Karanfilin Faydaları

Karanfilin Faydaları
22.08.201511:54

Mutfakların olmazsa olmazlarından olan karanfil, birçok hastalığa karşı koruma ve direnç sağlamaktadır. Ayrıca ağız kokusunu giderici özelliğine sahipken diş ağrısı tedavisinde de hızlı ve etkili sonuçlar vermektedir.

Haber güncelleme tarihi 12.04.2019 09:19

 Karanfil Nedir?

Mutfağın olmazsa olmazlarından olan karanfil, sağlığımız açısından da oldukça önemlidir. Kokusu ve yemeklere kattığı lezzetin yanı sıra vücut sağlığına olan katkıları oldukça büyüktür. Güçlü bir antioksidan ve antiseptik özelliğine sahip karanfil birçok hastalığa karşı koruma sağlarken çeşitli hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. nKaranfil, kurutulmuş tomurcuk şeklinde olup yıl boyunca yeşil kalan ağacın açmamış çiçek tomurcuklarndan elde edilir. Pembe renkli olan tomurcuklar kurultulması nedeniyle kahverengiye dönmektedir. Tropik bölgelerde yetişen karanfil, Moluccas, Endenozya ve Güney Filipinlere özgüdür. Ancak ticari amaçla pek çok ülkede üretimine devam edilmektedir. Dünya üzerinde karanfilin en büyük üreticisi Zanzibar’dır. Çok eski yıllardan beri sağlığa olan faydaları bilinen karanfil, birçok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. İçerik bakımından oldukça zengindir. Kalsiyum, magnezyum, potasyum ve sodyum bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan karanfil, B6 vitaminleri, A vitamini, C vitamini, protein, demir, karbonhidrat, omega3 ve omega6 bakımından son derece zengin bir baharattır.

karanfil-010.jpg


Kimler Karanfil Tüketmelidir?

 • Karanfil yağının tüketiminde oldukça dikkatli olunmalıdır. Özellikle karanfil yağının direk cilde sürülmemesi ve çocukların ağızdan karanfil yağı tüketmemeleri önerilmektedir.
 • Hamilelerin ve çocukların karanfil yağı kullanımları önerilmemektedir. Öncesinde mutlaka doktora başvurmalılardır.
 • Ameliyat olacak kişiler ameliyattan yaklaşık 2 hafta öncesinde karanfil tüketimini bırakmalılardır. Aksi halde ciddi kanama problemlerine neden olabilir. 

Karanfil Neye İyi Gelir?

Uzun yıllardan beri sağlık açısından önemi bilinen ve çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan karanfilin mutfaklardan eksik edilmemesi öneriliyor. Özellikle güçlü bir antioksidan kaynağı olan karanfil, kanserden saç ve tırnak hastalıklarına kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

İşte karanfilin iyi geldiği şeyler şunlardır;


1. Diş Ağrısı

Karanfilin en çok bilinen özelliklerinden biri de diş ağrısı tedavisindeki güçlü etkisidir. Özellikle diş macunlarında sıklıkla kullanılan karanfili ağrıyan dişinizin üzerine koyduğunuzda kısa sürede ağrının azaldığını ve kaybolduğunu göreceksiniz. Ayrıca ağızda oluşan yaraların tedavisi için karanfil çayı ile gargara yapabilirsiniz. Aynı uygulamayı karanfil yağıyla da uygulayabilirsiniz. Pamuğa damlattığınız karanfil yağını ağrıyan dişinizin üzerine koyduğunuzda aynı etkiyi alacaksınız. Karanfil, diş eti ağrılarının yanı sıra genel olarak ağız ve diş sağlığı için oldukça önemlidir. Diş macunlarının yanı sıra, gargaralarda, boğaz spreylerinde ve çeşitli diş kremlerinde kullanılmaktadır.

