Unutkanlığa İyi Gelen Besinler, Bitki Çayları ve Sebzeler

Birçok insan yaşı ilerledikçe unutkanlıktan dert yanar. Peki unutkanlığın nedenleri nelerdir? Unutkanlığı önlemeye yardımcı besinler neler?
Unutkanlığa İyi Gelen Besinler, Bitki Çayları ve Sebzeler

Günümüzde her kişinin başına gelebilecek bir olay olay unutkanlık, bazen çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Ufak tefek durumların dışında unutkanlığınız gün geçtikçe artıyorsa bu durumu hafife almayı bırakabilirsiniz. Unutkanlık çeşitli nedenler sonucu meydana gelebilmektedir. Unutkanlığın nedenleri nelerdir? Pek çok nedene sahip olan unutkanlık düzensiz beslenme sonucunda da meydana gelebilmektedir. Unutkanlık nasıl geçer? Unutkanlığı çeşitli besinleri tüketerek geçirebilirsiniz. İşte unutkanlığın nedenleri ve tedavisi hakkında her şey.

Unutkanlığı Gideren Besinler

Unutkanlığa İyi Gelen Besinler

Unutkanlığa iyi gelen besinler arasında nar, ıspanak, domates, bitter çikolata, ceviz, balık, tarçın, fındık, roka, maydanoz, lahana, kaju yer almaktadır.

Yukarıdaki besinler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda yaşa bağlı unutkanlığı geciktirdiği ortaya çıkartılmıştır. Ayrıca düzenli olarak sizlere önerdiğimiz besinleri tüketmenin öğrenme kapasitesini arttırdığı ve motor becerileri geliştirdiği yönünde araştırma sonuçları bulunmaktadır. Hafızanızı güçlendirmek için düzenli olarak unutkanlığa iyi gelen besinleri tüketebilirsiniz.

Unutkanlığa Faydalı Bitki Çayları

Unutkanlığa İyi Gelen Besinler

Unutkanlığa iyi gelen bitki çayları içerisinde zencefil, adaçayı, yeşil çay, meyve çayları, biberiye çayı, karabiber, kakule vardır.

Sizlere önerdiğimiz çaylar konsantrasyonu arttırır, ruh halini yukarı taşır ve unutkanlığa iyi gelir. Antioksidan özellikleri ile beyni ve diğer organları koruyan çaylar, taze demlenmelidir, şişelenmiş olarak satılan çayların etkisi oldukça azdır ve gıda kimyasalları içerdiğinden yarardan çok zarar verebilir. Çayları demledikten sonra sıcak veya soğuk olarak içebilirsiniz.

Unutkanlığa İyi Gelen Sebzeler

Unutkanlığa İyi Gelen Besinler

Unutkanlığı gideren sebzeler ıspanak, lahana, roka, maydanoz, kereviz, salatalık, taze fasulye, semizotu, enginar, brokoli, bezelye ve nanedir.

Folik asit ve mineraller bakımından zengin olan sebzeler, hafızayı geliştirir ve unutkanlığı tersine çevirebilir. Folik asit, Alzheimer hastalığından korunmak ve yaşa bağlı unutkanlığın tedavisi için önerilen vitaminler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yukarıda önermiş olduğumuz sebzeler bol bol tüketilmelidir. Düzenli olarak tüketildiğinde etkisini göstermektedir.

Unutkanlığı Geçiren İçecekler

Unutkanlığa İyi Gelen Besinler

Antioksidan bakımından zengin olan içecekler, vücutta bulunan ve hücre yapısını bozan “serbest radikallere” karşı etkin koruma sağlar. Antioksidan etkisi bulunan portakal, çilek, greyfurt, nar gibi meyvelerin sıkılmış halleri unutkanlığa iyi gelir ve beyin hücrelerini korur. Gün içerisinde veya sabah kalktığınızda unutkanlığa etkili meyvelerin suları tüketilebilir. Düzenli olarak tüketildiğinde fayda sağlar.

Hafızayı Güçlendiren Deniz Mahsulleri

Unutkanlığa İyi Gelen Besinler

Omega 3 yağ asitleri bakımından zengin ton, somon gibi yağlı, derin deniz balıklarının unutkanlığa iyi geldiği bilinmektedir. Aynı zamanda iyi bir protein kaynağı olan bu balıklar genel sağlığın korunmasına da katkı sağlar. Haftada 2-3 öğün balık tüketmek uzun zaman hafızanızı korumaya yardımcı olacaktır.

Unutkanlığı Önleyen Kuruyemişler

Unutkanlığa İyi Gelen Besinler

Yağ asitleri ve yaşla birlikte görülen bilişsel gerilemeyi yavaşlatan E vitamini bakımından zengin olan kabuklu yemiş ve tohumlar unutkanlıkla mücadele için önerilen besinler arasında yer almaktadır. Ceviz, fındık, kaju, badem, yer fıstığı, ay çekirdeği, susam, keten tohumu gibi yemişlerden birini her gün bir avuç yemek hafızanın korumasına katkıda bulunur.

