Biberiyenin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Biberiye Çayı Zayıflatır Mı?

Biberiyenin Faydaları Nelerdir? Nasıl Kullanılır? Biberiye Çayı Zayıflatır Mı?
20.08.201518:50

Hafızaya olan katkılarıyla bilinen biberiye, geçmişten günümüze kadar gerek mutfaklarımızda gerekse çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya devam etmiştir. İşte biberiyenin faydaları;

Haber güncelleme tarihi 08.05.2021 13:39

Biberiye Bitkisi Hakkında Bilgiler

Biberiye, özellikle çayı ile meşhur bir bitkidir. Günümüzde sıkça tüketilen bitkiler arasında yer alan biberiye aslında tahmin edildiğinden çok daha faydaya sahiptir. Biberiye, cilt sağlığı ve saç bakımı oldukça faydalıdır. Baş ağrısına iyi gelmesinin yanı sıra hafızayı da güçlendiren biberiye çeşitli kanser hastalıklarının da önüne geçebilmektedir. Biberiye tüketimi sonucu vücut sağlığı oldukça olumlu yönde etkilenmektedir. Pek çok hastalığın adeta şifası olan biberiyenin faydaları nelerdir? İşte biberiyenin insan sağlığına olan faydaları;

biberiye-bitkisi-hakkinda-bilgiler.jpg

Biberiye çayı ve yağının insan sağlığına birçok yararı vardır. Bu doğal besinlerden yararlanmak ve biberiye ürünlerini satın almak için buraya tıklayınız. 


Biberiyenin İnsan Sağlığına 7 Faydası 

Yemeklerden saç bakımına kadar birçok alanda kullanılabilen biberiye sağlık açısından da oldukça önemlidir. Biberiye kan dolaşımını hızlandırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, damar tıkanıklığını önler ve hafızanın güçlenmesinde önemli bir rol oynar.

Biberiyeyi yemeklerinize de katabilir, içeriğindeki vitaminlerden yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda yemeklerinize hoş bir koku ve aroma katacaktır. Hazırlayacağınız biberiye çayı ile zayıflamanıza yardımcı olabilir ve cildinizin yenilenmesini sağlayabilirsiniz.


1. Hafıza Gücüne İyi Gelir

hafiza-gücü.jpg

Akdeniz’e ait bir bitki olan biberiyenin Avrupa’da çok sık tüketilmesinin nedenlerinden biri de hafızaya olan katkılarıdır. Alzheimer hastalığının ilerlemesini engelleyici özelliğinin yanı sıra bu tip yaşlılıkla birlikte gelen birçok hastalığa karşı koruma sağlamaktadır.

Beyin sağlığı ve özellikle hafızanın güçlü olması adına oldukça önemli olan biberiye, kişinin ruh ve sinir sisteminde de olumlu sonuçlar vermektedir. Antik Yunan’da öğrenciler okullarında başarılı olabilmek adına sınavlardan önce biberiye çayı tüketmişlerdir.


2. Kansere İyi Gelir

kansere-i̇yi-gelir-001.jpg

Biberiyenin içeriğinde bulunan ve kansere karşı savaşan “karnosal” bileşeni ile kansere karşı önemli bir doğal tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bilim adamlarının denek farelerin üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda biberiyenin kanser etkilerini %75 oranında azalttığını  belirtmişlerdir.

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan biberiye vücutta kansere neden olabilecek toksinlerin atılmasını sağlayarak kansere karşı koruma göstermektedir. Aynı zamanda vücuttaki fazla östrojenin atılmasını sağlayan biberiye, bu sayede meme kanseri riskini de en aza indirmektedir. Biberiyenin tedavi sürecinde etkili olduğu savunulan bir diğer kanser türleri ise; cilt kanseri, kolon kanseri, prostat kanseri ve lösemidir.


3. Zayıflatır

zayiflatir-003.jpg

Hemen hemen her zayıflama çayının içeriğinde biberiyeden söz etmek mümkün. Biberiye çayının tüketilmesi iştahın kapanmasını sağlar. Bu da zayıflamaya yardımcı olmaktadır. İştah kesme özelliğine sahip biberiye hemen hemen her detoks çayında bulunmaktadır.

Biberiye çayının yanı sıra aktarlardan temin edebileceğiniz biberiye yağını bel ve basen bölgenize masaj yaparak sürmeniz o bölgelerin incelmesine yardımcı olacaktır. Biberiye yağını selülitli olan bölgeye 15 dakika masaj yaparak uygulamanız bölgedeki selülitlerin azalmasını ve zamanla pürüzsüz bir cilt elde etmenizi sağlayacaktır.


4. Migrene İyi Gelir

migren-012.jpg

Rahatlatma ve sinir sistemini düzene sokma özelliğine sahip biberiye, migren tedavisinde kullanılan en bilindik yöntemlerden biridir. Tencerede kaynayan suya atılan bir miktar kuru biberiye, başın üzerine havlu konarak buharın solunmasıyla birlikte migren ağrılarını dindirir. Bu işlemi 10 dakika boyunca yapmanız durumunda migren ağrınızda azalma olduğunu göreceksiniz.

Rahatlatıcı özelliğe sahip biberiye yağını şakaklarınıza ovarak sürmeniz baş ağırlarınızın azalmasını sağlar. Aynı zamanda yatmadan önce yastığınıza damlatmanız daha rahat uyumanızı sağlayabilir.


5. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

bağişiklik-sistemi-005.jpg

Güçlü bir antioksidan kaynağı olan biberiye, vücudun direncini yükseltirken aynı zamanda bağışıklık sistemi hastalıklarına karşıda koruma sağlamaktadır. Özellikle kış aylarında tüketilen biberiye çayı salgınlara karşı koruma sağlarken, genel anlamda vücut sağlığına da katkıda bulunur.

Kış aylarında görülme sıklığı artan grip ve nezle gibi hastalıklara yakalandıysanız biberiye çayını tüketmenin yanı sıra kaynamış biberiyeli suyun buharını solumanız da oldukça etkili bir tedavi yöntemi olacaktır.

Biberiyenin vücut sağlığına olan faydalarından bir diğeri ise mide bulantısı, kabızlık, hazımsızlık ve mide ülseri gibi sindirim sistemi hastalıklarına karşı koruma sağlamasıdır. Biberiye tüm bu hastalıkların tedavisinde olumlu sonuçlar vermesidir.


6. Saç Sağlığına Fayda Sağlar

_saç-sağliği.jpg

Mevcut saç bakım maskelerinin bir çoğunda biberiyeye rastlayabilirsiniz. Saç derisini beslediği gibi saçların daha sağlıklı ve bakımlı görünmesine katkı sağlamaktadır. Ancak saç bakımında kullanılan biberiyeye ek olarak argan yağı, lavanta yağı ve kekik yağı gibi yağlarla harmanlayarak saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Ancak bu uygulamayı haftada 1 kez yapmalı ve olası tahrişlere karşılık biberiye yağını zeytinyağı veya badem yağı ile incelterek kullanmalısınız.


7. Cilt Sağlığına İyi Gelir

cilt-sağliği-008.jpg

Birçok kozmetik bakım ürünlerinin içeriğinde kullanılan biberiye özü, cildin yaşlanmasını engelleyerek daha sıkı, diri ve genç bir görünüm kazanmasına yardımcı oluyor. Birçok cilt bakım kürünün içeriğinde bulunan biberiye yağını sizde evde uygulayabilirsiniz. Ayrıca biberiye yağının yanı sıra biberiye çayını da cildinize uygulayabilirsiniz.

Cildi sıkılaştırma özelliğiyle bilinen biberiye yaşlanmaya karşı direnç sağlamaktadır. Ciltteki kan dolaşımını hızlandırır ve hücrelerin yenilenmesini sağlar. Badem yağı veya zeytinyağı ile inceltilmiş biberiye yağını haftanın 1 veya 2 günü tüm cildinize ve boyun bölgenize masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

Ciltteki akne ve sivilce tedavisinde de oldukça etkili olan biberiye yağını her gün cildinizde sivilce bulunan bölgelere sürebilirsiniz. Ancak cildinizin tahriş olmaması için yalnızca bir miktar sürmeyi ve yalnızca sivilcelerin üzerine sürmeye özen gösteriniz. 


Biberiye Nedir?

biberiye-nedir.jpg

Zayıflama çaylarında adını sıkça duyduğumuz biberiye, iğne yapraklı, koyu yeşil renkli ve her mevsim bulunabilen bir bitkidir. Özellikle et ve balık yemeklerine çok yakışan biberiye mutfağın olmazsa olmazlarındandır. Akdeniz ikliminde yetişen biberiye, fesleğen, kekik, lavanta ve nanenin de içinde bulunduğu “labiatae” ailesindendir.

Yemeklere verdiği lezzetin yanı sıra sağlık açısından oldukça önemli olan biberiye, yıl boyunca yapraklarını dökmez ve taze kalır. Çam ağacı kokusunu andıran bir kokuya sahiptir. Biberiye aynı zamanda parfüm yapımında da sıklıkla kullanılmaktadır.

biberiye-nedir-2.jpg

Vücut sağlığına önemli katkıları bulunan biberiyenin içeriğinden organik asitler, glikozit, demir, kalsiyum ve B6 vitaminleri barındırmaktadır. Sağlık bakımından oldukça önemli bir yere sahip olan biberiye çok eski yıllardan beri şifa kaynağı olarak nitelendirilmektedir.

Hafıza açısından oldukça önemli ve etkili olan biberiye, aynı zamanda saç sağlığı, migren, eklem ve kas ağrıları için kullanılmaktadır. Cilt sağlığını sağlayan ve zayıflamaya yardımcı olan biberiye oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Birçok kozmetik ürünün içeriğinde bulunan biberiye cilt ve saç sağlığı açısından oldukça etkilidir.


Biberiye Nasıl Tüketilir?

biberiye-nasil-tüketilir.jpg

 • Biberiyeyi et ve tavuk yemeklerinde kullanabilirsiniz. Hoş bir aromanın yanı sıra yemeğin lezzetini de arttıracaktır. Ancak yemeğe ekleyeceğiniz biberiyenin miktarına dikkat etmelisiniz. Aksi halde yoğun bir aroma nedeniyle yemeğin tadını bozabilir.
 • Biberiyeyi çay olarak tüketebilirsiniz. Zayıflamaya yardımcı etkisiyle bilinen ve hemen hemen her zayıflama çayının içeriğinde bulunan bir bitkidir. 1 bardak kaynamış suya 2 çay kaşığı kuru biberiye veya 2-3 dal taze biberiye ekleyerek kaynatınız. 10 dakika demlenen çayı süzdükten sonra limon veya bal ile tatlandırıp tüketebilirsiniz.
 • Biberiyeyi yağ olarak aktarlardan temin edebilirsiniz. Badem yağı, jojoba yağı ve zeytinyağı ile karıştırarak saç bakımınızı yapabilirsiniz.
 • Saç bakımı için hazırladığınız yağı dilerseniz ağrıyan eklem yerlerinize sürebilirsiniz. Böylece ağrıyı azaltacak ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

Biberiye Çayı ve Yağı Ne İşe Yarar?

biberiye-çayi-ve-yaği-ne-i̇şe-yarar.jpg

 • Hafızayı güçlendirir
 • Kansere iyi gelir
 • Zayıflamaya yarar
 • Migrene iyi gelir
 • Bağışıklık sistemine iyi gelir
 • Saça fayda sağlar
 • Cilt sağlığına iyi gelir
 • Çarpıntıyı keser
 • Adet söktürür
 • Eklem ve kas ağrılarına iyi gelir
 • Hazımsızlığı giderir
 • Karaciğer Dostudur

Biberiye Bitkisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Biberiye Bitkisi Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Genellikle baharat olarak kullanılan biberiye bitkisi çoğu yemeğin üzerine yakışmaktadır. Balık ürünleri, sebze yemekleri ve et yemekleri içerisinde biberiye bitkisi kullanılabilir. Ayrıca biberiye bitkisinin yapraklarından çay yapılarak tüketilebilir. 


Biberiye Yağı İçilir Mi?

Biberiye yağının yiyeceklerde kullanılması uygundur. Aynı zamanda çay olarak da tüketilen biberiye bitkisi her iki kullanım alanında da farklı yararlar gösteriyor. 


Biberiye Nasıl Kullanılır?

Biberiye bitkisini çay veya yağ olarak tüketebilirsiniz. Biberiye çayı için 2 çay kaşığı kuru biberiye veya 1 çay kaşığı taze biberiyeyi sıcak suda demleyerek tüketebilirsiniz.  


Biberiye Egzamaya İyi Gelir Mi?

Cilt sağlığı açısından önemli bir bitkisel ürün olan biberiye egzama sebebiyle oluşan cilt bozukluklarının önlenmesini sağlar ancak egzama hastalığına kesin çözüm değildir.


Biberiye Çayı Günde Kaç Bardak İçilmelidir?

Biberiye çayı insan sağlığı için önemli ve besin dolu olsa da sürekli tüketimi bazı rahatsızlıklara sebep olabiliyor. Biberiye çayını günde bir fincandan çok içmeniz önerilmiyor. Ayrıca 1 hafta boyunca biberiye çayını kullanan biri 1 hafta bu çayı tüketmeye ara vermelidir. 


Biberiye Çayı Zayıflatır Mı? 

Bağırsakları çalıştıran ve hızlı kilo verdirmeyi sağlayan biberiye bitkisi ile zayıflamak mümkündür. Yağ yakımına katkı sağlayan biberiye çayı yağlı besinler sebebiyle kilo almanın da önüne geçer.


Biberiye Çayını Kimler Tüketmemelidir?

Midesinde ülser olan, kolit, yüksek tansiyon ve epilepsi hastaları kesinlikle biberiye bitkisini tüketmemelidirler.


Prof. Dr İbrahim Saraçoğlu'nun Biberiye Hakkında Görüşleri

Hastalıkların şifasını doğal ve bitkisel ürünlerde gören ünlü profesör İbrahim Saraçoğlu biberiye bitkisi hakkında takipçilerini bilgilendirdi. İçerdiği antibakteriyel özellikleri sayesinde biberiyenin çok faydalı olduğunu belirten Saraçoğlu bu bitkiyi doğal bir antibiyotik olarak değerlendiriyor. Biberiyenin karaciğere iyi geldiğini belirten Saraçoğlu, bu bitkinin karaciğer yetmezliği ve siroz hastalıklarının tedavisinde kullanılabildiğini söylemiştir.

UYARI !

İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. 

Önerilen İçerik; ► Unutkanlığın Nedenleri - Unutkanlığı Önlemenin 10 Yolu!

NeOldu.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2021 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.