dis-agrisi-012.jpg


2. Ağız Kokusu 

Karanfilin en çok bilinen bir diğer özelliği ise ağız kokusuna karşı birebir olmasıdır. Karanfili yemeklerden tüketebilirsiniz. Özellikle diş problemlerinden kaynaklanan ağız kokusunu önlemek içinde aynı şekilde bir adet karafili ağzınıza koymanız yeterli olacaktır. Ağız kokusunu önleyici özelliğine sahip olan karanfili Çin’de İmparator ile konuşacak olan herkesin çiğnemesi zorunluydu. Nefesin güzel kokması adına İmparator ile konuşma öncesinde karanfil çiğnenirdi.

agiz-kokusu.Jpeg


3. Bağışıklık Sistemi 

Güçlü bir antioksidan ve antiseptik özelliğine sahip olan karanfil, bağışıklık sistemini güçlendirir ve çeşitli hastalıklara karşı koruma ve direnç sağlar. Grip ve nezleye karşı etkili bir koruma sağlamaktadır. Özellike karanfil yağını su ile incelttikten sonra bal ile karıştırılarak tüketilmesi soğuk algınlığına karşı etkili bir tedavi ve direnç sağlayacaktır. Kış aylarında grip kadar sıkça rastlanılan rahatsızlıklardan biri de sinüzittir. Havaların soğumasıyla birlikte artan sinüzit şikayetlerinden karanfil tozu ile kurtulmak mümkün. Sinüslerin temizlenmesini sağlayan karanfil tozunu dikkatli bir şekilde burundan çekerek kullanabilirsiniz. Uçucu yağ bakımından oldukça zengin olan karanfil, güçlü bir dezenfektan özelliğine sahiptir. Vücuttaki zararlı mikrop ve bakterilerin atılmasını ve kanın temizlenmesini sağlar.

bagisiklik2-001.jpg


4. Cilt Sağlığı 

Cilt sağlığı bakımından oldukça önemli olan karanfil genellikle yağ olarak kullanılmaktadır. Cilt bakımında kullanılan karanfil yağı aknelerden yaralara kadar birçok sorunun tedavisinde etkili sonuçlar vermektedir. Antibiyotik özelliğine sahip olan karanfil, akne ve sivilce tedavisinde etkili sonuçlar vermektedir. Ancak cilde doğrudan sürülmesi önerilmemektedir. Karanfil yağını cilde uygulamadan önce mutlaka inceltmelisiniz. El ve yüze uygulanacak karanfil yağı genellikle kremlerle inceltilmektedir. Karanfil yağı cildi dezenfekte eder ve iltihaplardan arındırılmasını sağlar. Aynı zamanda akne ve sivilcelerin dışında ciltte oluşan siyah noktaların ve lekelerin temizlenmesini sağlamaktadır. Yara tedavisinde kullanılan karanfil yağı mutlaka uzman kontrolünde kullanılmalıdır. 

cilt-009.jpg


5. Stres

Sakinleştirici özelliğine sahip olan karanfil, rahatlamanızı ve sakinleşmenizi sağlamaktadır. Ruh sağlığı bakımından oldukça önemli olan karanfil, vücut yorgunluğunuzu alır ve gevşemenizi sağlar. Düzenli, doğru ve kontrollü karanfil tüketimi sinir sistemini olumlu yönde etkilemektedir. Özellikle yoğun iş temposundan şikayetçi ve sürekli stres altında olan kişilerin karanfil tüketmesi, sinir sistemlerini düzenleyerek sakinleşmelerini ve rahatlamalarını sağlayacaktır.

stres-018.jpg


6. Kemikler

Karanfillerin hidro-alkollü ekstraktları, öjenol ve flavonlar, izoflavonlar ve flavonoidler gibi türevleri gibi fenolik bileşikleri içerir. Bu elementler, osteoporoz durumunda kemik yoğunluğunu ve kemik mineral içeriğini muhafaza eder ve kemikleri güçlendirir.

kemik.Jpeg


7. Karaciğer

Karanfil içerisinde serbest radikallerin gelişimini engelleyecek özelliklede karaciğeri zararlı etkilerden koruyacak yüksek miktarda antioksidan içerir.