Unutkanlığı Yenmenizi Sağlayacak Kepekli Tahıllar

Unutkanlığa İyi Gelen Besinler

Her organ gibi beyninde yeterli oksijen alabilmek için düzenli kan akışına ihtiyacı vardır. Yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmekler ve kahverengi pirinç gibi kepekli tahıllar kötü kolesterolü düşürerek kan akışını olumsuz yönde etkileyen damar tıkanıklığına karşı koruma sağlar. Beyaz ekmeği tam buğday ekmeği veya kepekli ekmekle değiştirmek uzun dönemde hafızanın korunması için atılacak iyi bir adımdır.

Unutkanlık nedir?

Aslında gündelik hayatımızda karşılaştığımız unutkanlıkları hepimiz normal karşılarız. Örneğin cüzdanımızı evde bırakmak, bazı özel günleri atlamak gibi durumlar sinir bozucudur ama bu tip unutkanlıkların herkesin başına geldiğine aşinayızdır. Ancak benzeri hadiseler art arda ve sıklıkla olmaya başladığında, özellikle yaşlılığın fiziksel olarak kendisini hissettirmeye başladığı dönemlerde, unutkanlık can sıkıcı olduğu kadar endişe verici bir kimliğe bürünür.

Kişinin aklına hemen alzheimer ya da bunaklık benzeri hastalıklar gelmeye başlar. Oysa unutkanlığın son derece olağan ve kolayca çözüm bulunabilecek nedenleri de vardır. Dolayısıyla paniğe kapılmadan önce, unutkanlığın bu daha basit nedenlerini öğrenmekte fayda var. Unutkanlık birçoğumuzun bireysel ve sosyal yaşantısını etkileyen bir sorundur.

Unutkanlık neden olur?

Unutkanlığın nedenleri arasına birçok nörolojik ve psikiyatrik hastalığı dahil etmemiz mümkün. Bunlar arasında en çok bildiğimiz bunama, çöküntü ve merkezi sinir sitemini etkileyen diğer rahatsızlıklardır. Unutma hastalık yokken de yaşanabilir. Bunların dışında bilincimizde olanları hatırlamamızı zorlaştıran şeyleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

  • Stresli yaşam şartları
  • Gereksiz ve önemsiz şeylerin hafızaya dahil olması
  • Bir işi öğrenirken birden fazla konuyla meşgul olmak
  • Dikkati yoğunlaştırmayı azaltan etkenler
  • İşimize gereken önemi vermemek
  • Dağınık çalışma düzeni
  • Öğrenme ve hafızada tutma tekniklerinin yeterince bilinmemesi

Sıraladığımız bu faktörler, öğrendiğimiz şeyi hatırlamamızı zorlaştırarak, bizi unutkanlık dediğimiz problemle karşılaştırır. Bu etkenlere; alkol, uykusuzluk, tiroit bezinin az çalışması, depresyon gibi maddeler de eklenebilir.

Unutkanlık iyi bir şey midir?

İnsanın bazı durumları unutması her zaman kötü bir şey olarak algılanmamalıdır. Aslında unutkanlık yaşanan olumsuzluklar baz alındığında insan için oldukça yararlı bir durumdur. İnsanların başından geçen kötü hadiseleri unutmadığını varsayalım. Bu durumda kişinin problemlerle dolu bir hayat sürmesi kaçınılmaz olacaktır. Bu açıdan baktığımızda unutma oldukça yararlıdır.

Unutkanlık nasıl engellenir?

Bir şeyi hafızaya taşırken dikkat ve konsantrasyonu hat safhaya taşımak gelir. Bir konuya ne kadar çok dikkat verilirse, konu o kadar kolay hafızaya alınacak ve o kadar kolay hatırlanacaktır. Bu yüzden çevrede dikkati dağıtacak başka şeylerin olmaması gerekir.

Bir konu bizim için ne kadar önem arz ediyorsa, o konu hafızamızda o kadar uzun süre canlı kalacak ve o konuyu hatırlamanız o kadar kolaylaşacaktır. Yani bir şeyler öğrenirken bunun önemli olduğu hususunda enerjinizi toplamaya çalışın.

Bir telefon numarası ezberlerken o numarayı çağrıştıracak bir şey, örneğin doğum tarihiniz, kredi kartı şifreniz, evlilik tarihiniz gibi numaralardan yola çıkarak daha kolay ezberlemeniz mümkün. Birçok şeyi ezberlemeye çalışmak da kaydedilen bilgilerin hatırlanmasını zorlaştıracaktır.

Unutkanlığa iyi gelen besinler nelerdir?

Unutkanlığa iyi gelen yiyecekler beyin ve diğer organlara faydalı olduğu bilinen omega yağ asitleri, antioksidan, vitamin ve mineral bakımından zengin besinler zincirinden oluşmaktadır. Bu besinler domates, ceviz, balık ürünleri, ıspanak, brokoli, maydanoz, roka, tarçın, elma, çilek, nar, adaçayı, papatya çayı olarak bilinir.

YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum