Etkili Bir Zayıflatıcı Olan Biberiyenin Faydaları Nelerdir?

Etkili Bir Zayıflatıcı Olan Biberiyenin Faydaları Nelerdir?
20.08.201518:50

Hafızaya olan katkılarıyla bilinen biberiyenin insan sağlığına olan faydaları nelerdir? İşte biberiyenin tüm faydaları.

Haber güncelleme tarihi 08.06.2022 09:01

Biberiye, özellikle çayı ile meşhur bir bitkidir. Günümüzde sıkça tüketilen bitkiler arasında yer alan biberiye, aslında tahmin edildiğinden çok daha faydaya sahiptir. Baş ağrısına iyi gelmesinin yanı sıra hafızayı da güçlendiren biberiye çeşitli kanser hastalıklarının da önüne geçebilmektedir. Biberiye tüketimi sonucu vücut sağlığı oldukça olumlu yönde etkilenmektedir. Pek çok hastalığın adeta şifası olan biberiyenin faydaları nelerdir?

İşte biberiyenin insan sağlığına olan faydaları...

1. Hafızaya İyi Gelir

biberiyenin faydaları

Akdeniz’e ait bir bitki olan biberiyenin Avrupa’da çok sık tüketilmesinin nedenlerinden biri de hafızaya olan katkılarıdır. Alzheimer hastalığının ilerlemesini engelleyici özelliğinin yanı sıra bu tip yaşlılıkla birlikte gelen birçok hastalığa karşı koruma sağlamaktadır.

Beyin sağlığı ve özellikle hafızanın güçlü olması adına oldukça önemli olan biberiye, kişinin ruh ve sinir sisteminde de olumlu sonuçlar vermektedir. Antik Yunan’da öğrenciler okullarında başarılı olabilmek adına sınavlardan önce biberiye çayı tüketmişlerdir.

Unutkanlık genelde yaşı daha büyük olan kişilerde meydana gelse bile son zamanlarda daha genç kişilerde de çıkmaya başladı. Dilerseniz "Unutkanlığı Önlemenin 10 Yolu" adlı içeriğimizi inceleyerek bu sorunu ortadan kaldıran yöntemlere göz atabilirsiniz.

2. Kansere İyi Gelir

biberiyenin faydaları

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan biberiye vücutta kansere neden olabilecek toksinlerin atılmasını sağlayarak kansere karşı koruma göstermektedir. Aynı zamanda vücuttaki fazla östrojenin atılmasını sağlayan biberiye, bu sayede meme kanseri riskini de en aza indirmektedir. Biberiyenin tedavi sürecinde etkili olduğu savunulan bir diğer kanser türleri ise cilt kanseri, kolon kanseri, prostat kanseri ve lösemidir.

3. Zayıflamaya Yardımcı Olur

biberiyenin faydaları

Hemen hemen her zayıflama çayının içeriğinde biberiyeden söz etmek mümkün. Biberiye çayının tüketilmesi iştahın kapanmasını sağlar. Bu da zayıflamaya yardımcı olmaktadır. İştah kesme özelliğine sahip biberiye hemen hemen her detoks çayında bulunmaktadır.

Biberiye yağını bel ve basen bölgenize masaj yaparak sürmeniz o bölgelerin incelmesine yardımcı olacaktır. Biberiye yağını selülitli olan bölgeye 15 dakika masaj yaparak uygulamanız bölgedeki selülitlerin azalmasını sağlayacak ve zamanla pürüzsüz bir cilt elde etmenizi destekleyecektir.

4. Migrene İyi Gelir

biberiyenin faydaları

Rahatlatma ve sinir sistemini düzene sokma özelliğine sahip biberiye, migren tedavisinde kullanılan en bilindik yöntemlerden biridir. Tencerede kaynayan suya atılan bir miktar kuru biberiye, başın üzerine havlu konarak buharın solunmasıyla birlikte migren ağrılarını dindirir. Bu işlemi 10 dakika boyunca yapmanız durumunda migren ağrınızda azalma olduğunu göreceksiniz.

Rahatlatıcı özelliğe sahip biberiye yağını şakaklarınıza ovarak sürmeniz baş ağırlarınızın azalmasını sağlar. Aynı zamanda yatmadan önce yastığınıza damlatmanız daha rahat uyumanızı destekler.

5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

biberiyenin faydaları

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan biberiye, vücudun direncini yükseltirken aynı zamanda bağışıklık sistemi hastalıklarına karşıda koruma sağlamaktadır. Özellikle kış aylarında tüketilen biberiye çayı salgınlara karşı koruma sağlarken, genel anlamda vücut sağlığına da katkıda bulunur.

Kış aylarında görülme sıklığı artan grip ve nezle gibi hastalıklara yakalandıysanız biberiye çayını tüketmenin yanı sıra kaynamış biberiyeli suyun buharını solumanız da oldukça etkili bir tedavi yöntemi olacaktır.

6. Saç Sağlığına Fayda Sağlar

biberiyenin faydaları

Mevcut saç bakım maskelerinin birçoğunda biberiyeye rastlayabilirsiniz. Biberiye, saç derisini beslediği gibi saçların daha sağlıklı ve bakımlı görünmesine de katkı sağlamaktadır. Ancak saç bakımında kullanılan biberiyeyi argan yağı, lavanta yağı ve kekik yağı gibi yağlarla harmanlayarak saç diplerinize masaj yaparak uygularsınız daha fazla etki alırsınız. Bu uygulamayı haftada 1 kez yapmalı ve olası tahrişlere karşılık biberiye yağını zeytinyağı veya badem yağı ile incelterek kullanmalısınız.

7. Cilt Sağlığına İyi Gelir

biberiyenin faydaları

Birçok kozmetik bakım ürünlerinin içeriğinde kullanılan biberiye özü, cildin yaşlanmasını engelleyerek daha sıkı, diri ve genç bir görünüm kazanmasına yardımcı oluyor. Birçok cilt bakım kürünün içeriğinde bulunan biberiye yağını sizde evde uygulayabilirsiniz. Ayrıca biberiye yağının yanı sıra biberiye çayını da cildinize uygulayabilirsiniz.

Cildi sıkılaştırma özelliğiyle bilinen biberiye yaşlanmaya karşı direnç sağlamaktadır. Ciltteki kan dolaşımını hızlandırır ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. Badem yağı veya zeytinyağı ile inceltilmiş biberiye yağını haftanın 1 veya 2 günü tüm cildinize ve boyun bölgenize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

8. Sivilcelere İyi Gelir

biberiyenin faydaları

Ciltteki akne ve sivilce tedavisinde de oldukça etkili olan biberiye yağını her gün cildinizde sivilce bulunan bölgelere sürebilirsiniz. Ancak cildinizin tahriş olmaması için yalnızca bir miktar sürmeyi ve yalnızca sivilcelerin üzerine sürmeye özen gösteriniz.

9. Sindirim Sistemini Güçlendirir

biberiyenin faydaları

Biberiyenin vücut sağlığına olan faydalarından bir diğeri ise mide bulantısı, kabızlık, hazımsızlık ve mide ülseri gibi sindirim sistemi hastalıklarına karşı koruma sağlamasıdır. Biberiye tüm bu hastalıkların tedavisinde olumlu sonuçlar vermesidir.

Biberiye bitkisi gibi karanfil de insan sağlığına birçok faydalarıyla bilinen bitkidir. Dilerseniz "Karanfilin Faydaları Nelerdir?" adlı içeriğimize göz atarak bu bitkinin insan sağlığına olan etkilerini inceleyebilirsiniz.


En İyi Biberiye Ürünleri Listesi

SıraMarkaFormEtkineoldu Puanı
1TresanŞampuanKoruyucu10/9.9
2ArifoğluYağBesleyici10/9.8
3 Dove Lavanta & Biberiye ÖzüDuş JeliNemlendirici10/9.9
4MecitefendiÖz SuyuHafıza Güçlendirici10/9.8
5Arifoğlu Biberiye ÇayıÇayZayıflatıcı10/9.7
Aradığın
Fiyatları Gör
HepsiBurada 
Fiyatlarını Gör
N11
Fiyatlarını Gör
Trendyol
Fiyatlarını Gör

En İyi Biberiye Ürünleri Tavsiyesi

Biberiyenin faydalarından yukarıda detaylıca bahsettik. Bu kısımda ise biberiye bitkisini içeren en iyi ürünleri inceleyeceğiz. İşte en iyi biberiye ürünleri.

1. Tresan Biberiye Özlü Şampuan

biberiye içeren ürünler

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol
Fiyatını Gör

Listemize Tresan markasının biberiye özü içeren şampuanıyla başlıyoruz. Yağlı saçlar için özel olarak geliştirilen bu şampuan, ilk kullanımdan itibaren saçınızın yağ dengesini sağlıyor. Saçlarınızı besleyerek daha yumuşak ve parlak görünüme sahip olmasına destek olan ürün aynı zamanda saçlarınıza koruyucu bir tabaka yerleştiriyor. Bu sayede çevresel şartlar yüzünden oluşabilecek yıpranmalar engellenir. Son olarak günlük kullanıma uygun olan şampuanın paraben ve gluten içermediğini belirtelim.

2. Arifoğlu Biberiye Yağı

biberiye içeren ürünler

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol
Fiyatını Gör

Arifoğlu markasının ne kadar kaliteli bir sabit yağ üreticisi olduğunu hepimiz iyi biliyoruz. Su buharı distilasyonu yöntemiyle elde edilen bu ürün, ciltteki yaşlılık belirtilerini ortadan kaldırmasıyla biliniyor. Kısa süre kullanımda bile kırışıklıkları düzelten biberiye yağı, düzenli kullanımlarda daha ışıltılı bir cilde sahip olmanızı destekliyor. Ayrıca migren ağrılarına iyi gelen ürünü daha rahat bir uyku çekmek için de kullanabileceğinizi belirtelim.

3. Dove Duş Jeli Lavanta & Biberiye Özü

biberiye içeren ürünler

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol
Fiyatını Gör

Listemize Dove markasının duş jeliyle devam ediyoruz. Alerjen içermeyen yapısı sayesinde gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz bu duş jeli, ilk kullanımdan itibaren daha ferah bir cilde sahip olmanızı sağlıyor. Cilde etki ederek gerginliği alan ürün, düzenli kullanımlarda cildin daha yumuşak bir yapıya sahip olmasına yardımcı oluyor. Son olarak kaliteli içeriği sayesinde sağlığa zararlı herhangi bir maddeyi içermeyen duş jelinin çok güzel bir kokusunun olduğunu belirtelim.

4. Mecitefendi Biberiye Suyu

biberiye içeren ürünler

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol
Fiyatını Gör

Direkt olarak tüketilebilmesiyle öne çıkan Mecitefendi biberiye suyu, kısa süre kullanımda bile hafızayı güçlendirmesiyle biliniyor. İçeriğindeki yoğun vitamin ve mineraller sayesinde hafızaya büyük katkılar sunan ürün, antioksidan etkisiyle kanser belirtilerini azaltıyor. İştahın kapanmasını sağlayarak daha az gıda tüketmenizi sağlayan biberiye suyu, bu sayede fazla kiloları vermenize yardımcı oluyor. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendiren bu ürünün grip gibi hastalıklara iyi geldiğini söyleyelim.

5. Arifoğlu Biberiye Çayı

biberiye içeren ürünler

Aradığın
Fiyatlar
HepsiBurada
Fiyatını Gör
N11
Fiyatını Gör
Trendyol
Fiyatını Gör

Listemize Arifoğlu markasının biberiye çayıyla bitiriyoruz. Tüketmeniz halinde iştahınızın kesilmenizi sağlayan ürün, bu sayede zayıflamanıza katkı sağlıyor. Günlük olarak kullanabileceğiniz Arifoğlu biberiye çayı, rahatlatıcı etkisi sayesinde günün stresini üzerinizden alıyor. Son olarak tamamen bitkisel içeriğe sahip olan ürünün herhangi bir katkı maddesi içermediğini belirtelim.


Biberiye Nedir?

biberiye nedir faydaları

Zayıflama çaylarında adını sıkça duyduğumuz biberiye, iğne yapraklı, koyu yeşil renkli ve her mevsim bulunabilen bir bitkidir. Özellikle et ve balık yemeklerine çok yakışan biberiye mutfağın olmazsa olmazlarındandır. Akdeniz ikliminde yetişen biberiye, fesleğen, kekik, lavanta ve nanenin de içinde bulunduğu “labiatae” ailesindendir.

Yemeklere verdiği lezzetin yanı sıra sağlık açısından oldukça önemli olan biberiye, yıl boyunca yapraklarını dökmez ve taze kalır. Çam ağacı kokusunu andıran bir kokuya sahiptir. Biberiye aynı zamanda parfüm yapımında da sıklıkla kullanılmaktadır.

Vücut sağlığına önemli katkıları bulunan biberiye içeriğinde organik asitler, glikozit, demir, kalsiyum ve B6 vitaminlerini barındırmaktadır. Sağlık bakımından oldukça önemli bir yere sahip olan biberiye çok eski yıllardan beri şifa kaynağı olarak nitelendirilmektedir.

Biberiye Nasıl Tüketilir?

biberiye nedir faydaları

Biberiyeyi et ve tavuk yemeklerinde kullanabilirsiniz. Hoş bir aromanın yanı sıra yemeğin lezzetini de arttıracaktır. Ancak yemeğe ekleyeceğiniz biberiyenin miktarına dikkat etmelisiniz. Aksi halde yoğun aroma nedeniyle yemeğin tadını bozabilir.

Biberiyeyi çay olarak da tüketebilirsiniz. Biberiye, zayıflamaya yardımcı etkisiyle bilinen ve hemen hemen her zayıflama çayının içeriğinde bulunan bir bitkidir. 1 bardak kaynamış suya 2 çay kaşığı kuru biberiye veya 2-3 dal taze biberiye ekleyerek kaynatınız. 10 dakika demlenen çayı süzdükten sonra limon veya bal ile tatlandırıp tüketebilirsiniz.

Biberiyeyi yağ olarak aktarlardan temin edebilirsiniz. Badem yağı, jojoba yağı ve zeytinyağı ile karıştırarak saç bakımınızı yapabilirsiniz. Saç bakımı için hazırladığınız yağı dilerseniz ağrıyan eklem yerlerinize sürebilirsiniz. Böylece ağrıyı azaltacak ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu'nun Biberiye Hakkında Görüşleri

biberiye nedir faydaları

Hastalıkların şifasını doğal ve bitkisel ürünlerde gören ünlü profesör İbrahim Saraçoğlu biberiye bitkisi hakkında takipçilerini bilgilendirdi. İçerdiği antibakteriyel özellikleri sayesinde biberiyenin çok faydalı olduğunu belirten Saraçoğlu bu bitkiyi doğal bir antibiyotik olarak değerlendiriyor. Biberiyenin karaciğere iyi geldiğini belirten Saraçoğlu, bu bitkinin karaciğer yetmezliği ve siroz hastalıklarının tedavisinde kullanılabildiğini söylemiştir.


Biberiye Bitkisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

İçeriğimizin bu kısmında biberiye hakkında merak edilenleri cevaplayacağız. İşte biberiye bitkisi hakkında sıkça sorulan sorular.

Biberiye Bitkisi Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Genellikle baharat olarak kullanılan biberiye bitkisi çoğu yemeğin üzerine yakışmaktadır. Balık ürünleri, sebze yemekleri ve et yemekleri içerisinde biberiye bitkisi kullanılabilir. Ayrıca biberiye bitkisinin yapraklarından çay yapılarak tüketilebilir.

Biberiye Yağı İçilir Mi?

Biberiye yağının doğrudan içmek yerine yiyecekler içinde kullanabilirsiniz. Aynı zamanda çay olarak da tüketilen biberiye bitkisi her iki kullanım alanında da farklı yararlar gösteriyor.

Biberiye Nasıl Kullanılır?

Biberiye bitkisini çay veya yağ olarak tüketebilirsiniz. Biberiye çayı için 2 çay kaşığı kuru biberiyeyi veya 1 çay kaşığı taze biberiyeyi sıcak suda demleyerek tüketebilirsiniz.

Biberiye Egzamaya İyi Gelir Mi?

Cilt sağlığı açısından önemli bir bitkisel ürün olan biberiye, egzama sebebiyle oluşan cilt bozukluklarının önlenmesini sağlar. Ancak egzama hastalığına kesin çözüm değildir.

Biberiye Çayı Günde Kaç Bardak İçilmelidir?

Biberiye çayı insan sağlığı için önemli ve besin dolu olsa da sürekli tüketimi bazı rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Biberiye çayını günde bir fincandan çok içmeniz önerilmiyor. Ayrıca 1 hafta boyunca biberiye çayını kullanan biri 1 hafta bu çayı tüketmeye ara vermelidir.

Biberiye Çayı Zayıflatır Mı?

Bağırsakları çalıştıran ve hızlı kilo verdirmeyi sağlayan biberiye bitkisi ile zayıflamak mümkündür. Yağ yakımına katkı sağlayan biberiye çayı, yağlı besinler sebebiyle kilo almanın da önüne geçer.

Biberiye Çayını Kimler Tüketmemelidir?

Midesinde ülser olan, kolit, yüksek tansiyon ve epilepsi hastaları kesinlikle biberiye bitkisini tüketmemelidirler.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
  • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2022 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.