karaciger-005.jpg


8. Halsizlik

Halsizlik, sinir ve gergin olduğunuz durumlarda bir fincan su kaynatın ve içerisine 8-10 diş karanfil atın. Yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra, karanfil dişlerini çıkartmadan bu karışımı için. Kısa bir süre sonra kendinizi daha iyi hissedecek ve halsizliğin üzerinizden gittiğini fark edeceksiniz. 

halsizlik-001.jpg


9. Ağız Sağlığı

Karanfil yağının dişe etkileri: Karanfil yağı içerisinde ojenol madde bulundurmaktadır. Ojenol madde doğal anestezik ve antibakteriyeldir. Karanfil yağı ağız ve diş eti iltihabını azaltmaya yardımcı olur.

agiz-ve-dis.jpg

10. Öksürük

Öksürük şurupları kadar etkili bir diğer yöntem yine karanfil. Nar kabuğunu rendeleyin ve içine bir kaç karanfili öğütün ve ilave edin. İçine bal da ilave ederek günde 3 kez tüketebilirsiniz.

balgam2.jpg


11. Balgam 

Çok etkili bir balgam sökücüdür. Karanfil tanelerini ağzınızda tutarsanız balgam sökücü olduğunu göreceksiniz. Bunun haricinde ağız kokusuna da etkili çözümdür.

balgam.Jpeg


12. Mide Bulantısı

Hamilelerin çok dertli oldukları bir konu mide bulantılarıdır. Ancak bu karanfil ile son bulabilir. Çok bulantınız olduğunda 2 tane karanfili havanda dövün. İçine bal ekleyip tüketin. Çok faydalı olduğunu göreceksiniz.

mide-bulantisi-003.jpg


Karanfilin Diğer Faydaları;

 • Karanfilin bilinen bir diğer özelliklerinden biri de sineklere karşı etkili bir silah olmasıdır. Elma veya portakal gibi meyvelerin üzerine batırılmış 8-10 adet karanfil sinekleri ortamdan uzaklaştıracaktır. 4-5 saat süren etkiye sahiptir.
 • Karanfil ayrıca arpacık tedavisinde de kullanılmaktadır. Arpacığın üzerine uygulanan bir miktar karanfil, arpacık tedavisinde olumlu sonuçlar verecektir.
 • Düzenli, kontrollü ve doğru karanfil kullanımı kan pıhtılaşmasını önlemektedir.
 • Kan şekerini düzenlemektedir. Bu nedenle diyabet hastalarına önerilmektedir.

karanfil-.jpeg 


Karanfilin Zararları

 • Faydaları yanında zararları da olabilir. Özellikle yağı hamile ve emziren bayanlara zarar verebilir.
 • Tabii ki her zaman bahsettiğimiz gibi herşeyin fazlası zarardır. Hiçbir bitkiden gereğinden fazla tüketilmemelidir. Karanfili gereğinden fazla tüketmemelisiniz.

Önerilen İçerik; Bir Dakikada Diş Ağrısından Kurtulmanın 8 Yolu

Neoldu.com / Sosyal Fayda

UYARI !
İçeriğimizde yer alan yazılı ve görsel içerikler farklı kaynaklardan derlenerek oluşturulmuş, öneri ve bilgilendirme yazısıdır. Kesin teşhis ve tedavi niteliği taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza başvurunuz. Unutmayın sağlık sorunlarında uygulanan tedavi yöntemleri bireylerin biyolojisi, kalıtsal özellikleri, yaş, boy, kilo farklılıkları, alerjik yönleri ve bunlar gibi onlarca farklı duruma göre değişiklik gösterebilir. Sağlık sorunlarınızın tedavisinde size ancak ve ancak doktorunuz yardımcı olabilir.

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
0
1
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
İLGİLİ HABERLER
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 - 2020 NeOldu.com
Burada yer alan yazılı ve görsel içerik, izinsiz olarak,
kısmen ya da tamamen kopyalanamaz başka yerde kullanılamaz.