tekrar yıkamaktan şikayet eder. Çam terebentin yağıyla bakım yapmak bunun önüne geçebilir. Saçın hızlı yağlanmasını önleyen çam terebentin yağı aynı zamanda saçın beslendiği yağ ihtiyacını da karşılar.

4. Saç Dökülmesini Önler

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Çam terebentin yağının bilinen en önemli faydalarından biri de saç dökülmelerine karşı koruma sağlamasıdır. Saç köklerini besler ve onarır. Bu sayede saç dökülmelerinin de önüne geçmiş olur.

Çam Terebentin Yağının Solunum Hastalıklarına Sağladığı 5 Fayda

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Solunum yolu hastalıklarının tedavisinde oldukça etkili olan çam terebentin yağı, kaynar suyun içine bir iki damla damlatılarak buharın solunması ile oldukça etkili sonuçlar vermektedir. 1 çay bardağı sıcak suyun içine damlatılan 1-2 damla çam terebentin yağından elde edilen buharı ciğerlerinize soluyarak solunum yollarınızın açılmasını sağlayabilirsiniz. Ancak bu uygulama esnasında yağın cildinize temas etmemesine ve gözlerinizin buhardan etkilenerek yanmaması için kapalı olmasına dikkat etmelisiniz. İşte çam terebentin yağının solunum hastalıklarına sağladığı 5 fayda

1. İlaç Yapımında Kullanılır

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Solunum yolları açısından oldukça etkili ve faydalı olan çam terebentin yağı, çeşitli öksürük ve soğuk algınlığı ilacının yapımında kullanılmaktadır.

2. Balgam Söktürücüdür

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Solunum yollarının açılmasına yardımcı olan çam terebentin yağı aynı zamanda balgamın atılmasında da oldukça etkilidir.

3. Solunumu Kolaylaştırır

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Güçlü bir antibakteriyel ve antiseptik özelliğine sahip olan çam terebentin yağı, solunum kolaylaşmasına yardımcı olarak bronşit gibi hastalıkların tedavisinde oldukça etkili sonuçlar vermektedir.

4. Sinüzit ve Gribe İyi Gelir

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Balgamın atılmasına yardımcı olan çam terebentin yağı aynı zamanda solunum yolunda oluşan enfeksiyonlara karşı da oldukça etkilidir. Havaların soğumasıyla birlikte görülme sıklığı artan sinüzit ve grip tedavisinde çam terebentin yağından faydalanabilirsiniz.

5. Bağışıklık Sistemine Fayda Sağlar

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Tek başına veya okaliptüs ve çay ağacı yağı gibi bitkisel yağlar ile hazırlanan kürler, enfeksiyonun en aza indirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bu yağ bağışıklık sistemi hastalıklarına karşı etkili bir tedavi yöntemi sağlanabilir.

Çam Terebentin Yağının Cilt Sağlığına 4 Faydası

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Çam terebentin yağını cilt için kullandığınızda mutlaka taşıyıcı yağ ile inceltmeniz önerilmektedir. Aksi halde cildinizin tahriş olması söz konusu olabilir. Çam terebentin yağının faydaları saymakla bitmez desek yeridir. Kas ve kemik ağrılarından selülit tedavisine kadar oldukça geniş bir alanda fayda sağlayan çam terebentin yağı, aynı zamanda pek çok kozmetik markasının içeriğinde kullanılmaktadır. Sabun ve şampuan gibi çeşitli kozmetik ürünlerin içeriğinde kullanılan çam terebentin yağı oldukça faydalıdır. İşte çam terebentin yağının cilde faydaları...

1. Cildi Pürüzsüzleştirir

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Çam terebentin yağı taşıyıcı bir yağ ile inceltilerek kullanıldığında cildin pürüzsüzleşmesini ve adeta parlamasını sağlar. Cilt üzerindeki mikropları ve ölü derileri temizleyen bu yağ cildi besleyerek mükemmel bir görünüme kavuşmasını sağlar. Ayrıca çam terebentin yağını selülit bakımında da kullanabilirsiniz.

2. Kaşıntı ve Sedef Hastalığına İyi Gelir

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Egzama ve sedef hastlığı gibi cilt sorunlarının tedavisinde çam terebentin yağı ilaç olarak kullanılmaktadır. Ciltte oluşan kaşıntı ve kızarlık çam terebentin yağı sayesinde tedavi edilebilmektedir. Onarıcı etkisiyle egzama sebebiyle oluşan yaraları dahi tedavi eden çam terebentin yağını diğer cilt hastalıklarını tedavisi içinde kullanabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise taşıyıcı bir yağ ile çam terebentin yağının seyreltilmesidir.

3. Cildi Çevresel Faktörlerden Korur

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Cildin üzerine sürüldüğü andan itibaeren gözle görülmeye besleyici bir tabak oluşturan çam terebentin yağı bu sayede gün içerisinde çevresel faktörlerden korunmanızı sağlar. Çam terebentin yağı sayesinde mikroplardan ve tozlardan uzak kalarak cildinizin daha genç kalmasını sağlayabilirsiniz.

4. Eklem ve Kas Ağrılarına İyi Gelir

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Çam terebentin yağı ağrı kesici etkiye sahip doğal bir ilaçtır. Romatizma ve eklem ağrısı gibi dayanılmaz ağrıların tedavisinde sıklıkla kullanılan bu ilaç kas sıkışması gibi durumlarda da etkilidir. Kas kasılması ve kramp gibi durumalarda çam terebentin yağı kullanımı önerilmektedir.

En İyi 3 Çam Terebentin Yağı Ürünü

Güçlü antibiyotik ve antiseptik özelliği sayesinde çeşitli hastalıkların tedavisinde etkili bir şifa kaynağı olan çam terebentin yağını incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.

1. Daily Perfection Çam Terebentin Tuzsuz Şampuan

Çam Terebentin Ürünleri

Saç bakımı için sıklıkla kullanılan çam terebentin yağı Daily Perfection marka şampuanın içerisine ana madde olarak eklenmiştir. Bu şampuan sayesinde saçlarınızın daha güçlü,sağlıklı ve parlak olmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca çam terebentin yağı sayesinde saçların hızlı uzamasını da sağlayabilirsiniz.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

2. Nurs Çam Terebentin Yağı 50 ml

Çam Terebentin Ürünleri

Tamamıyla organik bir ürün olan Nurs çam terebentin yağını hayatınızın her alanında ilaç niyetine kullanabilirsiniz. bu yağı şampuanlarınızın içine karıştırarak saç bakımında, sıcak suda açarak solunum yolu tedavisinde ve diğer taşıyıcı yağlarla karıştırarak cild bakımında kullanabilirsiniz.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

3. Shiffa Home Çam Terebentin Yağı 50ML

Çam Terebentin Ürünleri

Seyreltilmiş ve işlenmiş bir biçimde gelen Shiffa Home çam terebentin yağı tek başına kullanılabileceği gibi diğer şifalı yağlar ile karıştırılarak kullanılması tavsiye ediliyor. Özellikle saç bakımı için hint yağı ile karıştırılması gereken bu ürün oldukça büyük bir fayda sağlıyor.

Hepsiburada Fiyatını GörGittigidiyor Fiyatını Gör

Çam Terebentin Yağını Kimler Kullanamaz?

Çam Terebentin Yağı Faydaları

Hamileler, çocuklar, emziren anneler, boğmaca hastaları, astım hastaları ve akciğer hastalarının çam terebentin yağını kullanmaları önerilmemektedir.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1360
146
1321
129
72
96
475
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 3
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.